Mladičký básník Frederik (O. Brousek) se svěří svému vlastnímu Stínu se svojí láskou k princezně Klaudii (A. Pristášová). Vždyť kdo by mohl být věrnějším a mlčenlivějším přítelem? Frederik Stínu bezmezně důvěřuje, a proto jej jednoho dne požádá, aby místo něj navštívil zámek a podíval se, jak se princezně daří. Stínu se však Klaudie zalíbí a od té chvíle je posedlý myšlenkou vzít básníkovi vše. Má už jeho hlas, ukradl mu verše a dokonce i podobu a nakonec jej chce připravit i o milovanou dívku. A málem se mu to podaří! (Česká televize)

honajz

Tohle že režíroval Ráža'? Kdyby aspoň hudbu dělal Hapka... Utahané, ucamrcané nic, které z Andersena tahá, co potřebuje, ale stejně ten scénář na 60 minut neudrží pozornost. Člověk ani neví, jestli fandit stínu v touze po sebeurčení a svobodě, nebo unylému básníkovi, který je přetrhdílo k ničemu a umí jen ty básničky. Co na něm ta hezká kuchtička vidí, fakt nechápu. A propos kuchtička - nejprve se zaslíbí šéfkuchaři (Vladyka), pak nepokrytě dolejzá za básníkem, a když si básník vybere podobně mimo realitu žijící princeznu, tak to celé vyřeší jeidným povzdechem "ále co, on ten můj je taky hodnej". WTF?! Jinak bych pohádku doporučil především lidem s diagnózou Pražák, případně hipsterský Pražák, prostě takovým těm naivním sluníčkům, kteří žijí z naivních idejí, aby viděli, jak pitomě můžou dopadnout. Sice docílí modré krve (princezny), ale cenu plnokrevné kuchtičky a vlastního rozumu, který obětují napospas hvězdám a vesmíru. ()

ostravak30

Stín je nápad, který bych reálně viděl jako mysteriózní drama o oživlém stínu terorizujícím svého pána. Klidně v hororovém duchu. Ale jako pohádka to končí na základních principech. Například Stín sám svůj stín má, což postrádá trochu logiku... A naopak Frederik po odchodu svého stínu by neměl mít žádný stín, ale taky ho má. Přitom ten úvod tvůrci zvládli, kdy Stín je opravdu celý černý a svůj stín nemá. ()

Jezinka.Jezinka

Lehce mystický námět, který připomíná obraz Doryana Greye, i když tady je to přesně naopak - odraz podoby svému nositeli škodí. Krásná princezna je líbezně pitomoučká, mnohem skutečněji a i ve svých citech opravdověji působí všechny kuchařky - ať zamilovaná Gerda, nebo jen přátelská kuchařská pomocnice. Zájezd do lázní, aby se vyřešila nemoc spočívající v nedostatečném růstu vousů (a když až příliš rostou chlupy na nohách, taky s tím do lázní?) mě pobavil, stejně jako nápad maskéra podivným účesem a fascinátorem ještě zvětšit výškový rozdíl mezi královnou a králem. V pohádce všechno dobře dopadlo, jenom lituji upřímně zamilovaného kuchaře Filipa, jehož vyvolená stála o někoho jiného a vdávala se jen proto, že "on mě má vlastně rád". Jsem asi nekompromisně staromódní, ale jsem přesvědčená o tom, že ve vztahu mají být stejně citově angažovaní oba protagonisté. (A ano, v partnerském vztahu mají být právě dva.) ()

PowPow

Bohužel, námět je jednou z těch původních děsivých novověkých pohádek, které se prostě do dětského zpracování nehodí. Ten originál končí tím, že stín učence nechá popravit a ožení se s princeznou. To mě přivádí k otázce, pro koho má tohle být? Pro děti je to příliš temně melancholické, pro dospělé zase moc plytké. ()

otík

Zajímavá pohádka především díky námětu a nápadu. Stín se vzbouří a chce si žít svůj vlastní život, dokonce má zájem o princeznu a svého předchozího majitele pouze degraduje na svého sluhu (musí jej mít po svém boku, jinak by časem zeslábl a zmizel). Místy to sice nemá tempo, princezna je také poněkud zvláštně obsazena, sem tam se žvatlají neskutečně hloupé dialogy, ale jinak je to příjemná a povedená tradičně poobědová hodinová pohádka. ()

• Předlohou pro natočení pohádky byla kniha „Skyggen“ (v češtině „Stín“) od dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena. Kniha byla vydána v roce 1847. (SONY_)