Utužovat družbu mezi bratrským ruským a českým lidem bylo za minulého režimu zapotřebí stále. Proto také uvědomělý sovětský inženýr spojil svůj osud s českým prostředím hned dvakrát - poprvé sem přijel jako nadšeně vítaný voják osvoboditel, podruhé pak jako uznávaný a vážený odborník pro hloubení tunelů metra. Pokaždé jej dojalo, jak byl srdečně vítán... Avšak ani Vjačeslav Tichonov v hlavní roli nedokázal svému hrdinovi vtisknout potřebné charisma. Film samotný pak sklouzává k naivnímu ochotničení, z něhož čpí jedině ideologická dikce. (oficiálny text distribútora)

Big Bear

Tenhle film vznikl 10 let po okupaci Československa bratrskými armádami. Ty ruské však nějak zapomněly odjet. A nejen to leželo lidem v žaludku. Normalizace dusila o sto šet jakýkoliv náznak svobody, kdekdo se musel dodatečně zpovídat za svůj transparent či názor v práci.... Proto bylo nutno zdůrazňovat naše historické vazby na bratrský Sovětský svaz, na to veliké přátelství se Sověty a to jak po osobní stránce, tak po stránce pracovní spolupráce. Snad proto vnikla tahle normalizační laskonka. Děj nás zavádí do doby sedmdesátách let, kdy se razilo metro áčko pod Vltavou. Nad Metrostavem (už tehdy bylo nutno na ně dohlížet!) přijíždí dohlížet z Moskvy opravdová kapacita na ražení štol pomocí razící soupravy (sovětské samozřejmě). Již po příjezdu Tichonova do Prahy však vidíme, že hrdina není zcela v pořádku. Při procházením Prahou se mu vybavují vzpomínky na květen 1945. Divák má možno skrze rozmazaný obraz vidět zasažený tank T34 a smrtelně zraněného rudoarmějce... Ano je to přesně v těch místech, kde dnes jde paní učitelka se školkou, tam stál ten hořící tank a támhle jak padl ten rudoarmějec, tam se dnes bozkávají dva mladí lidé... Ano mělo to smysl ta krev tenkrát, právě pro ty předškoláčky, právě pro ty dva mladé milence, pro ten dnešní socialistický ráj. ---- Ne nedělám si srandu, tak to ve filmu je... Největším masakrem pro mne byl flasback na dovádějící osádku tanku v jakési říčce. Mladí muži se v tom májovém dni cákají a koupají, když radista zaslechne volání Prahy o pomoc. Jakmile chlapci zaslechli volání o pomoc povstalců, zanechali cachtání, nakopli téčko a vyrazili na pomoc... V Praze je však hned po vyřazení německého transportéru zasáhl německý panzerfaust a vyjma Tichonova všichni zahynuli... Kdo něco ví o Vlasovovi, o ruském vyčkávání před Prahou musí se téhle čisté propagandě smát. Já už jen čekal, že tank bude mít na sobě číslo 23. aby si divák dal dohromady kdo že to první vjel do Prahy a čí že to tank stojí (stál) na Smíchově. Tak daleko naštěstí tvůrci nešli. --- Tichonov pokud není duchem v druhé světové pomůže prorazit kritické místo pod řekou, setká se s jedním odbojářem, položí karafiáty na vojenský hřbitov druhům z osádky a zamiluje se do o dvacet let mladší pracovnice Metrostavu. Nakonec naskočí do ijušinu 62 a za klavírního sóla Jiřího Maláska zmizí ten skvělý Sovět v oblacích. Přes brutální ideovou náplň a prakticky neustálé zdůrazňování bratrství (kapela v baru hraje skoro bigbeatově ruskou válečnou píseň Poljuško pole, dědeček Jeleny bojoval u Sokolova atd..) na mne z filmu čistě osobně dýchlo několik vzpomínek. Hodně scén je točeno na místech, kde jsem bydlel a tak na mne lehce dýchlo to aroma Prahy sedmdesátých a osmdesátých let. Pokud se někdo přímo nepodílel na výstavbě metra, tak nevěřím, že tento film dnes někoho osloví. Pět hvězdiček uživatelky Snorlax nechápu, opravdu ne (pokud také nepřijela do Prahy na téčku). Za mne je to jen za jednu rudou hvězdu. * ()

Snorlax

Tenhle snímek je pro mě srdeční záležitost. Mám dost ráda filmy, v nichž se vzpomínky na válku promítají v krátkých flashbackích. A když Tichonov promluví svou krásnou češtinou s ruským přízvukem, chápu, že pro některé dívky může být vzorem veškerého milostného snění postarší sovětský inženýr. Nesouhlasila bych s distributorem (tedy tím současným, normalizační byl poplatný zase té své době), Tichonov měl charismatu ažaž. ()

Mulosz

Dalsi nadherna komunisticka kravina, ze ktere jsem byl poradne vysmaty, proto ta jedna hvezdicka. Ze ceske divky leti na tzv. "jizanske typy", to jsem vedel, ac mi neni jasne, proc tomu tak je, ale ze vzorem veskereho milostneho sneni je pro ceskou divku postarsi sovetsky inzenyr, to jsem do vcerejska netusil. Clovek se porad dovida neco noveho:-) ()

zette

Ac se jedna o skoro pohadkovy (zidealizovany a naivni urcite) film, tak me prekvapive hodne zaujal. A to nejen kvuli pekne hudbe, s hezkymi zabery na Prahu ci Moskvu. Tichonov je nosny kamen celeho filmu a jen idiot muze napsat, ze sve roli nedokazal vtisknout patricne charisma. Zajimave jsou i retrospekticke vzpominky hlavni postavy ci nahled do vystavby prazskeho metra. Sebestova-Juklova v jedne ze svych nejvetsich roli take nezklamala. Myslim, ze film dokaze pohladit po dusi i pres fakt, ze je hlavnim predmetem zajmu sovetsky inzenyr. ()

dr.fish

Nadšení pro budování metra v Praze by se asi docela dalo pochopit. Těžší je to v těmi podivnými prostřihy a hlavně s tou kulervoucí bezprostředností a nadšením té mladé holky Lenky, která toho Rusa po Praze provází. Myslím, že to mohlo být zahráno a natočeno mnohem lépe. Ta scéna v podzemí u razícího štítu zas tak špatná není....55% ()

Pitryx

Mne rozesmálo, že jej po tolika letech ta sestra poznala. To tedy pobavilo. Jinak je to těžké hodnotit, je to poplatné své době a kdyby herci odmítli, asi by si již nezahráli. Proto tedy asi museli hrát i v tomto scénáristicky neduchaplném příběhu. Lenka mi lezla dost na nervy, Maxík Štirlitzů byl děsně monotónní, a celé to vlastně nestálo za nic. Přesto dávám alespoň dvacet. ()

Marquis

sorry, ze pisi neco jineho do hodnoceni, ale oficialniho distributora, ten co pise obsahy k filmum z minulych rezimu jak pres kopirak, tedy vysmesne a nejspis na neci objednavku, bych rad videl viset. Hovado. Uplne to kazi csfd. Je to obrovska spousta ceskych filmu a kdo je ma rad, ten se temto kecum nevyhne. Jak rikam je to prorezimni propaganda a tak nema co tvurcum sam vycitat. Jestli se naseru budu to psat vsude ()

Jonatthan

Nechci kritizovat Velkého Medvěda, ale cintat si pently asi na osmdesáti řádcích a hodnotit to jednou hvězdou, tak to jsi mohl raději koukat z okna. Radím ti, nečum na staré české filmy, když tě nebaví. Mě se ten film docela líbil, i když třeba z dnešního pohledu kecá. Já byl prostě dojat. Nostalgie? Plně souhlasím s Marguisem. ()