Billy lhář

• Veľká Británia Billy Liar (viac)

Billy Fisher (Tom Courtenay) je povaleč a snílek. Pracuje sice v pohřebním ústavu, kam pravidelně přichází s notnou dávkou zpoždění, žije však ve svém vlastním světě - ve světě fantazie, ve kterém je absolutistickým vládcem a vůdcem, za nímž jdou s nadšením davy. Jeho skutečný život je pravým opakem jeho snových výletů. Rád by se stal scénáristou a pracoval pro věhlasného komika Boona, není však schopen pro svůj cíl nic udělat. Jeho rozpolcená osobnost se zmítá mezi touhou splnit si svůj sen a strachem z téhož. Proto lže nejen svému okolí, ale především sám sobě. (drkva)

sona123

Billy není ani tak lhář (i když se vylhává z čeho se dá), ale mladík, který se nechce zařadit. A hlavu má v oblacích. Vlastně to má název - denní snění. A tak z různých nedorozumění a vždy, když po něm někdo něco chce, uteče do svých fantazií, kde je generálem, vojákem a kdovíčím. Ano, možná bychom tu i mohli hledat nějaký přesah (nabízí se zejména ve scéně, kdy Billy káže davům), ale takové ambice film nemá. A vlastně mám pocit, že film nemá ambice vůbec žádné. A pro mě to byla obrovská nuda. A to jsem fandila, už proto, že film je černobílý a to já můžu. Billyho už ale nikdy více, nemělo to šťávu, žádný nápad, vtip či poetiku, prostě vůbec nic. ()

Han22

Tahle britská nová vlna mě těžce nebaví a tenhle film mě dokonale otrávil. Billy není lhář. Billy je kokot, který není schopný cokoliv sám udělat a tak si vymýšlí své denní sny, ve kterých je hrdinou poválečné země. Což je jediné dobré na filmu. Během filmu zklame dvě holky, které ho asi mají rády a nakonec zklame i tu třetí. Uvažoval jsem o 2*, ale ten konec mě tak nasral, že to bude jen 1*. 75% na ČSFD... a tohle se vážně někomu líbilo? Sledovat totálního losera neschoného se svým životem cokoliv udělat? ()

classic

William ‘Billy’ Fisher je zamestnancom pohrebnej služby,veľkým snílkom,k tomu túži zmeniť profesiu a písať scenáre pre komika,ale čo je najhlavnejšie,je chronický klamár,ktorý klame až sa mu z „huby práši...” Čierna komédia od budúceho tvorcu Midnight Cowboy,čiže John Schlesinger,ktorý sa potom„vybičoval” do dokonalosti,predtým sa vycibril v zobrazení témy mladíka,ktorý žije s rodičmi,nevie,ktorú holku si má vybrať,problémy so šéfmi... Billyho si zahral Tom Courtenay,ktorý sa zviditeľnil v oceňovanom snímku Kráľ Krysa,a tu som prekvapený z jeho výkonu,ktorý je civilný,nadštandardný,komický zároveň,fumguje v ňom nadsádzka ako v konfrontácii s rodičmi,i kdekoľvek inde... ()

Cushing

Pořád herecký koncert, především sólování až exhibování Toma Courtneye, ale jako by ten snímek poněkud zastaral (například to dvojí zasnoubení, ale téměř žádný fyzický kontakt mezi snoubenci, to se mi nechce věřit). Sobota večer, neděle ráno, to je pro mě "kitchensink drama" a sociální pecka z Anglie té doby (chození s vdanou paničkou, ženou kolegy z práce, a bum, ona vlítne do do jináče -- co s tím?), nemůžu se onoho Reiszova majstrštyku nabažit (podobně jako kdysi jsem se nemohl nabažit jeho pozdějšího velkého filmu -- Francouzovy milenky). Vyhledávám tyhle snímky už kvůli staré dobré Anglii, která se v nich víc či míň míhá, a k civilnímu pojetí námětu, zpracování, postav a i jejich ztvárnění. ()

bloom

Mezi filmy britské nové vlny ojediněle komediální snímek, který v současnosti působí už zastarale. S Billym se jako s rebelem proti konvencím dnes bude někdo identifikovat jen těžko, jako komická postava zase jeho chování nevzbuzuje moc symaptií. Film navíc už nedělá svěží dojem ani jako komedie, protože pointy některých vtipů byly omšelé už v době vzniku, nicméně i přesto jsou nejlepší chvíle, které se blíží situační frašce a které patrně dobře fungovaly při předvádění divadelní předlohy. Navzdory zkušenosti se stejnou postavou na jevišti si s Billym nevěděl úplné rady ani Tom Courtenay, resp. režie ho nedokázala nasměrovat ke správnému pojetí, takže strhujícího pečlivého výkonu, jaký herec předvedl v pozdějším Garderobiérovi, jsem se nedočkal. Víc se mi líbil přesný komediální timing Leonarda Rossitera v roli Billyho šéfa, z filmu pak v hlavě nejvíc utkví úvodní titulková sekvence. [LFŠ UH 2022] ()