Furioza

Poľsko, 2020, 139 min

Mateusz Banasiuk, Weronika Książkiewicz, Mateusz Damięcki, Łukasz Simlat, Wojciech Zieliński, Szymon Bobrowski, Janusz Chabior, Sebastian Stankiewicz (viac)

Policajtka udělá svému bývalému nabídku, která se nedá odmítnout: buď pronikne mezi fotbalové chuligány a začne na ně donášet, nebo jeho brácha skončí ve vězení. (Netflix)

*CARNIFEX*

Geniálna hudobná vsuvka, predurčila "Furiozu" k nadpriemeru. Za mňa škoda, že nie je samotný snímok poňatý "na-vážno", lebo tá miestami odľahčená forma, nie tak celkom plní svoj účel. Každopádne, film baví, nenudí, tých 140 minút solídne rýchlo zbehlo, čo ma teda celkom milo prekvapilo. Medzi tri-4 .. ()

verbal

Vymaštěnci sobě. Nauč animálního debila boksovat a dáš mu sebevědomí rozbíjet atom. Tedy lépe řečeno - atomovi držku. Když se hluboce vypatlaná jednomuňka protře v pouličních bitkách, nebo ji nedejsatan někdo dá průpravu v nějakých bojových sportech, a ona začne k tomu všemu mentálnímu neštěstí ještě chodit na ligový fotbal, stává se z ní agresivní vypatlaná jednomuňka a vesměs jednoznačná společenská hrozba aka „chuj-ligán“. A přesně o takových ogólnopolskich pilířích a motorech společnosti a jednonožních kriminálnících je tento film. No film … Ono je to satanžel stejně pohlupavé až neurovegetativní jako vlastní aktéři, scénář patrně napsala nějaká ta kontuze už tak nevyvinutého mozku z jejich řad, a tak se jako qocientní zabržděnci chovají nejen ty oligofrenní pokerované ovarové krky, od nichž se to a priori očekávalo, ale také všichni kolem, včetně orgánů. Navíc je to vzájemné nadšené sebemrzačení znepřátelených shluků améb dost anemické a poměrně trapně natočené. Měl jsem jednou s několika přáteli to ponížení zabřednout do těžce přesilové, hluboce intelektuálně filosofické rozpravy s právě těmi tolik kulturními a nesmírně sofistikovanými funoušky Lechu Poznań, podotýkám, že šlo z naší strany výhradně o obrannou debatu, když jsme jdouce takhle kolem byli zcela bezdůvodně napadeni všemi možnými ad hominem argumenty, ostrými i tupými, co zrovna měli ti oduševnělí miláčkové po chápavé končetině, a povím vám, že se vskutku jedná o pitekantropální výkvět evropské animální scény bez jakéhokoliv morálního či sociálního imperativu,  jednoznačný evoluční důkaz toho, že jsme se vyvinuli z opic, přičemž mnohé pomalejší z nich stále ještě evolují, a pádný argument k okamžitému plošnému zákazu křížení uklízeček s řidiči hovnocuců pod trestem sociopatického rozšlapání hlavy. Pro některé pšontkovské aktéry bylo tehdy to vědecké sympozium vskutku povznášející, než dopadli na zem, jiní skončili s otevřenou myslí, načež měli krk a ramena celé od pilin a hoven, a například takový já jsem si odtamtud odnesl solidní otřes intelektu, naštípnutou dickci a zhmožděniny percepce jsoucna. Čili mám za to, že dělat z některých těchhle mozkově i civilizačně atrofovaných, nehumánních velepičusů kůl lidové čestňáky a fajnově správňácké bojovníky proti drogové mafii, notabene ještě takto retardovaným skriptem, je přinejmenším diskutadebilní a něco jako honit si nad plakátky Karlose Mentálního Výmolu nebo se vřele socializovat s mozkovým trustem tvrdého jádra Buzerantů party či jakéhokoliv jiného agresivního hejna vybíječů si frustrací ze zejícího počátku míchy kolem naprosto zbytečných a neméně cerebrálně nadaných čutálistických nebo klecových darmožroutů. ()

Enšpígl

No jo, Polsko tyhle špinavý příběhy umí, ale tady trošku vidím problém ve scénáři. Příliš hlavních postav, několil linií, které by mohli být zajímavější než vlastně klasická gansterská drogovka. Mě by se asi nejvíc líbila ta policajtka ve vztahu k její minulosti a integritě mezi poldy, no nic s tím neudělám. Bavilo mě to, ale znám teda drsnější a především scénaristicky lepší polský filmy. ()

Malarkey

Sice dávám tři hvězdy, ale dávám to na úroveň polské filmařiny. Furioza je dobrý kousek, jen mě tu sralo pár jednotlivostí, přes které jsem nedokázal přejít. Zároveň si ale myslím, že to je jeden z nejprecizněji natočených filmů z prostředí hooligans. Během jejich sledování mi z nich bylo totálně odporně. Celou tu dobu má film nejlepší scény v momentě, kdy v pozadí hraje melancholická hudba a na obraze jsou hooligans v euforii z toho, že někomu dávají po držce nebo někomu minimálně nějak ničí život. To byly opravdu silné momenty a dávaly mi najevo, že film jasně říká, že hooligans jsou lidské dno. Závěr to ale trošku otočil a já nevěděl, co si o tom úplně myslet. Pokud máte ale podobnou tématiku rádi a jste fanoušci fotbalu, tak tímto filmem nic nezkazíte. Je to určitě hodně zajímavý kousek. ()

Fr

„JEDNOU CHULIGÁN, VŽDYCKY CHULIGÁN“…   O fotbalovým chuligánství (ne o fotbale), o hodnotách, bratrství, vůdcovství, připravenosti k zabíjení a drogách. Kurva, samý silný témata! Jako… fakt zajímavý. Super prostředí, casting, takhle nějak podobně by mohl vypadat novodobej „PROČ?“. Ale nějak mě to nestrhlo. Asi málo emocí… fakt nevím, proč to nedokázalo to najet na vyšší level.     /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Žiju na hnusným sídlišti. 2.) Myslím si, že neporvat se, by byla ostuda.   ///  Thx za titule „Vojtěch Badalec“.                  PŘÍBĚH  *****  HUMOR  ne  AKCE  *  NAPĚTÍ  * ()

EvilPhoEniX

Polský Majštryk pro drsné chlapáky! Za poslední dobu mám šťastný výběr, to je jedna pecka za druhou. Spolupráce Netflixu s Polskem dopadla opět dobře a neznámý režisér naservíroval teda pořádný kus vyzrálé filmařiny. Furioza je dost možná nejlepší film na téma football Hooligans, který je zároveň i drsnou gangsterkou, kriminálkou, policejním Thrillerem, bojovým akčňákem a dusným dramatem. Britští i Američtí hooligans působí vedle těch Polských vyloženě vtipně. Hlavní hrdina je bývalý hooligan, nynější doktor a jeho bývalá láska je aktuálně policistkou, která mu dá 2 možnosti- Buď se stane policejním informátorem a inflitruje se do kriminálního Gangu Furioza, kterému vévodí jeho bratr, anebo pošlou okamžitě jeho bratra na několik let za mříže. Film i přes 2 hodiny 20 rozhodně nenudí, diváka vtáhne do děje okamžitě, je to velmi dobře natočené, výborná hudba v pozadí ( potěší i Polský Hip Hop), najde se zde i pár slušných nečekaných zvratů, atmosféra je pořádně hutná ( v některých scénách je spocená prdel zaručená), všechny postavy hrají výborně ( policistka hodně bad ass ženský charakter), ale nejvíce mě nejspíš bavil Golden- slizký pokerovaný skin head, ze kterého šel mráz v zádech ( proměna herce v takovou fyzicky hutnou roli je neuvěřitelná), vizuálně- technicky je to na vysoké evropské úrovni ( Češi si o takové filmové kvalitě rozhodně můžou zdát), občas padne i slušná hláška ( Schováváš se jako Hemeroid v prdeli  ) a samozřejmě potěší i samotná akce, která je neuvěřitelně syrová, krvavá, brutální, nekompromisní a realistická. Hromadný duel v lesích v první třetině filmu byl neskutečný mazec, ale hodně se mi líbil i úvodní 3v3 bojový duel v Ringu, skvělé je i finále ( parádní pěstní fight), věřím, že spousta lidí z filmu dělá MMA a jiné bojové sporty. Takový drsný chlapský pořádný film, který má říz a koule si nechám líbit. Měkoty a knihomolové si můžou dát zpátečku a rozhodně to není film pro děcka. Příběh 4/5, Akce 4/5, Humor 3/5, Násilí 4/5, Zábavnost 5/5 Hudba 5/5, Vizuál 5/5, Atmosféra 5/5, Napětí 4/5, Emoce 4/5, Herci 5/5. 8.5/10. ()

Sarkastic

„Už nikdy nedovolím, aby mi někdo rozbil hubu.“ A skoro mu to vyšlo…Furioza. Banda magorů s vymlácenými mozky, která potřebuje adrenalin ve formě rozbití si tlam s jinou, podobně naladěnou skupinou složenou z „raketových inženýrů“. Původně téma filmu nabízelo příslib zajímavé kombinace akční kriminálky a prostředí fotbalových chuligánů. Jenže krimi linka s klasickým „drogy, peníze, vliv“ je poměrně nevzrušivá (nenadchne ani neurazí) a samotní chuligáni…o fotbal tu šlo snad jen omylem, a když člověk slyší velkohubé kecy o „cti“ a „zásadách“, chce se mu hlavně smát. Naivně působí i samotná „infiltrace“, kterou by odhalilo i nepříliš bystré dítě. Herečtí protagonisté mi přišli spíš nevýrazní než charismatičtí, a to s jedinou výjimkou, představitele magora Goldena, který mě upřímně bavil. Choreografie bitek byla nadprůměrná, ale zas nic, z čeho bych se posadil na zadek. Když to shrnu, převládá spíš nenaplněné očekávání a já dávám slabší průměr. „Jednou chuligán, navždy chuligán.“ - „Alespoň mají nějaký hodnoty.“ ()

Cappuccino

Štýlový hooligans film s niekoľkými naozaj charizmatickými bitkármi (Golden, Kaszub) a vynikajúcimi akčnými scénami (najmä súboj v lese a v ringu). Stopáž však mohla byť kratšia, na takmer 2,5 hodiny sú príbeh a zápletka (bitky, drogy, pomsta) pomerne banálne. Osobne ma však sledovanie osudu lekára/chuligána Dawida bavilo po celý čas, ale úplne rozumiem, ak niekomu prišlo zbytočne zdĺhavé. ()

liskam

Nevím, jestli to bylo režií, scénářem, castingem a nebo jen hereckými výkony. Ale prostě sem jim to nevěřil. Za mě 3* a 66% ()

sochoking

Už podľa plagátu je jasné,  že sa žiadna romantická komédia konať nebude. Film je plný násilia a hoci nič nové pod slnkom,  Poliaci tému vypatlaných a vykoksovaných kibiców zmákli i dejovo výborne. V podstate ide o agresívnu oddychovku, u ktorej vám trochu podskočí adrenalín. Zaujala ma Weronika Książkiewicz, ktorú som videl len nedávno v brutálne depresívnej dráme Powrot do tamtych dni,  kde hrala úplne odlišnú rolu ako v tomto filme. Ženská má ohromný potenciál a k tomu ešte super vyzerá! S deťmi by som ale Furiozu asi nepozeral. 90% ()

Anderton

Furioze by sa dalo čo-to vyčítať, avšak v kontexte stredoeurópskej, respektíve východoeurópskej "gangsta" tvorby ide bez diskusie o veľkofilm. Kam sa hrabe inak solídna Čiara, čiže aj preto mierne nadhodnocujem oproti tomu, čo považujem v prípade tohto filmu za objektívne hodnotenie. Vzhľadom na udalosti by mohlo ísť pokojne o seriál, takto všetko pôsobí skratkovito, o hlavnej postave sa toho veľa nedozvieme a mala dostať väčší priestor. Paradoxne tak film pôsobí mierne uťahane, ale držia ho hore niektoré kvalitne nakrútené scény (stretnutie s futbalistami, bitka v lese, aj niektoré ďalšie) a príťažlivé prostredie, v ktorom sa odohráva. V úlohe nesympatického a tupého Goldena som si celý čas predstavoval Roberta Carlylea, hneď by to celé pôsobilo dramatickejšie a táto "nula" by nebola pre policajtov iba "nula", ako sami poznamenali. 70% ()

Kudly4

Další chuligánská, nekompromisní, brutální podívaná z Polska. Hodně to připomíná filmy od Patryka Vegy.  Namakaní frajeři, drogy, krvavý fighty, nechybí i povedená Gore scéna - useknutí ruky, emoce zafungovaly - zabití bráchy, pěkný holky a příběh, který sice není originální, ale prostě poláci tohle točit umí a i přes dvouhodinovou délku, jsem se ani vteřinu nenudil. Drsný film. Nic pro malé chlapečky ! ()

Happens

Trochu toho ultranásilíčka ve jméně fotbalu, drog, moci a tak vůbec pro cokoliv, co je zrovna po ruce. Testosteron teče ušima. Fotbaloví fanoušci ze tvrdého jádra a zobrazení konfliktu financování fotbalových teamů prostřednictvím permanentek od fanoušků skomírajících klubů a zas ufinancovat tento testosteronový život, aniž by se chuligáni dostávali za hranu zákona. Aneb příběh o pár přátelích, které rozervou zuby ulice a hooligans na kusy. ()

Chrustyn

Mně ta polská produkce prostě nesedí. Další pokus o rádoby drsný film, tentokrát z prostředí fotbalových chuligánů. Zbytečně dlouho, herecky mizerné, příběhově nezajímavé. ()

TheEvilTwin

Patryk Vega mě svou tvorbou nijak výrazně neoslovil, a tak šlo víceméně celé Polsko mimo mě, ale po zhlédnutí Furiozy musím asi svůj postoj silně přehodnotit. Je až s podivem, že poláci jsou naši sousedé, ale jejich filmová tvorba je diametrálně odlišná. Zatímco „my“ děláme stereotypní, nudné, cringe, trapné a „přicmrndlé“ filmy s otřesnými hereckými výkony i filmovou kvalitou, Polsko si jede svoje a jejich díla jsou neuvěřitelně syrové, autentické, drsné a herci působí až neskutečně přirozeně. A teď si dejme dokupy Polsko, hooligans, policii, krev, brutalitu a 140 minut stopáže a máme tady koktejl radosti i bolesti zároveň, protože takhle intenzivní filmový zážitek jsem nedostal ani nepamatuju. Při sledování jsem měl pocit, jako bych byl mezi hlavními postavami a od prvních minut jsem všechno prožíval na 100 % s nimi, atmosféra je neskutečná a místy jsem chtěl až řvát radostí. Navzdory tomu, že je film čistá gangsterka/hooligans movie, tak zde kromě hutné dávky násilí dostaneme i kvalitní příběh, v druhé půlce emoční ránu, ze které se divák bude vzpamatovávat několik minut, a ke konci dojde i na šokující zvrat a extrémní zakončení. Překvapivě funguje i humor („Co jste dělal včera v noci v čase vraždy?  Vyřezával jsem si sošky a počítal integrály. A máte nějaké svědky? Bůh mi je svědkem…:D), herci jsou pro film jako dělaní a hudební pozadí dělá taky svoje. Z Furiozy mi stojí chlupy doteď a pořádně jsem se u filmu zapotil - za mě je to jednoduše definice kvalitní práce. Cz dabing na netflixu potěší, ale pro pravou atmosféru je dabing v polštině takřka povinnost – pak ale taky počítejte s tím, že po skončení vám do slovníku přibude slovo „kurwa“ a že vám bude asi ještě dlouho v hlavě rezonovat. Ostatně jako samotný film. ()

Morholt

Olencki je sice trochu sofistikovanější než Vega, ale to neznamená, že by jeho hrdinové byli nejostřejšími tužkami v penálu. Asi nejvíc film připomíná první dva díly Rise Of The Footsoldier přičemž plusem je specifický polský rukopis i prostředí. Nicméně i tady je to chuligánských skupinách, jejichž někteří členové si vydělávají obchodem s drogami a neštítí se spojit s úhlavními nepřáteli. Do toho je zakomponovaný příběh odcizených bratrů a policistky pocházející ze stejného prostředí, což příběhu dodává na jisté osudovosti. Brutalitou se tu nešetří, ale nepůsobí to samoúčelně, protože násilí má svou nezastupitelnou roli. V mezích normy se člověk občas i zasměje a fajn to bylo i herecky, přičemž na vypatlané hroudy svalů mají Poláci snad monopol. Olenckiho budu sledovat. 90% ()

Praxis

Velkolepý, syrový, nechutný, odpudivý chuligánský epos, který mě neskutečně sral v řadě momentů. Především se chaoticky míhaly postavy sem a tam a ačkoliv se tu nakonec všechno vysvětlilo, bylo tady spousta momentů, kdy jste potřebovali myslet v pozadí, aby se vám to dávalo dohromady. Všechno je tu takový strašně rychlý i když se film někdy strašně táhne. A konec mě nasral vyloženě totálně. Na poměry Polska celkem fajn, ale osobně jsem čekal asi ještě něco víc. 60% ()

Trevor

Jeden z najslabších filmov z prostredia futbalových chuligánov, aký bol kedy natočený. Respektíve skôr film ktorý pospájal časti seriálu, ktorý má aktuálne na čsfd 56% a aj toto hodnotenie mi pripadá ešte prehnane vysoké. Už film Ultras (2020, Taliansko) ukázal že prísť s niečím novým z tohto prostredia je veľmi náročné, nakoľko si firmy medzi seba len tak nikoho nepustia a aj napriek tomu že sa podarilo do značnej miery vytlačiť chuligánov mimo štadióny nie je tomu tak vždy (Spartak Trnava-Slovan Bratislava, 17.10.2021). Ale aby som neodbiehal medzi skutočných hooligans, film má pomerne stereotypný príbeh a zďaleka sa nevyrovná takmer identickému filmu Okolo futbola (Rusko,2013) , ktorý je zvládnutý oveľa lepšie. Čo ma najviac prekvapuje je množstvo pozitívnych článkov na adresu tohto filmu, tak ale Netflix prišiel o 200k predplatiteľov, do leta očakáva odchod 2 miliónov (po 4 sezóne Stranger Things budem asi jedným z nich) a tak musí investovať do "nezávislých" médií ako sú Refresher či Fontech, nech aspoň niekto o nich píše niečo pozitívne. Na škodu je, že ide o chuligánov z anonymného mesta či klubu (Ruch Chorzów, GKS Katowice, Widzew či LKS Lodž, Wisla či Cracowia Krakow,...poľský kibici majú čo ponúknuť) pretože filmu by to dodalo šťavu. Teda je možné že som to nepostrehol, ale dá sa iba hádať. Nakoľko chlapci pália vlajku Štetínu, kúpu sa v Baltskom mori a v meste je možnosť na dílovanie drog a je tam aj kvantum kontajnerov na prepravu loďov jeden by hádal že hrdinami sú fanúšikovia Lechie Gdaňsk. Zbytočne dlhé, prekvapil iba chuligán s vidlami, asi fandil JZD Slušovice za mlada :-D. ()

dyfur odpad!

.....bol som zvedavý -tu samá chvála na film - má 74 percent....toto tu je v popise filmu: "Vyrastali spolu na jednom sídlisku. Boli priateľmi na život a na smrť, avšak osud ich priviedol na rázcestie a teraz, po rokoch, budú stáť jeden proti druhému"......tak som bol zvedavý a...vidím jedincov s prvou signálnou sústavou ,ktorých baví otlkať si svoje sprosté gebule....dej -prostredie-výkony herci-záver- slabota....trvá to vyše dvoch hodín a .....nič len sprosté otĺkanie sprostých hláv.... ()