Vyměnila jsem si směnu

(študentský film)
  • angličtina Switched Shifts (festivalový názov)

Talentovaný začínající režisér Luboš Kučera si už na FAMU získal pozornost svými studentskými filmy, zvláště mezinárodně ceněnou půlhodinovou tragikomedií Čtyři dny ve skladu (2013). Na tu navázal svým absolventským snímkem Vyměnila jsem si směnu, který na 15. ročníku Festivalu krátkých filmů Praha 2019 získal cenu pro nejlepší film Národní soutěže. Hlavní hrdinkou snímku, který humorem a citem pro sociální témata připomíná raná díla Miloše Formana, je dívka Eva, která přišla do Čech odkudsi z východu Evropy. Místo lepšího života však našla jen stereotypní a špatně placenou práci v tiskárně. Když se Eva rozejde se svým nevěrným přítelem – tiskárenským manažerem, přijde o střechu nad hlavou. Nemotorný mladík Ivo, který se do ní zamiloval, se jí pokouší pomoct, ale dívka ho nebere vážně. Na chvíli ji zaujme mladý filmový produkční, který jí zprostředkuje roli ve filmovém komparsu. Vyklube se z něj ovšem další „nemožný“ muž jejího života… Scenárista a režisér Luboš Kučera se ve svém absolventském filmu projevuje jako originální autor vyjadřující se s minimalistickou lakoničností a s důrazem na autentické, reálné situace s tragikomickým přesahem. Jeho práce – jakkoli jsou vizuálně více stylizované, kladou větší důraz na žánr a pracují se současnou generační citlivostí – připomínají díla československé nové vlny. S jejími autory má Kučera společný i zájem o obyčejné hrdiny, často z dělnického prostředí, což představuje v českém filmařském prostředí napříč generacemi unikát. Do hlavní ženské role svého filmu obsadil talentovanou začínající herečku Anitu Gregorec. Také další party ve svém filmu obsadil začínajícími či málo známými herci či naturščiky. (Česká televize)

Adramelech

Zkusil jsem se na ten film dívat z pohledu diváka žijícího v roce 1989. Kdyby film tehdy bez komentáře pustili v televizi, byl by skulinkou, jež by nabízela sice omezený, ale přece jen nějaký výhled do vzdálenějších časů. Tehdy by však asi byl dost nesrozumitelný, neboť reálie, v nichž se děj odehrává, se ještě skrývaly v lůně budoucnosti a byly pro člověka prakticky nepředstavitelné.  Divák by se asi pozastavil nad tím, co tady dělá občanka SSSR a proč se jí daří tak špatně. Nějaký uvědomělý soudruh by mohl i poslat stížnost do televize, že film nepravdivě zobrazuje životní podmínky dělnické třídy v ČSSR, protože to, co se tam ukazuje, je možné leda tak v kapitalismu. - Výborný herecký výkon představitelky hlavní role! ()

javlapippi

"Proč jsi pořád tak hodný na mě?" "Někdo musí..." Mladá sympatická (asi) Ukrajinka v Čechách, živiaca sa monotónnou manuálnou prácou v tlačiarni produkujúcej letáky a iný spam, je poctená záujmom kreténov a nýmandov rôzneho druhu s očakávanými následkami na jej život. Študentský film s autentickým scenárom, hereckými výkonmi aj fabrickou atmosférou, miestami evokujúci novovlné postupy. Môže byť. ()

xxmartinxx

Jsou jen dva druhy třicetiminutových krátkometrážních filmů - buď jsou moc krátké, nebo jsou moc dlouhé. Tenhle je zrovna moc krátký - což je určitě ta lepší varianta. Sneslo by to klidně celovečerák, což se vážně nestává často. Ale skvělí herci, skvěle nastavené postavy a situaci. Pohled na "neprivilegované", který ale není misery porno, humor, ale ne snaha o lidovou řachandu - nesmírně příjemný film na sledování. Bylo mi líto na konci ty postavy opouštět. ()

ostravak30

Vyměnila jsem si směnu je film o mnoha věcech. Mě zaujal i přístup k cizinci, u kterého Čech předpokládá, že tak nějak zvládne všechno, zvláště když jde o (pravděpodobně) Ukrajinku, protože tam to měli přece mnohem horší. Přesně opačný přístup zaujímá Ivo, který Evu považuje za neschopnou se o sebe postarat a snaží se jí pomoci, kde může. Je to také film o tom, do jaké míry se můžeme nechat zneužívat, když jsme v tísni a že někdy najdeme pomoc tam, kde ji nejméně čekáme. Také o přístupu k dělníkům v dnešní době a k zaměstnancům obecně. Velmi mě zaujal výkon Anity Gregorec, který ale jediný stál za řeč, i proto nejdu s hvězdou ještě o kus výše. ()