První distribuovaný muzikál, který byl plně ozvučen. Před ním existovaly pouze částečně ozvučené filmy. Film byl žhavou novinkou, kde již samotný slogan filmu “ All Talking - All Singing – All Dancing“ (celomluvený – celozpívaný – celotaneční) dokáže vyjádřit tehdejší novátorství.
Příběh pojednává o milostném trojúhelníku mezi umělci z divadla. Láska je zde využita pouze jako jednoduché vodítko k muzikálovému zpracovaní, kdy láska vítězí nad silou. Mnohem zajímavější je několikanásobné pokračovaní muzikálu v dalších letech (1935, 1937, 1940), kdy po výměně hlavních postav při zachování naprosto stejného příběhu si film drží stejnou, ba ještě vyšší přízeň diváků. (Duckinka)

JohnMiller

Podľa filmovej ceny Oscar: najlepší film roku 1929. Zaujímalo ma ako vyznie jeden s prvých filmov v ktorom bolo použité hovorené slovo (už to nebol nemí film). Avšak na moju smolu sa na mňa tvorcovia vytasili hneď s (polo)muzikálom. Tento žáner je jeden s mojich naj-neobľúbenejších. A ešte k tomu ide o klasickú romantickú komédiu. Príbeh sa krúti okolo neskúseného dievčaťa a bohatého chlapíka ktorý ju chce dostať iba do postele. Klišé nad klišé. Ale keď sa nad tým vážne zamyslím. V roku 1929 to asi klišé nebolo. ()

Han22

No tohle? Tahle banalita dostala Oskara za nejlepší film? Úplně primitivní milostný trojúhelník mezi dvěma sestrami a jedním mužem, doplněný nezáživnými písničkami a muzikálovými čísly a to je tak asi všechno. Ani ta ústřední melodie se do hlavy nevryje, přitom české filmy z té doby s tím neměly problém. Dvě hvězdičky s ohledem na dobu vzniku, fakt že jsem se nenudil a chvílemi i bavil (hlavně při naschválech co si dělali členové štábu). ()

zelvopyr

[Oscar za nejlepší film č. 2.] * Inu, fakt nevím, odkud se do hodnocení tohoto filmu pustit. Dá se na něj pohlížet více způsoby, namnoze si odporujícími. Tak za 1) Dá se možná říci, že film dostal Oscara za opojení funkčním ozvučením (minulý Oscar byl němý). Sice to tak vypadá (film je blboučký), ale na druhou stranu, zvuk je zde opravdu používán funkčně, i mimo záběr atd., žádná laciná senzace. 2) Na jednu stranu jsem opravdu trpěl slabým dějem, na druhou stranu, tento film je tak silným základem např. Zpívání v dešti (Singing in the Rain), které parafrázuje 4 nebo 5 písní a "dělá si legraci" přesně z tohoto období... S podstatným rozdílem, že zde není zasazení filmu do prostředí filmu, ale jde o Broadway, svět velkých muzikálů. A přesně to je důvod, který z filmu udělal ve své době až takový fenomén, že bylo během několika let natočeno několik trháků - remaků. Zpívání v dešti není parodie a zesměšnění, ale hold tomu, co tento film prezentuje. 3) Všimněte si, kolik filmů je o filmu, herci hrají herce. Je to zkratka? Nebo jim to umožní jednou se konečně přestat přetvařovat a ukázat, že mají také svůj život, a že to není legrace? Zde umocněné na druhou, protože blbý děj je taková mýdlová opereta? Jenže si na druhou stranu vezměte, kolik takových filmů je milováno a/nebo skutečně dobrých. Něco jako když se spisovatel neudrží a píše o spisovateli (= o sobě) -- umožní to nefabulovat a propašovat tam někam i pravdu. Tenhle film přitom není nic novátorského, viděl jsem kdysi třeba už podstatně starší a němé Duše na prodej (Souls for sale), což byla míň pohádka a karneval života... ||| Tak už stačí, objektivně vzato film nemá kvality na víc než ***, ale ... je to fenomén. ()

pepo

Ten film uz teraz posobi ako jedno velke klise. Netreba vsak zabudat, ze mnoho veci, ktore su uz teraz samozrejmostou sa vymysleli prave tu. Tym padom to nie je ziadna must see zalezitost (o par rokov mladsie a temnejsie Star is Born je ina liga), no ako old school muzikal pre milovnikov doby a zanru je to stale dobre. 7/10 ()

PetraMishka

Sesterská umělecká dvojice přijíždí do New Yorku, aby se za pomoci snoubence jedné z nich staly hitem Broadwaye. I když je starší sestra průbojnější, nemůže najít uplatnění, zatímco krásnější blondýnka hned zaujme nejen režiséra, ale i mladého boháče, který si z ní chce udělat milenku. A mladá dívka ráda pluje v bohatých vodách a ničí sama sebe, aby unikla lásce snoubence své sestry. Mají to holt děvčata těžké, přesto jejich příběh není naivní nebo hloupý. Pohled do zákulisí tvorby show je zábavný, kamera skvělá, výprava taky a výkony hlavních představitelek jsou bez chyby. ()

• Jedná se o první muzikálový film s původní hudbou. (ČSFD)
  • Film byl prvním vítězem Ceny Akademie za nejlepší film, aniž by získal cenu v jiné kategorii. Akademie filmového umění a věd uvedla název teto kategorii právě v roce 1930 na svém druhém ročníku. V průběhu prvního se totiž Oscar udělil v kategorii nejlepší produkce a nejlepší umělecká produkce. (SeanBean)