Kjokó suiri

• Japonsko 虚構推理 (viac)

Když bylo Kotoko Iwanagy 11 let, tak za záhadných okolností na celé dva týdny zmizela. Děvče pak objevil náhodný chodec v parku, a to ne ve zrovna přívětivém stavu. Kotoko totiž ztratila jednu nohu a jedno oko. Co však nikdo neví, je to, že děvčátko unesli démoni a žádali, aby se stala jejich "bohyní vědění" - mostem mezi světem astrálním a tím pozemským obyčejných lidí. Od té doby Kotoko potají pomáhá démonům a jiným nadpřirozeným bytostem s jejich problémy a pravidelně celých 6 let chodí na lékařské kontroly do místní nemocnice. A právě zde se nyní již sedmnáctileté děvče setkalo s mladíkem jménem Kurou Sakuragawa a na první pohled se do něj zamilovalo. Dvaadvacetiletý Kurou to nemá jednoduché, nedávno se rozešel se svojí přítelkyní a do tohoto rozchodu byla zapojená i jedna Kappa. Těchto nepřirozených okolností neváhá Kotoko využít, aby se s Kuroem sblížila, vyznala mu lásku a zároveň se mu svěřila se svým posláním. Dívka také chlapci sdělí, že od démonů ví, že Kurou není obyčejný mladý chlapec a že zná podstatnou část jeho tajemství, díky kterému by si mohli být blízcí, nebo si alespoň v mnohém rozumět. Také Kuroa požádá, zda by jí nechtěl s některými složitějšími případy pomáhat... (Jeoffrey)

kirmakX6on

od Death Note a Code Geas je to možná teprve třetí anime, které jsem viděl ...s kvalitně uvažujícím hlavním hrdinou ...resp... hrdinkou (tudíž si nejsem jist relativní správností hodnocení - anime dost vybočuje z toho, co jsem doposud viděl). Pokud budeme ignorovat první tři díly, zbytek je vlastně o boji s jedním poněkud agresivním duchem, bojuje se zde ovšem především logikou, nápaditostí a slovy ...více než silou (i na tu ovšem trochu dojde). Na druhé straně, jakkoliv bylo zajímavé tento "boj" sledovat, poněkud jsem byl rušen svým odhadem, že v anime se vlastně nic moc nestane a o nic v něm nepůjde.. jen o toho jednoho, celkem bezvýznamného ducha, který se v příběhu najednou bez důvodu objevil... a očekával jsem, že anime skončí tak, že bude nějakým způsobem poražen, bez jakékoliv další pointy či zásadního... vyústění, které by přineslo nějaký silnější zážitek. Dost dlouho tedy anime vypadalo na tříhvězdičkový projekt. Fakt jsem to ale neodhadl dobře. :-) Anime má zlepšující se charakter a poslední díl je tak na sedm hvězdiček (nejde jen o ten hlavní příběh, ale i o tu vztahovku na pozadí) ...a je důvodem, proč se na anime vyplatí se podívat. Dobrou zprávou též je, že druhá sezóna je potvrzená ...jestli bude stejně dobrá jak tato, nevylučuji, že zvednu na pět (aneb za krátkost u mě anime fakt body nedostane). 85% ()

DaweForeman

Duchařská detektivka v trochu jiném směru. Akce je tu poskrovnu a největší část tvoří dlouhé komentáře a rozebírání jednotlivých věcí v intelektuálním stylu. Jinak řečeno, je to až příliš ukecané. Příběh toho taktéž moc nepobral, kdy tu sice máme nějakou zápletku, která nemá ale náboj, kdy záporák se nedá brát jako záporák, ale prostě jako spíše jako člověk, který rád komplikuje věci. Hlavní hrdinka nevím jestli navíc dá nazvat osobou moudrosti, jako spíše osobou vychytralosti. Vztahy mezi jednotlivými postavami jsou také takové zvláštní, kdy se tam vlastně něco děje, ale jen jako oddych od hlavní linky, takže to nemá žádnou hloubku - spíše takový lehce škádlivý charakter. Obzvláště postava Saki, i když byla velice sympatická, byla tam trochu nadbytečná - až na ukázání pointy v pár případech. Po animační stránce je to dobré a po hudební je to taky celkem slušné. ()

Scalpelexis

Skrytý šperk v pískách aktuální anime sezóny, který stylem zdaleka není pro každého a tak nejspíš nedojde k docenění, které si zaslouží. In/Spectre je pekelně ukecaná show točící supernatural žánr na nejvyšší obrátky, který já osobně tak zbožňuju, připomínajíc Bakemonogatari či spíš Bunny Senpai (Náhoda, že mix příjmení obou postav odsud dává příjmení hlavní postavy zde?); jen to od prvně jmenovaného nezachází k takovým extrémům v "divnosti" a grafice, ale zase je to temnější co druhý případ. Mile neortodoxní je design jednonohé a jednooké postavy démonní detektivky Kotoko, které bych nevěřil ani slovo a přitom zároveň shltl všechny lži i s navijákem. K vyřešení astrálního případu je třeba ho vždy plně pochopit a najít nejlepší řešení, čemuž se seriál věnuje s ústavičnou intenzitou, a tak k jakékoliv akci či naznačené (mírně stalking) Gosickové romantické lince není mnoho prostoru. Do poloviny anime mi to osobně nevadilo, protože ústřední trojlístek (spíš dvojlístek, protože hlavní mužské postavě silně chybí charakterizace, aby aspoň trochu zaujala) je dostatečně důvtipný a hlavně chytrý, dopomáhající k značně vítané nepředvídavosti děje. Není to typická "zábava", kterou byste si v anime představili; nenajdete zde mnoho vtípků ani moc ecchi prvků (krom prsaté ocelářky, asi z Třince). Bohužel, od cca 6. dílu, kdy docházíme k seznání, že onen jeden případ se natáhne až do konce, seriál ztrácí tah a masochisticky se utápí ve své cestě k dokonalému vyprávění. Nefalšovaně jsem se nudil a ztrácel jakoukoliv pozornost; jen jsem se modlil, aby to skončilo. Případ buď měl dostat přestávku jako mají hodiny přednášek mezi sebou anebo to ukončit dříve, i když by to pozbylo trochu hloubky. Milá poslední epizoda vše vrací do šarmantních kolejí interpersonalních vztahů postav, ale těžko vynahradí onu mírnou kyselost z předcházejícího těžce přetaženého představení. Ocením velice dobrý vizuál od Brain's Base a ED jsem si úplně zamiloval. Dám tomu těsných 4* jen kvůli tomu, že tento materál má na víc a moc doufám v další sérii. ()