Historický film, jenž se odehrává v předvečer třicetileté války, kombinuje pohádkové rysy s kostýmní podívanou, šermířské střety se prolínají s dětskými hrdiny, kteří se ocitají v ohrožení. Píše se rok 1611 a pasovští žoldnéři, kteří vpadli do Čech, musí ustupovat před vojskem uherského krále. V této řvavě se mezi uprchlíky objeví kouzelná lahvička, která svému majitele splní jen jedno přání - a poté musí být prodána za poloviční cenu dalšímu zájemci. Režisér Ludvík Ráža natočil divácky přitažlivý, překvapivě drsný snímek určený nejen mládeži. (oficiálny text distribútora)

zette

Pro me naprosto neznamy film, ktery dokaze zaujmout tajemnym nametem a dobovou atmosferou. Prekvapive mi ani nevadil Vyskocil v hlavni roli a mlade Kudlackove role taky sedla. Nejvetsi zapory tak vidim ve scenari, ci deji samotnem, ktery pusobi strasne roztristene a ve filmu je hromada hluchych pasazi... ()

Lottr

Naturalistický, historický film, s perfektní dobovou atmosférou a tajemnou, až pohádkovou zápletkou. Nebezpečná středověká atmosféra na člověka přímo dýchá, jako by měl pár pasovských přímo za krkem. Bitvy jsou sice poměrně malé, ale za to na místní poměry krvavé a propracované. Pohádkový předmět dodává na tajemnosti a dává nám ochutnat i trošku víc, než jen středověký příběh. Protože špinavé a syrové prostředí, tu protíná druhá, snad až pohádková linie filmu s dětskou hrdinkou. Za povšimnutí stojí určitě hudba a herecké výkony, především pak Michaela Kudláčková a také vykreslení postav, kdy není nikdo v zásadě dobrý, ani zlý, stejně, jako tomu je v reálném životě. ()

Big Bear

Vůbec nechápu, jak mi tohle mohlo uniknout. Respektive z drobných střípků jsem si vybavoval, že jsem to už dříve někdy v dětství viděl. Utkvěl mi hlavně ten kat a Boží soud prostřednictvím házení vrchcáb. Atmoška tohohle filmu je fakt dokonalá. Ve filmu hraje naše tehdejší herecká elita a je to sakra znát. Sikitu Vyskočila jsem nikdy jako herce moc nemusel, ale tohle je alespoň pro mne jedna z jeho životních rolí. Musela to být šílená doba. Cestovat z Prahy do Krumlova (a to ještě s koňmi a povozem) nejen že zabralo několik dní po šílených cestách. Už jen to samo o sobě muselo být dost edvenčr. Cestou vás v poho mohl vpohodě napadnout medvěd, vlci a jiná tehdy v našich lesích hojně se vyskytující divá zviřátka. Do toho různí lapkové nebo vojáci všelikých armád. Pro prostý lid bylo jedno zda k nim do chalupy přišel přítel či nepřítel, brali všichni.  Škoda, že takovýchto filmů nevzniklo více. Moc se mi to líbilo. Dávám za 4 krejcary za diavolo lahvičku! * * * * ()

dr.fish

Takovéhle nenápadné filmy mi v dnešní tvorbě chybí ze všeho nejvíc. Ono to ze začátku vypadá trochu jako pohádka, ale je to pěkné drama. Navíc je to film z období konce vlády Rudolfa II., kdy už mu mozek nesloužil a povolal k obraně své poslední zbývající koruny (české) pasovské žoldnéře. Pasovští pak rabovali po celé zemi, jelikož nedostali zaplaceno, posléze je Petr Vok z Rožmberka vyplatil rodinným stříbrem. Na pozadí těchto událostí se odehrává náš příběh. Pasovští jako hladová zvěř běhají po rožmberském panství a v zádech mají Vokovy vojáky. Kdokoliv je může svobodně zabít. Tonoucí se i stébla chytá, natožpak tajuplné lahvičky....80% ()

gudaulin

Poslední propadne peklu je připomínkou časů, kdy filmové studio Barrandov fungovalo díky státním subvencím jako plnohodnotné filmové studio s leckdy docela ambiciózní žánrovou produkcí. Jakkoliv se v jeho případě trošku na mém vztahu ke snímku projevuje nostalgie, film snese přísná měřítka kladená na dobovou žánrovku. Tyhle projekty nikdy nepatřily mezi levnou záležitost a tohle nevypadá lacině. Řekněme si upřímně, kolik srovnatelné žánrové produkce u nás vzniklo od rozpadu produkčních skupin a privatizace Barrandova. Docela temná, dobrodružná podívaná z doby těsně předcházející třicetileté válce s talentovanou Michaelou Kudláčkovou v hlavní roli. Celkový dojem: 80 %. ()

• Strunný nástroj vihuela, na kterou hraje/drnká Matouš Psík (Ivan Vyskočil), pochází ze Španělska a byla hojně používaná v Itálii v 15. a 16. století. Jde o předchůdkyni barokní kytary. Filmaři splnili autentičnost muzikanta, který ji na počátku 17. století mohl opravdu používat, na rozdíl od naší známé kytary, která přišla později. (horskejvlk)
  • Pieseň "Od Krumlova koně jdou" bola vytvorená priamo pre film autorom Jaroslavom Krčekom a jeho súborom "Musica Bohemica". Na zloženie skladby mal iba týždeň, a preto sa pod tlakom režiséra podarila až na druhý pokus. (Raccoon.city)