Vraždy ve Valhalle

Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
Island, 2020, 6 h 16 min (Minutáž: 45–48 min)

Tvorcovia:

Þórður Pálsson

Nína Dögg Filippusdóttir, Sigurður Skúlason, Tinna Hrafnsdóttir, Arndís Hrönn Egilsdóttir, Bergur Ebbi Benediktsson, Aldís Amah Hamilton (viac)

Detektiv s pohnutou minulostí se vrací na rodný Island, aby pomohl zapálené policistce dopadnout sériového vraha spojeného se záhadnou fotografií. (Netflix)

Meijin

Vycházíme-li z faktu, že na Islandu se moc vražd nestává a se sériovým vrahem se setkali vyšetřovatelé poprvé, pak se dá pochopit, proč jim vyšetřování moc nešlo a museli povolat zkušenějšího Ragnara z angažmá v Norsku. Překvapilo mě ale, jak dostávali pořád přes držku od zločinců, protože pistolí ozbrojený policista na Islandu, to je příliš barbarské a násilnické. Příběh je založen na silném námětu 30 let starých událostí v chlapeckém dětském domově Valhalla. Kata a Ragnar jsou detailně vykresleni včetně jejich problémů v soukromém životě. A přes malé polevení uprostřed série se to od 6.dílu znovu skvěle rozjíždí a divák se dočká pár zvratů. Ano s těmi skandinávskými těžko zapamatovatelnými jmény mám taky problém a v závěrečném rychlém tempu událostí by se mi občas nějaké okomentování situace hodilo, ale celková atmosféra a sympatie s postavami to přebyly. ()

kocik1

Dokonce i v severském seriálu se poldové mohou chovat stejně hloupě jako v českém, a to jako velcí hrdinové. Na podezřelá osamělá místa chodí sami, bez mobilu, jestli pistoli skutečně mít na Islandu nesmí, nejsem schopná posoudit. Každopádně nejvíc napětí stavělo právě na situacích, které jsou založeny na naivitě lidí v uniformě. A to mi vadilo. ()

warrenur

Z pociatocnych matucich indicii a odvadzania pozornosti sa vykluje celkom zaujimava, hoci standardna a obcas i predvidatelna kriminalka. A i napriek tomu, ze obcas ustredna vysetrujuca dvojka "blbne" a opomina vo svojom konani logiku, da sa zabavit. Avsak kvalit severskych kriminaliek, na ake sme zvyknuti dosahuju v mojich ociach iba dva diely. I tak odporucam, nejedna sa o ziadnu "filmarsku tragediu". Priemer. ()

ostravak30

Další z islandských seriálů, kterých se v posledních letech pár vyrojilo, jež jsou temné a využívají naplno severských předností. Tato malá zemička na nás chrlí seriály podobné drsným severským kriminálkám ze Švédska nebo Finska. Seriál se odehrává v podobném duchu jako například V pasti. Zatímco výše jmenovaný seriál více využívá islandské krajiny a pracuje s exteriéry tak typickými pro tuto zemi, Vraždy ve Valhalle se zaměřují čistě na temnou minulost dětského domova a zainteresovanost vrcholných policejních špiček. O Islandu se toho v médiích moc nedozvíte. Víme tak jen, že je to vcelku klidná, mírná země. Můžeme tak jen odhadovat, zda je klidná i politicky neboť v obou zmíněných seriálech se do případů zapojují negativním způsobem i představitelé moci. Otázkou tak je, zda tvůrci vycházeli ze své fantazie nebo ze zkušenosti. Nevíme. V pasti jsem hodnotil čtyřmi, protože mi to přišlo kapánek lepší. Hlavně se mi zde nelíbil tak úplně závěr a také se neposunulo žádným způsobem znásilnění spolužačky, přestože kriminalistka se vzhledem k zaangažovanosti svého syna, tomuto případu věnovala. ()

Warhorr

Poctivé severské krimi. V Reykjavíku je zavražděň muž a krátce na to začne obětí přibývat. Vyšetřování zavede detektivy až do záhadného komplexu ve Valhalle, který je zastřen tajemnou a temnou minulostí. Pro některé by mohlo být trochu zklamáním, že vrah je zde odhalen cca v půlce minisérie. Přiznám se, že jsem byl v onu chvíli taky trochu zklamaný, jenže ten pravý mindfuck se dostavuje právě v posledních dílech a závěrečná epizoda je vskutku parádní. Super osm dílů po 45 minutách, které nejsou nikterak natažené a celková pasáž je ideální. Celá minisérie je doprovázena i skvělou hudbou a samozřejmě tu nechybí pravá severská atmosféra. Kdo má rád seriály jako Most, V Pasti, Půlnoční slunce atd. tak rozhodně zklamán nebude. ()

• Seriál se původně vysílal v roce 2019, poté byl celosvětově uveden v roce 2020 na Netflixu a bezplatně vysílán na BBC Four ve Velké Británii. (Quentin10)
  • Vraždy ve Valhalle jsou zjevně založeny na skutečných událostech. Ve 40. letech 20. století na Islandu došlo v Dětském domově chlapců ke zneužívání mladistvých. (Quentin10)