Jeden z prvních kriminálních filmů 50. let, v němž darebáctví netropí třídní nepřítel, nýbrž obyčejní zloději. Děj se převážně odehrává na vědeckém pracovišti, odkud byla odcizena vysoká částka peněz, navíc byly ofotografovány výzkumné protokoly. Ač oceníme náznaky autenticity v kresbě prostředí, kriminální zápletka je rozehrána ještě neuměle a naivně. (oficiálny text distribútora)

Pitryx

Toho zvukaře bych nechal na místě zastřelit. Buď musel být vadný na obě uši, nebo byl ožralý. Proto varuji, při dívání na film mějte ruku na tlačítku ovládání zvuku!! A hlavně hned na začátku u titulků. Za tohle body dolů. Ale vcelku je film celkem dobrý, akorát mi jako vždy unikl konec. To skutečně neexistoval pitomější způsob, jak předat materiály než je pouštět po vodě z lodičky? No, budiž. Za čtyřicet. ()

Marthos

Osud spisovatele a publicisty Edvarda Valenty (1901 - 1978), jedné z nejpozoruhodnějších osobností české literatury, byl mimořádně dramatický a v mnohém připomínal skutečný kriminální případ. Doba, ve které se právě nacházel, byla až příliš neklidná a Valentovo jméno se záhy ocitlo na indexu. Zákaz stíhal zákaz, vyvrcholením bylo spisovatelovo uvěznění v bouřlivých únorových dnech osmačtyřicátého roku. Ale vrátil se a znovu publikoval, v tomto období vzniklo patrně jeho nejznámější literární dílo, sociálně-kritický román Jdi za zeleným světlem, a také scénář k Rychmanovu krimifilmu. Jinak banální příběh je rámován divácky atraktivním prostředím výzkumného ústavu, v jehož útrobách dochází ke zločinu. Rychman se mmj. pokusil o jakýsi neformální noir design, když většinu záběru ponechal v temných, ponurých zákoutích, připomínajících v určitém směru klasické francouzské filmy z přelomu padesátých a šedesátých let. Dobovou atmosféru podtrhují také vynikající herecké výkony Vladimíra Ráže, Václava Vosky, Ireny Kačírkové, Jaroslava Marvana, Rudolfa Deyla mladšího a Jana Pivce. ()

Gavin87

Tento film se mi líbil. Měl napětí a na dobu svého vzniku byl velice dobře natočen. Akorát úvodní a závěrečné komentáře ve mě vzbuzovaly dojem propagandistického snímku. Pro mě osobně velice zajímavá role pro pana Vosku. Pan Pešek je zde v záporné roli, což také považuji za neobvyklé. Na svou dobu opravdu zajímavá a povedená kriminálka. ()

Amonasr

Film je typickým produktem 50. let, kdy se zde prolíná tehdejší špionománie s pracovní tématikou, dokonce dvěma rozdílnými kriminálními zápletkami i milostným motivem. Vše je natočeno trošku schematicky, trošku naivně, charaktery postav jsou čitelné na první dobrou, t.zn. černobílé, ale na druhou stranu jisté nesmělé náznaky originality, které ale ještě nepřekračují rámec své doby, se zde dají také vypozorovat. Celkově spíš mírně podprůměrná záležitost, dívat se na to ale s jistým občasným sebezapřením dá. ()

mh.mail

40% - Nevím, jestli to technika tenkrát ještě nezvládala, nebo to bylo nezkušeností režiséra, ale ty noční záběry byly peklo. Na druhou stranu tříbily divákovu představivost. Detektivní zápletka byla průměrná, s několika nelogickými počiny hrdinů, na konci nás čekalo "překvapení", ale modří již delší dobu tušili. ()

• Debut pro režiséra Ladislava Rychmana. (M.B)