Dvanáctiletý Iwo žije na postkomunistickém maloměstě. Místní symbolickou památkou je zpustošený Černý mlýn, kde kdysi pracovalo mnoho rodičů. To je celý svět Iwa a jeho přátel. Děti poruší svůj slib, že se budou držet od mlýna dál, a nechtěně uvolní jeho zlé síly. Od té chvíle už nic nebude jako dřív. Začnou mizet předměty i dospělí. Iwo se musí proměnit z bezstarostného malého egoisty v zodpovědného, statečného a soucitného chlapce. Začne si vážit své postižené sestry, kterou předtím nenáviděl. Díky Meliným nadpřirozeným schopnostem se totiž dětem podaří vyřešit záhadu obestírající ruiny obrovského továrního mlýna. (HBO Europe)

Janega

Však to nemalo hlavy-päty. Dej naťahovaný jak guma na teplákoch. Celé to pôsobilo dojmom, že "neviem čo z toho chcem mať". Úmorný život hlavného hrdinu je zo začiatku vykreslená ako celkom dobrá sociálna dráma, no postupne táto stránka začne unavovať. A fantasy prvky typu plaziaci sa fén snáď ani nemožno brať vážne. Záverečná polhodinka, kedy sa začne konečne niečo diať, nám predostrie kopec otázok, no žiadne poriadne odpovede. ()

hygienik

Páčil sa mi inkluzívny aspekt filmu ohľadom Mely a originálny záver. Posledná tretina bola super, ale prvé dve tretiny stopáže sa dej vliekol. Miestami to pripomínalo minulý film režiséra. ()

Adramelech odpad!

Matka samoživitelka se dvěma dětmi, chlapcem a holčičkou. Děvče je těžce mentálně postižené, je neschopné pohybu a inteligence má méně než pes, který se naučí porozumět aspoň několika příkazům, jak trefně poznamená její bratr. Proč není holka v ústavu, kde by měla potřebnou péči? Tipoval bych, že asi proto, že kapitalistický režim takovou péči občanům bezplatně neposkytuje. Platit za pobyt mentálky v pečováku zjevně nepřichází v úvahu, protože rodina je ekonomicky totálně v prdeli. Hlavně že se Poláci zbavili zlých komunistů, aby se měli lépe. Možná že také prahli po tom, aby černoprdelníci v Polsku zakázali potraty. Zpět k filmu, jehož začátek je docela realistický a dosti smutný. Motiv prokletého nebo možná zakletého mlýna, kde straší zlí mimozemšťané, je naproti tomu hodně fantasmagorický. Pozitivním prvkem je, že mentálka se tam náhle nějak uzdraví a najednou začne nejen chodit i mluvit (v cca šesti letech už bylo celkem na čase), ale umí také metat z dlaní paprsky ničivé energie a kromě toho ovládá umění levitace. Zlé síly jsou jejím přičiněním poraženy. Ostatní děcka vezou děvče domů sice ještě v kočárku, ale už jako rekonvalescentku. Doma se ukáže, že se holka už dovede sama najíst, zatímco dřív jen patlala jídlo po stole a po lidech. Tomu, kurva, říkám happyend. A takovému filmu říkám neomarxistická agitka na inkluzi. ()

Arsenal83

Tie veľké koncerny ako HBO, Netflix, Amazon atď., to je už len pásová výroba filmov, kde sa v mene zisku rýchlo točia akékoľvek nezmysly. A bubáčiky prídu. Len kvalita nie. Film nestojí za veľa, ale najvtipnejšie je, že ho liberáli kritizujú za nejaké rodové stereotypy. Úplní trapoši. Takže dám aspoň dve hviezdy, aj keď pocitovo za menej. ()

Likan7

Hodinu se Černý mlýn tváří jako sociální drama o jedné malé bublině lidí na pokraji společnosti a ekonomické soběstačnosti. A najednou bum. V poslední třetině jako by si režisér Palej řekl: "dlabu na to, chci fantasy!" a než se divák naděje, chodí tu panďulák z lávy a metají se tu ohnivo-kouzelné koule. Zvláštní film, zvlášť ve spojení s takovým tím polským feelingem. Nemůžu říct, že jsem se při tom dramatu nebavil, ale ta poslední část šla totálně mimo mě. ()