Příběh z napjatého sklonku 60. let minulého století, kdy ve Spojených státech vrcholila hnutí za občanská práva a v čele FBI stál radikální J. Edgar Hoover (Martin Sheen). Informátor FBI William O'Neal (LaKeith Stanfield) se infiltruje do illinoiské pobočky Strany černých panterů, aby sledoval jejich charismatického vůdce Freda Hamptona (Daniel Kaluuya). Obratný O'Neal snadno manipuluje svými kolegy i těmi, pro které pracuje, zejména se zvláštním agentem Royem Mitchellem (Jesse Plemons). Hampton posílí svůj politický vliv, když se zamiluje do revolucionářky Debory Johnsonové (Dominique Fishback). V O'Nealově rozervané duši mezitím zuří morální boj. Měl by se postavit na stranu dobra, nebo má Černé pantery za každou cenu zničit, jak to požaduje sám ředitel FBI J. Edgar Hoover? (HBO Europe)

classic

„Judáš a čierny Mesiáš” , keď by som začal s troškou histórie na samý úvod, aby som následne o čosi viacej taktiež priblížil i samotný zámer filmárov, podľa čoho a vlastne koho nazvali svoj počin ? V bibli ho teda poznáme konkrétne pod pomenovaním "Iškariotský" , to jest jeden z dvanástich apoštolov a podľa Nového Zákona i zradca Ježiša Krista, vo filmovom ponímaní sa jedná o informátora Federálneho úradu pre vyšetrovanie, ktorý sa vykúpil informáciami spojenými s udavačstvom, a k tomu sa tento zradca volal William "Bill" O'Neal. Pod Mesiášom si automaticky predstavím židovského spasiteľa, osloboditeľa poslaného Bohom, pričom radikálny americký aktivista, ďalej by som ešte doplnil aj o: marxisticko-leninský a revolučný socialista, či zároveň aj ako - predseda Illinoisskej kapitoly strany Black Panther Party a podpredseda národného BPP, čo je v podstate pre neho dosť nadnesené pomenovanie, ale nakoľko Malcolm X s Dr. Martinom Lutherom Kingom, boli už nejaký ten piatok po smrti, a tak Afroameričania zrejme potrebovali nového lídra, ktorý by sa krvopotne bil priamo za ich občianské práva, že práve Fred Hampton, by mohol byť ďalším nasledovníkom svojich predchodcov... ? Zatiaľ, čo prví dvaja citovaní, legendárni páni, boli skôr mierumilovnejšej povahy, tak Hampton je ich pravým opakom, kde ako zapálený komunista, je navyše i tŕňom v oku riaditeľovi F.B.I. J. Edgarovi Hooverovi, ktorý sa asi neštítil úplne ničoho ? Títo revolucionári sú najčastejšie na konfrontáciách s chicagskými policajtmi, ktorých oslovujú svojim vlastným žargónom „prasatá” . Billa spoznávam najprv, ako falošného agenta, či malého zlodeja áut, ktorý pravdepodobne disponuje s dostatočne veľkou sebadôverou, ináč by sa asi neodvážil na takto prešibanú raziu v otváracej sekvencii, kde mu to takmer ani nevyšlo, že aby toho ešte nebolo zrovna málo, cajti ho prichytili pri čine. Teraz mu hrozí 18 mesiacov vo väzení za krádež auta + päť rokov za vydávanie sa za federálneho agenta. Asi si už nebude ťažké domyslieť, či nakoniec prikývne na exkluzívnu ponuku od špeciálneho agenta Roya Mitchela, a to je začiatok konca alebo koniec začiatku Freda Hamptona... / Kingov filmový prírastok mi pripomenul snímok podľa skutočnej udalosti: „Zavraždenie (Spáchanie atentátu na) Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom” , s Bradom Pittom a Caseyom Affleckom v hlavných úlohách, pod režisérskou taktovkou Andrewa Dominicka, nakrúteného v roku 2007. V podstate sa tiež Bob Ford votrel do priazne Jesseho Jamesa rovnako, ako Bill O'Neal do priazne Freda Hamptona, ale či to z jeho strany zašlo napokon až tak ďaleko, prezradiť nemôžem. Medzi týmito dvomi prezentovanými udalosťami, je rozdiel 87 rokov, a tak by som ich vari nemal vedľa seba porovnávať, iba mierne prirovnávať, veď predsa každý z nich žil v inom storočí, a živil sa inou činnosťou. Počin má menšiu nevýhodu v tom, že disponuje množstvom najrôznorodejších postáv, z ktorých som sa časom strácal, kedy som mával problém si ich priradiť, kam konkrétne patria. Našťastie sa to netýkalo ústredných protagonistov, to jest Daniela Kaluuyu s Lakeithom Stanfieldom. Herec, ktorý sa predtým zaskvel vo fenomenálnom hororovom thrilleri Uteč, tentokrát podáva nemenej fascinujúci, strhujúci, herecký výkon, za ktorý by mal obdržať Oscara, jednoznačne ! To je tak neuveriteľne dynamické a energické stvárnenie reálnej postavy, že asi najväčším kameňom úrazu, je tak maximálne len desaťročný, vekový rozdiel, pretože už tridsiatnik Kaluuya, vonkoncom nevyzerá na 21-ročného Hamptona vo svojej poslednej fáze života. Nad výslednou podobou by som sa ani príliš nepozastavoval. K obsadeniu, trebárs dve Dominiky, mi sú neznáme, za to „dvojníka” Matta Damona, Jesseho Plemonsa, veľmi dobre poznám, ktorý stúpa čoraz vyššie po hereckom, kariérnom rebríčku. Režisér Shaka King by mal do budúcnosti dostať ďalšie filmové zákazky, keďže sprostredkoval vskutku zaujímavý snímok, ktorý má čo povedať. Za mňa osobne prevláda spokojnosť už len z toho hľadiska, že predtým som nemal ani páru, kto to bol vlastne Fredrick Allen Hampton, alias zarytý prívrženec komunizmu... ? () (menej) (viac)

Chrustyn

Judas and the Black Messiah měl jeden z nejintenzivnějších trailerů co jsem za posledních pár let viděl ale bylo jasné, že výsledná podoba bude výrazně jiná. A také že je. Velice pomalé vyprávění o skupině Černých panterů a hlavně infiltrátora, který hlásí jejich počínání FBI. Herecky slušné až výborné, atmosférou vtahující, ale zdlouhavé, utahané a bez úderné tečky. ()

Stanislaus

Zhlédne-li člověk (jako například já) Chicagský tribunál a Judas and the Black Messiah dva dny po sobě, dostane se mu solidního a autentického pohledu na hnutí Black Panther a jejich konfrontaci s policií na sklonku 60. let. Film stojí hlavně na přesvědčivých hereckých výkonech - po právu na Oscara nominovaní Daniel Kaluuya a Lakeith Stanfield a vedle nich i Dominique Fishback - a silném a v této době velmi aktuálním námětu, vezme-li člověk v potaz současnou situaci v USA. První polovina měla pomalejší a upovídanější tempo, zatímco druhá byla o poznání o akčnější a temnější. Rozhodně se jedná o živěji natočený životopisný film, který se netáhne a nenudí. ()

xxmartinxx

V tom filmu mi chybělo nějaké soustředění, nějaký úhel pohledu. Bohužel to nefunguje jako morální konflikt ústředního "Jidáše", který z filmu na snad i desítky filmu mizí. "Mesiíš" pak žádný moc velký konflikt nemá a chová se jediným způsobem, jakým se od něj dá očekávat. Vlastně nevím, proč je to zpracováno jako fikční celovečerní film, proč to není radši třeba komplexní dokusérie nebo tak, protože se rozhodně nepodařilo ty zajímavé a důležité události oživit nějakým příběhem nebo výjimečným zpracováním. (Zajímavé mi přijde, o kolik jsou postavy postaršeny. Kaluuya je o deset let starší, než kolik měl Hampton, a Stanfield ještě o víc, než kolik bylo O'Nealovi - myslím, že to posunuje hodně dynamiku vztahů a nevím přesně, proč se pro to filmaři rozhodli. A o to zvláštnější je, že věk explicitně zmiňují v závěrečném titulku.) ()

Streeper

Herecky naprosto skvělé. Daniel Kluuya už svůj herecký um dokázal v hororu Uteč a film od filmu dokazuje, že na to má a v budoucnu na něj nebude zapomenuto. Stejně jako hlavní herec Lakeith Stanfield, toho jsem do teď viděla pouze ve vedlejších rolích a tak mě překvapilo, že se dokázal tak skvěle chopit hlavní úlohy. Navzdory hereckým výkonům je ale film strašně nudný. Je to příliš utahané a pomalé a skoro po celou dobu filmu jsem se nudila. Pořádné emoce přicházejí až na samotném konci filmu, jinak je to takové nijaké. Na to jak silné téma to je bych čekala lépe propracovaný příběh s více emocemi. ()

• Natáčení probíhalo od 21. října do 19. prosince roku 2019 v americkém státě Ohio, konkrétně ve městě Cleveland. (Kuzmik)
  • Ve snímku je zobrazena postava Billa O'Neala (LaKeith Stanfield) jako osobní řidič postavy Freda Hamptona (Daniel Kaluuya), avšak ve skutečnosti byl jeho osobním strážcem. (Kuzmik)
  • Režisér Shaka King popsal původní námět snímku jako variaci na Skrytou identitu (2006). Uvedl, že cítil, že šlo o chytrý způsob, jak „se vetřít do životopisu Freda Hamptona a představit jej té části světa, která ještě nikdy neslyšela o něm, ani o ideologii a politice Černých panterů obecně“. (buzzwoody)

Nejlepší letošní filmy podle Baracka Obamy

Nejlepší letošní filmy podle Baracka Obamy

19.12.2021

Jako každý rok, i letos si bývalý americký prezident a zároveň obří filmový fanoušek Barack Obama sedl, aby sestavil své oblíbené kulturní žebříčky. Vedle knížek tak došlo pochopitelně i na filmovou… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny