V roce 1665 v Anglii nemilosrdně zuřil mor: obětí moru se stala i Grace (Charlotte Kirk) a její manžel Joseph Haverstock (Joe Anderson). Jakmile je mladá matka sama se svým dítětem, objeví se špinavý panoš Pendleton (Steven Waddington) a snaží se prosadit. To se ale nepodaří a uražený panoš zuřivě šíří mezi obyvateli fámu, že Grace je čarodějnice. Poté, co rozzuřený dav zajme neškodnou Grace, je okamžitě informován známý inkvizitor Moorcroft (Sean Pertwee), který kdysi upálil Graceinu matku jako čarodějnici. Začíná nelítostný proces s téměř nekonečným mučením. (Immortal17)

J*A*S*M

Zajímalo by mě, jestli se Marshall ještě někdy vzchopí a natočí něco, co by se kvalitou alespoň přiblížilo Pádu do tmy. The Reckoning je taková docela srandovní hra na středověk, kde se místo herců patrně vyskytují lidé, které Marshall odchytnul cestou na nějaký LARP. A hlavní hrdinka si asi odkočila rovnou z přehlídkového mola, fakt jí to sluší, holčině. Postavy zkrátka nevypadají, ani nemluví jako ve středověku. Co už, to bych asi zkousnul, škoda jen, že většina už tak přestřelené stopáže se zasekne na mučení a vyslýchání ženy obviněné z čarodějnictví. Bez vztahu k mučené postavě je to fakt nudnej vopruz. Tvůrci to imho měli pojmout buďto seriózně, anebo se naopak víc odvázat, nechat hrdinku skutečně se spolčit s ďáblem a rozjet tóčo. V téhle podobě se to bohužel nedá ani brát vážně, a ani se u toho člověk moc nepobaví. ()

kinderman

Tak tahle to nepůjde, uvědomil si nejspíš Marshall, když zhlédl výsledné dílo a zjistil, že s ochotnickým ansámblem před kamerou nevykřeše ani drama, ani dobovou atmosféru. Takže se tento nedostatek pokusil v dalším filmu přebít divokou akcí. V The Reckoning nechybějí ta největší klišé (oběšenci a psi ochutnávající mrtvolu) ani naprosté nesmysly, jako je pohřbívání manžela v drahých botách, především je to však přehlídka marné snahy udělat z Ch. Kirkové velkou dramatickou hrdinku. ()

EvilPhoEniX

Neil Marshall je režisér, který do hororového žánru přispěl mnohokrát ( Pád do Tmy, Psí vojáci, Tales of Halloween či postapo Soudný Den a komiksovka Hellboy) jeho novinka sice nebude bořit žánrové hranice, od kritiků totiž dostává dost na prdel, ale já si film užil. Především vítám historické prostředí, období morů a honu na čarodějnice, což je vděčné téma a né příliš časté. Příběh je jednoduchý, postavy jsou napsány taky jednoduše, ale film plyne solidním tempem, dokáže překvapit slušnou lekačkou především způsobenou děsivou vizí, kde dojde i na pěkně udělaného ďábla a potěší i Gore, kterého není až tak moc, kolik bych si přál, ale pár scén je lahůdkových ( Vůz s koněm vede). Scény s mučením mohly být intenzivnější, ale hlavní je, že jsou tu. Bavilo mě to, pro historické horory mám slabost, takže za mne fajn. Příběh***, Akce>Ne, Humor>Ne, Násilí****, Zábavnost****, Hudba***, Vizuál****, Atmosféra****, Napětí***. 7/10. ()

*CARNIFEX*

Keď ti takáto pekná riťka dobrovoľne neotrčí svoj Bermudský (🔻) čo iné môžeš v duchu pomsty v období stredoveku urobiť, ako označiť ju za čarodejnicu 🙂 Najviac ma pobavili slová “ricci.ho”, ktorý odľahčeným spôsobom dokonale poukázal na všetky nelogické nedostatky. Kým on to pri svojom hodnotení nezohľadnil, mne sa jednoducho nedá. “The Reckoning” je taká historická “blamáž”, ktorá sa opiera o vtedajšiu, najčastejšie využívanú intrigu voči ženskému pokoleniu. V tej dobe to mali ženy nesmierne ťažké, dnes sú už čarodejnice miesto vyhladzovania - vyhľadávané, pričom čím krajšia, tým viac followerov na instragrame 🙂 Poznáte ju jednoducho. Fotka s vytrčeným análom aj spolu s ceckami, obohatená o múdro Dalajlámu s podtitulom: “HOVNO VÁS JE DO MÔJHO ŽIVOTA”. Nuž, a to je rozhodne väčší “strašiak”, ako táto historická anomália, ktorá z viac ako 2/3 pripomína skôr staré slovanské rozprávky, než horor v pravom slova zmysle. Neviem. Asi som to mal doceniť, ale nejak ma to minulo, i keď ten občas zjavený, neukojiteľný diabol bol dobrá, okamihová “vsuvka”. Čo sa týka mučenia na ktoré došlo, to taktiež nebolo nijak prevratné (keďže nič neukázali), rovnako ako herecké obsadenie a ich výkony na úrovni lacných, TV počinov. Na záver ešte taká drobnosť. Keď sa točia úspešné, historické filmy, tak v otvorenom priestore rozhodne za dažďa, búrky, či sychravého počasia, ktoré sa taktiež podieľa na budovaní atmosféry. “Takto sa to nerobí do psej matere”. Čo to točili na Pagu? A tá stopáž 110 minút je skutočne hororová. ()

anderson

Na úvod si je potrebné uvedomiť čo v preklade znamená názov THE RECKONING. A tento jeho najpresnejší preklad znie - v prípade tohto filmu - ZÚČTOVANIE (dúfam, že si to za uši zapíšu aj naši "kreatívni" distribútori a neprekrstia tento titul na niečo "údernejšie"). A samozrejme nejedná sa o horor. Hlavnú hrdinku navzdory svojmu nepriaznivému osudu nezlomí ani inkvizítorský fanatik v podaní perfektného Seana Pertweeho a jej "čarodejnica" si pre svoju pomstu dokráča cez peknú kôpku mŕtvol. Je poľutovania hodné, že Marshall sa napriek svojmu talentu držal pri zemi a nerozpútal v závere poriadne pomstiteľské inferno. Za mňa osobne si ale štyri poctivé inkvizičné tortúry určite zaslúži. (A netreba zabúdať ani na aktuálny "lockdown-joke".) (13.2.2021) ()