Doğduğun Ev Kaderindir

• Turecko Evim (viac)
TV spot
Turecko, (2019–2021), 97 h 9 min (Minutáž: 117–164 min)

Kamera:

Özgür Polat

Demet Özdemir, İbrahim Çelikkol, Nurşim Demir, Sinan Demirer, Mehmet Korhan Fırat, Engin Hepileri, Helin Kandemir, Fatih Koyunoğlu, Zeynep Kumral (viac)

Seriál vypráví příběh Zeynep (Demet Özdemir) – dívky narozené v chudobě, ale následně adoptované bohatou rodinou, která ji poskytne vzdělání a zajistí blahobyt. Na začátku sledujeme její současný „pozlátkový“ život uprostřed flashbacků z jejího mizerného dětství. Brzy se však dočkáme nečekaného zvratu událostí. Zeynepina biologická matka nechce o dceru nadobro přijít, a tak ji donutí, aby se vrátila zpátky a souhlasila s domluveným sňatkem. Mehdi (İbrahim Çelikkol) je skromný, ale respektovaný automechanik, který bydlí ve čtvrti jejího dětství. Jak se bude dál vyvíjet jejich vztah uprostřed výzev, který před ně život postaví? (LizBeth)

TV spot

Zuzanej

Seriál mě celkem dostal. Původně jsem na něj koukala hlavně kvůli Demet Ozdemir, po druhém dílu jsem si říkala, že s tím seknu, protože tak absurdní situace, které se udály právě ve druhém dílu, mi přišly hodně neuvěřitelné a celkově mě všechny postavy rozčilovaly. Hloupá matka žijící s alkoholickou troskou, která přichází o střechu nad hlavou, hází darované peníze do kamen a věší se na krk své dceři, dcera která se bezmyšlenkovitě obětuje, ženich který se z počátečního "Kmotra dobra" mění v machistického vzteklouna....... Dala jsem tomu šanci a koukla na 3. díl a ten rozhodl. Seriál se zatím zdá jako dobřé drama s dobře vybranými hlavními hrdiny. Možná ještě hodnocení změním po dokoukání, ale zatím 4 hvězdy. ()

misa_laska

Měla jsem tu strašně dlouhý komentář, který jsem neustále doplňovala jak seriál plynul. No nakonec jsem to celé vymazala. K hodnocení na jednu stranu se mi to strašně líbilo a na druhou stranu mě to i strašně rozčilovalo. Seriál je založený na skutečném příběhu, resp. knize, ale ve skutečnosti jsou stejné jen postavy. V knize byl Mehdi doktor - alkoholik a surovec a hlavní postavou nebyla Zeynep, ale Benal. Druhá série se mění v něco, co jsem úplně nečekala a z Mehdiho se stává agresor, únosce, trestanec. Není to telenovela a upřímně jsem si přála jiný osud pro hlavní hrdiny. Takže jsem celou dobu pak bojovala s tím, že scénáristé to chtěli jinak. ()

Soupalka

Seriál příjemně vybočuje z obvyklých standardních schémat tureckých telenovel a kombinace zajímavě uchopené Zeynep i relativně silných vedlejších postav s kvalitními herci z něj dělá víc než jen koukatelnou kulisu k žehlení a vaření. Podle mne rozhodně jeden z nejlepších co Turci začali točit ve 2019/2020. Nejdříve jsem si myslela, že za to může inspirace skutečnými postavami (inspirováno knihou Gülseren Budayıcıoğlu - psychiatra který pracovává své případy do knižní podoby), ale jedná se opravdu jen o inspiraci a ve srovnání s např. Kurt Seyit ve Sura zřejmě jen o velmi omezenou adaptaci literární předlohy a tak to asi bude dobrý scénář... První díly byly takové až moc turecké a přitom rozpačité s pomalým rozjezdem, což není u tureckých telenovel až tak nezvyklé. Vyplatí se ale tuto fázi překonat a užít si konzistenci v nastavení postav (např matky Sakine) a až překvapivou integritu scénáře seriálu. Demet Ozdemir je na mne obecně moc tragická a možná by se měla držet hlavně tancování, ale roli rozervané hrdinky zvládá svým smutným a mračícím se obličejem zcela adekvátně. Ibrahim Celikkol zde konečně hraje relativně civilní roli a není odkázán jen na předvádění svalů a pružnost těla a rozhodně se mu daří, i když scénář s jeho postavou a pohnutkami pro její jednání zachází trochu nahodile. Asi nejvíce mne potěšilo obsazení Senan Kara do role druhé matky - považuji ji za skvělou vyzrálou herečku, která zvládá zahrát postavy různého věku a naturelu s naprostým přehledem, ale bohužel není až tak moc vidět. Úplně by stačilo skončit třeba už 11 dílem, ale seriál pokračuje a začíná to být skutečná telenovela o nestandardním životě jedné sebevědomé a ohleduplné mladé ženy. Další zlom přináši 37 díl. Žádná romantická komedie to není a turecké feministky seriálu asi dost tleskají. Některé díl jsou velmi nudné a vycpané plačícím příbuzenstvem, nekonečnými pohledy, modlením nebo rádoby hlubokými rozhovory, ale na seriál si lze vytvořit závislost právě kvůli ne zcela předvídatelnému scénáři a a silným vedlejším postavám. ()

• Postava hlavní hrdinky Zeynep (Demet Özdemir) je založena na skutečném příběhu, který se objevuje v knize „Camdaki Kız“ turecké spisovatelky a psychiatričky Gülseren Budayıcıoğlu, která ve svých románech zpracovává zkušenosti svých pacientů. (LizBeth)