Relikvie

Když postarší Edna nevysvětlitelně zmizí, její dcera Kay a vnučka Sam spěchají do zchátralého venkovského sídla jejich rodiny, kde po celém domě nacházejí podivné stopy, které odhalují Edninu pokročilou demenci. Ale Edna se náhle vrátí stejně záhadně, jako zmizela. Kay se obává, že její matka nechce nebo nemůže říct, kde byla, ale Sam překypuje nadšením z toho, že je babička zpět. Když však začne být Ednino chování stále nepředvídatelnější, obě mají pocit, jako by ji začala ovládat jakási zákeřná temná síla. Celovečerní debut režisérky a scénáristky Natalie Eriky Jamesové vnáší do žánru filmů odehrávajících se ve strašidelných domech nezapomenutelný nový nádech. (Cinemax)

T2

║Rozpočet $-miliónov║ Tržby USA  $1,047,083 ║ Tržby Celosvetovo  $2,902,552▐   Komornejší horor, kde stále čakáte, kam sa to pohne, čo sa z toho vykľuje, aký veľký zvrat, či na ten očakavávaný nejaký ten šok ale nič tu razantne nechodí a nechodí. Nakoniec to ostane, prischne a odlupne sa len ná krásnom rodinnom pute. /40%/ ()

POMO

Psycho babička, dům se skrytými chodbami za zdmi a duchařské scénky i mysteriózní haluze, které chtějí strašit ale nestraší, a které ani po skončení filmu nemají v jeho ději opodstatnění. Citlivý a smutný závěr s filozofií o nevyhnutelnosti stárnutí a rodinných pokoleních se mi ale moc líbil. ()

Fr

„OMLOUVÁM SE. PROMIŇ. PROMIŇ, ŽE JSEM TU NEBYLA ČASTĚJI. PROSÍM, DOVOL, ABYCH TI POMOHLA...“ /// Ztratila se bába. Dcera s dcerou (takže vnučkou) vyrážej na místo činu – osamělou chatu kdesi v prdeli. Záhada! Zvlášť když baba… Tak né že by v tom domě strašilo. To spíš ta paní není úplně v pořádku. Prim hrajou zvuky, hudba… klapání… naštěstí bábě začne slušně mrdat v kouli, takže má bejt o zábavu postaránu. Kazí ji jen dialogy omezený na „Mami? Mami? Mami!“ Nebo „Babi? Babi! Babi?“ (všimněte si prosím, že interpunkční znaménka nejsou na stejných místech!). Nakonec tedy uznávám, že i ten barák je nějakej divnej. Stejně jako film. Technicky fajn, ale příběhově asi pro ty „náročnější“. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Babička nám začíná plesnivět. 2.) Chtěla bych si oloupat matku. 3.) Thx za titule „leniucha“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * ()

LIVINGDEAD

Nemám rád filmy, co nedávají smysl. Dcera matce stáhne kůži a pohodička, nic se neděje, jedeme dál....Jak byla stará trochu normální, dcera na ni srala. Chtěla ji dát do domova důchodců. Když se z matky stala černá bulimička, tak je najednou starostlivá? ()

EvilPhoEniX

Poměrně originální horor, který do žánru haunted hause vnáší čerstvý vánek v podobě manifestace demence, která pohlcuje celou rodinu. Babky už v minulosti dokázaly pěkně vyděsit ( Visit, Deborah Logan, Marianne) a zdejší Robyn Nevin má také něco do sebe. Spíš než děsivé je Relic znepokojivé, poměrně atmosférické a ve finále také napínavé, škoda pomalejšího tempa, ale zahrán je film skvěle a technická stránka je také na slušné úrovni. Rozhodně film za povšimnutí stojí a Alsheimer je podán uvěřitelně jelikož jsem s podobným člověkem už žil a jednu scénu bych mohl vytrhnout z reality. Příběh***, Akce>Ne, Humor>Ne, Násilí*, Zábavnost***, Hudba***, Vizuál****, Atmosféra****, Napětí***. 6.5/10. ()

tron

Takto. Relic nie je pre každého. Ale myslím si, že každý normálny a príčetný hororový fanúšik by si mohol (a azda i mal) v rámci možností prísť na svoje. Nie je to pecka, ale veľa jej do toho nechýbalo. Dalo by sa s prižmúrenými očami povedať, že prvú hodinu sa nič nedeje. Ale nebola by to tak úplne pravda. Deje sa toho veľmi veľa, len je to natočené veľmi nenápadne a v náznakoch a tempo je pomalé. Pre mňa príjemne pomalé, ale pre niekoho iného možno otravne pomalé. Mne sa každopádne páčilo, aké je to nenápadné. Cítil som to zlo, tú zlobu, tú temnotu, ktorá v úzadí zákerne bola učupená a doslova čakala na vhodnú príležitosť, kedy udrie. A bolo mi jasné, že skôr alebo neskôr udrie. A že keď tak urobí, bude to pekne hnusné. A po hodine skutočne udrela. A áno, bolo to až trochu nechutné. Každopádne uznávam, že tomu niečo chýba, niečo, kvôli čomu nemôžem udeliť aj štvrtú hviezdu, hoci by som rád. Produkcia: Jake Gyllenhaal a bratia „Avengers“ Russoovci. ()

Asia_Power

Tak tohle mě dojebalo jak banda negrů kurvu ze čtvrtý cenový! Začátek filmu, kdy dvě škeble (máma a dcera) jely najít třetí škebli (babču) to byla taková klasika. První čtvrt hodinu sem si říkala, že tam bude v tom baráku strašit výhružně se tvářící topinkovač, či nahlas "funící" vysavač, poté mi došlo, že hlavní padouch bude určitě to pootočený křeslo. A ono ne. Babča se vrátí do baráku, tváří se občas dost pošukaně, teda pošahaně, a když jí zrovna nejebe, tak vypadá, že jí každou chvíli jebat začne. Regulérně mě děsila, jelikož já se xmrti bojím starých, šílených babizen, zvlášť když maj psycho výraz. Bylo mi teda jasný, že babka se vrátila lehce pozměněná (nechtěla sem věřit, že takhle mrdlá byla vždy) no a ke konci filmu se rozjelo extrémní psycho, kdy sem opět viděla, místo hlavní hrdinky, samu sebe na tripu, jenže ona se z toho, na rozdíl ode mě, nemohla vykecat skříni. Každopádně na konci sem byla regulérně zesraná a když se babce svlíkla kukla, tak mi bylo jasný, že sem si šlehla moc a mám zas vidiny. Chyba lávky, Alík sjetej nebyl, páč není nikdy, a viděl to samý co já. Co to znamená? Husto-kruto-přísný horor, brácho !! ()

xxmartinxx

Starý lidi, am I right? Hodně motivů mi přišlo nedotažených a ústřední metafora celkem průhledná - na konci jsem čekal, že to vše nějak zapadne do sebe, ale nestalo se to. většina zajímavého mi přišla opuštěna a za hlavním motivem se prostě udělala celkem očekávatelná tečka. ()

Marceloo

Po tom, čo začne ich stará mama Edna (Robyn Nevin) strácať rozum a začína bojovať s demenciou, sa jej dcéra Kay (Emily Mortimer) a vnučka Sam (Bella Heathcote) o ňu musia intenzívnejšie starať. Pri jej návšteve zisťujú, že bez stopy zmizla, ale keď sa opäť objaví, nemá okrem malej modriny žiadnu ujmu. Situácia sa neustále zhoršuje a začína byť jasné, že ich milovaná starká už nikdy nebude ako predtým. - Na Relic som sa celkom tešil, ale tento horor mi potvrdil, že v Austrálii by nemali vznikať duchárske horory, ale len poriadne krváky. Ono ten film nie je zlý a má bezpochyby vynikajúce technické spracovanie, ale dej sa vlečie a vždy keď to už vyzerá, že sa to konečne rozbehne, príde zase nejaké hluché miesto. V závere to naberie na obrátkach a ukáže sa, že má film dosť silnú výpovednú hodnotu, ale zostane to skôr u drámy než u hororu. Som rád, že sa to kamarátovi silentnameovi páčilo, ale za mňa skôr neodporúčam, a to u hororov od IFC Midnight nezvyknem písať často. + herečka z The Curse of Downers Grove, The Neon Demon a Pride and Prejudice and Zombies + herec z Little Monsters ()

Djoker

Tvůrci mají nechutně zvrácený smysl pro humor. Dělají totiž ze starých a nemocných děsivé zrůdy. Na nic dalšího se však nezmohli. Jejich pokus o horor je prakticky celý k smíchu a samotný závěr je pak úlet, který potvrzuje, že cílem bylo jen šokovat. Ani to se nepovedlo. ()

choze

Staví to na klasických ingrediencích jako tajemné zvuky v domě, temná rodinná historie nebo podivně se chovající senior, ale od začátku do konce to má slušnou svíravou, ponurou a znepokojivou atmosféru, kdy ve vzduchu visí něco hrozivého, a zároveň se to sympaticky vyhýbá lekačkám. Od závěru jsem čekal něco jiného, ale vlastně je fajn. ()

somnar

I když se americká kritika může opět davově utleskat, Natalie Erika James prostě není Ari Aster. Kůži jsem si z toho sloupat samozřejmě nechtěl, ale je to naprosto předvídatelné, ploché, nezajímavé a překvapivě nijak podmanivě zahrané. ()

zelvopyr

Tohle vůbec nebyl až tak horror, a bylo to skvělé. Zdálo by se, že je tu nějaký přízrak, který je s námi. Postupně nás ovládne, někoho silněji, někoho méně. Ale není úniku. ()

D.Moore

Atmosférická lahůdka pro trpělivé. Pokud se vám z tak trochu jiných hororových filmů poslední doby líbilo Děsivé dědictví, Čarodějnice nebo Slunovrat, dejte Relikvii určitě šanci. Je to komorní příběh, který se zpočátku tváří prostě jako rodinné drama, ale postupně houstne a stejně jako ten starý dům víc a víc vrže a skřípe, vkrádají se do děje prvky něčeho, co naplno udeří až v závěru. ()

Faustka

Relic mě zasáhl hluboko a neobešlo se to bez slz. Jediné slovo, které tento film vystihuje, je maminka. Právě teď, když jsem šťastná už tady není, aby to viděla. A kdo chce jen horor, ať jde jinam. Někde tam mami... ()

darkrobyk

Tři generace žen - dcera, matka, babička a starý dům. Matka s dcerou přijíždějí za babičkou, protože se několik dní neukázala, a tak sousedi informovali policii. Po příjezdu není k nalezení, proto matka vyhledá policii a společně se domluví na pátrání. Třetí den se najednou babička objeví v domě. Konflikty mezi postavami se pomalu prohlubují a babička i dům se postupně přestávají zdát tím, čím jsou. Výborná kamera, slušná hudba, solidní herecké výkony. Pomalý děj začne gradovat až směrem k závěru. Poslední čtvrtina má napětí i atmosféru. Dům v domě, klaustrofobie, zoufalství, hledání, ohrožení. Jinotajný konec nechť si každý vyloží po svém. Ne zcela špatné, ale jako celek mne to příliš nenadchlo. ()

misterz

Páčil sa mi jedine motív toho "domu v dome", ale to je asi tak všetko. Žiadny mysteriózny základ a ani normálny príbeh sa tu nekonajú. A nakoniec sa z toho vyvlečie nejaký mimozemšťan či čo. Totálna nechápačka a hlavne zbytočnosť. A to som si myslel, že z toho bude niečo na spôsob Horsehead (2014). Hororové prvky nemá zmysel rozoberať. Omyl. 40/100 ()

Vančura

Pro mě osobně divácky nepříjemný film, který jako horor vůbec nefunguje. Zdánlivě tam je vše pro vyvolání strašidelného efektu, ale se mnou to nic nedělalo, a ten bizarní konec mě akorát otrávil. Nepochopil jsem ani ten název, co měla být ta "relikvie" (snad ta okna z toho strašidelného baráku?), a podruhé bych se té kravině obloukem vyhnul (ostatně čekám, že za pár dní se mi to vykouří z hlavy). Btw. při pohledu na Emily Mortimer jsem prodělal lehký šok, že už to je 17 let, co jsem ji viděl v Allenově filmu Match Point - jak ten čas letí! ()