Väzni v krajine duchov

(festivalový názov)
  • USA Prisoners of the Ghostland (viac)

V pohraničnom meste je z väzenia prepustený bankový lupič (Nicolas Cage) na popud Guvernéra (Bill Moseley), ktorému uniesli adoptovanú vnučku Bernice. (Sofia Boutella) Guvernér ponúka väzňovi slobodu za jej získanie späť. Bandita je spútaný v koženom obleku a na splnenie úlohy má len tri dni, nakoľko je spútaný v koženom obleku, ktorý sa po 72 hodinách sám zničí. (Arsenal83)

darkrobyk

Navzdory zdejšímu hodnocení a komentářům (a o něco laskavějšímu na IMDb) jsem zcela zklamán nebyl. Jakýsi mix Útěku z New Yorku a Mad Maxe, co prostředím a postavami připomíná navíc tak trochu Vodní svět, má jako horké želízko Nicolase Cage. Tady záleží, zda s ním sympatizujete, nebo ho nesnášíte. Cage se v posledních letech našel v podivínských postavách, které mu sednou. A nejlepší je, když vůbec nemluví, zde minimálně. A jen na okraj - na svůj věk má dobrou fyzickou kondici...klobouk dolů. Klasický motiv cesty tam a zpátky přes překážky je ozvláštněn japonskými ingrediencemi. Vizuálně pěkné, místy doslova krásné. Ošuntělé sluje v plném slunci v protikladu k noci plné světel a neonů, momentky postav proti zapadajícímu slunci, muž se zvrácenou hlavou z jejíž hrdla stříká krev jak z prokopnutého hydrantu. Výborná hudba! Podivný svět je předkládán jako střípky z barvité mozaiky. Pro diváka zvyklého na přímočarý a jasný příběh tohle rozhodně není. Je to postapo kaleidoskop, kde se nejde pro smrt daleko. 3,5* ()

*CARNIFEX*

Sono je vzhľadom na svoje podaktoré snímky z minulosti, rešpektovaným tvorcom podivných projektov, ktoré povedzme, ďaleko prekračujú očakávania bežného konzumenta. Čo sa "Prisoners of the Ghostland" týka, je to film, ktorý je prepchatý lacným bizárom bez originálnej myšlienky, ktorý sa snaží všemožne zaujať a následne tak šokovať, avšak vo výsledku pôsobí skôr nudne. Čo narobíme .. aj majster tesár sa niekedy utne. ()

filmfanouch

Když se šeptá o tom, že by měli Prisoners of the Ghostland být nejšílenějším filmem v kariéře Nicolas Cage, divák by měl okamžitě zbystřit. Herecká ikona si totiž více než dekádu v podstatě buduje kariéru tím, že chodí do víceméně bizarních filmů. Na vině jsou nejspíše dluhy na daních i samotné Cageovo vyjádření, že ho klasický blockbusterový Hollywood omrzel. Tak či onak je již aktuálně vydobytá pověst Prisoners of the Ghostland oprávněna. Z fleku totiž dost možná bude Prisoners of the Ghostland skutečně patřit mezi největší šílenosti, které kdy Cage poctil svou tváří. Znamená to ovšem automaticky negativní záležitost?   Prisoners of the Ghostland jsou americkým debutem japonského tvůrce Šiona Sona. Nízkorozpočtový post-apokalyptický film, který je tak trochu říznutý westernem a tak trochu samurajskými filmy vlastně tak trochu připomene Útěk z New Yorku Johna Carpentera, nejzábavnější je ovšem v tom, že se vůbec nebere vážně. Sono se očividně nikdy nesnaží dodat seriózní záležitost a při přistoupení na pravidla hry diváka čeká vlastně opravdu zábavná divočina, která z fleku bude patřit mezi nejvýraznější Cageoviny posledních 10 let. Sono si očividně hraje se žánry, předhazují se různé šílené nápady a Sonova pověst filmařského podivína je v tom filmu vlastně celkem dost cítit.   Scénář dvojice Aaron Hendry- Reza Sixo Safai pochopitelně není žádná hitparáda. Prisoners of the Ghostland jsou béčko, rozhodně si to ovšem uvědomují. Ten film je v součtu neskutečný bordel, vizuálními nápady a bizardním způsobem vyprávění to ovšem vyrovnává. Forma v tomto případě zcela jasně válcuje obsah, té formě se ovšem nedá upřít strašné kouzlo.   Cage si tuhle polohu herecky očividně užívá, ani v tomhle případě po něm vlastně žádná přehnaná herecká aktivita požadovaná není. Takový Bill Moseley jako hlavní záporák přehrává přesně tím adekvátním způsobem, aby divák zcela jasně očividně poznal, že je to přehrávání tak trochu úmyslné. V jistých momentech herecké kreace v Prisoners of the Ghostland působí zcela teatrálně, přitom všem to ovšem působí, že je to jasný úmysl a Sono má skutečně zvrhlý styl.   Scénář je hloupoučký, spousta věcí v podstatě nemá smysl a chvílemi Prisoners of Ghostland působí takovým tím způsobem, že neví jestli chtějí být spíše vyloženou parodií nebo rýpavou satirou. Přeskakování mezi styly je někdy skutečně přehnané a spousta scén v podstatě nemá ve filmu reálné opodstatnění. Vypnutí mozku u tohoto filmu zřejmě zaručí ještě stravitelnější zážitek, kdy bude všem jedno, že to co se děje na plátně je prostě hovadina. Je to bizardní záležitost, která ovšem dokáže ohromit vizuálem, Cagem v pro něj ideální herecké póze a vlastně celkem zajímavou výpravou, která v jistých momentech připomene feudální Japonsko. Je to pořád levný film a především (více než) tak trochu tupé béčko, jde ovšem přesně o takový typ filmu, který by dost možná v 80. letech vyprodával videopůjčovny.   Kvalitami je vlastně letošní třetí Cage někde mezi Willy´s Wonderland a Pig. Je to pořád neskutečně hloupý, absurdní a šílený, vizuálními nápady, očividně přiznanými pravidly hry a Cagem v poloze, která mu svědčí ovšem bez problémů dokáže obstát. Je to minimálně záležitost, která se jen tak nevidí a při správném naladění diváka čeká hodně speciální zážitek. Prisoners of the Ghostland nenapraví Cageovi reputaci, v rámci všech těch jeho blbých filmů za poslední roky ovšem bude tenhle blbý film stát velmi vysoko...... () (menej) (viac)

pornogrind

Předem svýho komentáře musím upozornit , že Šion Sono patří do mé Top desítky mých oblíbených režisérů a Bill Moseley patří do mé Top desítky oblíbených herců. A kdyby mi někdo před léty řekl, že tihle dva jednou spojí síly nevěřil bych, ale určitě bych se na takovou možnost těšil. Jenže v tomhle případě tohle spojení dvou mistrů ve svým oboru ve mě vyvolávalo spíš znepokojení a strach. Proč ? Protože spojení Šion Sono a Hollywood mi prostě nejde k sobě. Ještě větší strach ve mě vyvolal fakt, že hlavním hrdinou ve filmu by měl být (né až tak oblíbený herec) Nicolac Cage. A co si budeme nalhávat. Ikdyž měl Cage v kariéře pár dobrých zářezů, tak jeho nejlepší léta už jsou nenávratně v prdeli. Navíc si stejně myslím, že to nikdy nebyl nějakej extra herec. Jeho mimika ksichtu je prostě tragikomická. Mé tušení, že Prisoners of the Ghostland bude fakt průser jenom utvrdilo celosvětově nízký hodnocení. A po přečtení pár zdejších komentářů jsem byl na vážkách jestli do filmu vůbec jít nebo ho prostě ignorovat. V tomhle směru jsem ale nepoučitelnej.  Prostě zvítězila zvědavost. Samotnej film má celkem slušnej rozjezd, ale ve 13 minutě přichází první WTF scéna(aneb dokud se zpívá ještě se neumřelo). Kolem dvacátý minuty přichází další WTF scéna s kolem. Nevěděl jsem jestli se mám smát nebo brečet. A podobných WTF scén má tenhle kousek bezpočet. Už samotnej oblek ve kterým se Cage promenáduje postrádá logiku. Rozepnout to nemohl. Takže po těch dnech který v tom obleku strávil by musel být zechcanej, zesranej a ještě zapařenej jako jetel. No hnus. Co se týče vizuálu tak ten je ve většině filmu fakt povedenej a tady Šion Sona poznávám. Obsahově(dějově) jsem něco tak prázdnýho od Šion Sona ještě neviděl(a to už jsem viděl 12 jeho filmů. Tenhle je třináctej). Proč tomu tak je ? Odpověď nemůže být jednodušší. Šion Sono si ke svým filmům píše scénáře sám. Tady tomu tak nebylo. Navíc jak pro A. Hendryho tak pro R. S. Safaiho je to prvotina co se týče scénáře. A je to vidět, protože to co vymysleli je čistý zoufalství. A já se jenom divím, že Šion Sono na takovou zoufalost kývnul. Možná si to časem sám uvědomil, že je to nezfilmovatelný, ale už nebylo cesty zpět. Možná i proto dostal infarkt(ale to už jsou fakt spekulace :). Na druhou stranu z toho hovna co ti dva zoufalci vymysleli se toho ani víc vytěžit nedalo. Takže i tentokrát musím před Šion Sonem smeknout, že z toho nakonec nevylezl úplnej odpad, ale záležitost, která je jakž takž koukatelná, jakkoliv je děj dementní. Co se týče herců. Tak N. Cage byl podle předpokladů marnej a popravdě jsem mu tu ustřelenou kouli přál. K jeho hereckým kvalitám už se vyjadřovat nebudu. K mé nelibosti nedostal Bill Moseley ve filmu moc prostoru. Ale odehrál co měl. Další postavou která stojí za zmínku byl Jasudžiro(Tak Sakaguči) kterej se paradoxně ve filmu postará o nejvíc akce. Scéna kdy si Cage a Jasudžiro vzájemně nakopou koule mě fakt pobavila. Sofia Boutella tady hrála jen něco jako "ztracený cestovní zavazadlo" který musí Cage dostat zpátky domů. Ostatní herci už nemají většího významu a poslouží spíš jako křoví téhle nudné story. Závěrem jen dodám, že doufám, že se z toho přešlapu Šion Sono poučil a na pozlátko Hollywoodu pro příště z vysoka sere. Ikdž je film (dějově) průjem tak si Šion Sona pořád velice cením, protože z toho dementního scénáře vytřískal maximum. () (menej) (viac)

Goldbeater

Do nového snímku Šiona Sona jsem vkládal nemalé naděje, přeci jen jde o zkušeného režiséra s výrazným rukopisem. To samé si nejspíš řekli i herci, kteří se ochotně vložili do jeho vize (mimo odvážného Nicka Cage a populární Sofii Boutellu taky herec a režisér Nick Cassavetes, jenž se zde vrací po desetileté pauze od herectví). Ale Prisoners of the Ghostland nejsou dobře režírovaný film a vlastně působí, jak kdyby jakoukoliv režii postrádali úplně. A ač velmi cením ty zdejší propracované kulisy, nápadité kostýmy a použití praktických efektů, když pomyslně svleču tenhle snímek od všeho toho vytříbeného vizuálu, zbude jen laciný a po všech směrech pitomý scénář, který hercům dává jen velmi málo materiálu, se kterým by mohli pracovat. Kdyby tenhle scénář se stejným obsazením hlavních rolí natočil třeba Rob Zombie v redneckovském zapadákově kdesi v Novém Mexiku, umím si představit, že by to pod jeho rukama mohlo fungovat. Takhle ale fakt ne. Celé je to jen hitparáda ve vystřelování bizarních nápadů do vzduchu a čekání, zda nějaký z nich dopadne na úrodnou půdu, ale 85% z nich tam nedopadne a člověk z toho má jen velmi řídký, až nicotný divácký zážitek. ()

Arsenal83 odpad!

Čo to bolo? Prečo to bolo natočené? A prečo sa Nicolas takto ponižuje? Že oscarový herec. Už neviem, aké dno dokáže ešte preraziť... ()

Chrustyn

Nic jede a přináší jeden ze svých nejpozoruhodnějších filmů. Neuvěřitelný mix westernu, postapo a samurajského filmu, který nepřestává překvapovat a uvědomuje si svojí demenci. Bohužel je film neuvěřitelně nudný a nedokázal pořádně využít svůj bizarní potenciál. ()

korbitch22

Takový ten film, který nemáte šanci pochopit ani na pořádné dávce LSD. Naprosto psychopatická šílenost, jejíž natočení nemá absolutně žádný smysl. Nedivím se, že během natáčení dostal Čeho Čhómo infarkt. Já při sledování dostal dvě mrtvice. Cage je prostě magor kterýmu definitivně mrdlo. Na druhou stránku se aspoň pořád snaží něčím totálně dementním šokovat a nebere prachy za 9 filmů ve kterých řekne 9 replik jako ten pičus Willis. 1* za Sofii Nutellu, která je prostě divně sexy a za Cageovu kreaci, když mu vybuchne varle. Tvl 🤦. ()

Marze

Prisoners of ghostland sice obsahuje dostatek bizarni predstavivosti, ale neni to dostatecne dobry "campy" film. Tedy film pro divaky s vytribenym spatnym vkusem. Tento film japonskeho  rezisera Sona ma sice vizualni invenci, bojove sceny jsou zabavne, ale z hlediska vypraveni je nudny. Pripomina to nejaky pilotni dil, ktery slibuje drama, ale nema co rict o postavach. Ale pokud si film najde spravneho divaka, muze byt zabavny. Ja mel pocit, ze si snimek hraje na neco vetsiho, nez je a citil jsem se jako jeho rukojmi. ()

eraserhead666

Občas, když zkouknu nějakou sedmdesátkovou bizarně, surrealisticky, podivnou ujetost (jako např. Zardoz) skuhrám, proč se podobné věci už dneska netočí. A ejhle, spojení Sona s Cagem (a já je mám rád oba, hodně rád), mi udělalo radost. Barevné, divné, zábavné, vizuálně orgastické. Jako já chápu, že to někdo nedá a dokonce i chápu proč. Ale mě tohle sedlo a potěšilo. ()

JASON_X

Sonovi jsem zatím mj. dva filmy vyčtvrtil a tři dokonce vypětil, ale tentokrát jsme se minuli. Hysterický, fantasmagorický a opulentně výpravný bizár, odehrávající se v extrémně fantasmagorické realitě (kříženec Divokého Západu, samurajského Japonska a současnosti), proti kterému jsou i ty nejfantasmagoričtější a nejbizarnější scény ve filmech Terryho Gilliama (na kterého jsem si při sledování občas vzpomněl) krotké a suchopárné. Absence u Sona obvyklého (a zvráceného) erotična je tu zčásti nahrazena pološílenými hereckými kreacemi radioaktivního Nica Cage, který v průběhu děje přijde nejenom o varle a o ruku, ale málem i o zdravý rozum. Oceňuju sice nápaditou výpravu a také onu výjimečnou režisérovu šíleneckou fantazii, na které je přece jenom cosi pozoruhodného, ale na druhou stranu scénář i děj jsou natolik praštěné, že stěží udrží pozornost drtivé většiny diváků a vzbudí jejich hlubší zájem. ()

Morholt

Psychadelická kombinace Šíleného Maxe a Takešiho hradu řízlá westernem a já nevim čim všim. Vůbec jsem se v tom bordelu nevyznal, ale občas mě to bavilo. Ovšem opravdu jen občas. 30% ()

ScarPoul

Úprimne som čakal, že to bude lepšie. Sona mám v jeho bizarných príbehoch rád. A dokážem mu odpustiť veľmi veľa vecí. Ale toto skrátka nenapísal Sono. Len to režíroval. A hoci to má stále množstvo nápadov a vizuálne krásnych momentov, nefunguje to ani ako Sonová tradičná sociálna kritika ani ako pocta žánrom, ako je post apo a samurajský film. Cage je v pohode dokým je civilný, ale strieda sa s ukričaným Cageom a ten je smiešny. Náznak mytológie potešil, rovnako aj určité fantasy prvky. Ale túto zmes žánrov drží pokope veľmi slabá zápletka, ktorá sa nemôže pochváliť ani silnou myšlienkou ani zaujímavými postavami. Nakoniec zostáva podpriemerný film, ktorý v akčných sekvenciách nudí a zaujímavý je práve vtedy keď sa tam zdanlivo nič nedeje. Ďalšou pridanou hodnotou je, že sa tu neustále miesi vysoké s nízkym, amatérske s profesionálnym, staré s novým, východné so západným a vizuálne podmanivé s fádnym. V zásade ale zbytočnosť. Americký Sonov debut som si predstavoval úplne inak. ()

Lacike

Pokus o extrémne štylizovanú variáciu na Mad Maxa a dobrodružstvá Snake Plisskena. Napriek tomu, že to bolo lacné a odohráva sa to v rôznych polorozpadnutých kulisách, vidno, že režisér má technickú stránku v ruke. A pred nejakými 15timi rokmi, čo som od neho videl tri filmy, točil šialené filmy, ktoré ponúkali aj nejakú myšlienku na zamyslenie. Toto je ale prázdny štylizovaný trash, ktorý by chcel len baviť. No a mňa teda vôbec nebavil. Ani raz som sa nad tými volovinami nezasmial a akcie tu je prekvapivo minimum. Dokopy tak 5 minut. Sem tam niekto vystrelí a párkrát tam švihnú katanou. O hereckých výkonoch sa tiež nedá hovoriť. Všetci sa tam len nejak divne tvária a celý čas majú jeden výraz. Jeden bodík dávam za určitým spôsobom zaujímavý vizuál, ale inak je to strata času a fakt málokomu to sadne. 1/10. ()

erl

Přiznám se že kariéru Nicolase Cage nesleduju možná už patnáct let. A o to větší je pro mně překvapení do jakejch vod zabředl. A je to dobře. Mandy se mi líbila svým drogovým lookem a komiksovou brutalitou. Tenhle Sonův (!?) pokus o zparodování Carpenterova Escape from N.Y. a naroubování do něj všemožných ujetin je k popukání. Nemá to hlavu ani patu , vleče se to jako invalida o holích a Cage hraje jedním gumový výrazem. Takovej bizár u kterého jsem se několikrát hlasitě zasmál. Už jen za scénu na kole musím zvýšit na tři hvězdy. ()

corpsy

Kdesi, kedysi, som čítal, že sa Nic Cage vyjadril, že toto bude jeho doteraz najšialenejší snímok. A ono to nakoniec skončí, ako keby Jodorowsky natočil MAD MAXA. Ak viete, kto tento umelec je, a čo všetko natočil ( mne stačil jeho KRTKO ), budete vedieť. Naopak nemám skúsenosti s pánom Sonom. Ale myslím, že pán Sono si ako temptrack púšťal aj legendárne posta apo snímky, a aj niečo od Alejandra. ()

Astaroth12

Totálne šlapnutie vedľa. Keď som zistil, kto je režisérom tohto filmu, tak som čakal, že to bude kontroverzné a aj extravagantné, ale nečakal som, že to bude tak strašne lacné a hlúpe. Dejovo som ani nejako nevedel o čo v tomto filme ide, ale u S. Sona to nie je neobvyklé, keďže on vždy nejako nedbal na dejovú linku, ale zameriaval sa na bizár a krv. Ale toto vážne prestrelil, ako keby to nebol ani on. Postavy boli hrozne drbnuté aj s ich chovaniami. Ale to bola chyba scenára, lebo čo postava to trapas a čo scéna, to nepochopenie z mojej strany, lebo každá z nich na mna pôsobila detinsky a naivne. Bolo tu niekoľko znamych tvári, ale v tomto chaose a bordeli nemohla vyniknúť žiadna z nich. Strašne ťažko sa mi píše tento koment, keď sa jedna o režiséra, ktorého tvorbu si vždy rád pozriem, jeho štýl mi vyhovuje až na nejaké výnimky a táto je pravé jedna z nich. ()

maddy odpad!

Kristova noho ... mal som ísť radšej umyť riad, aj u toho by som sa viac bavil. Kto preboha povedal Sion Sonovi nech si ide natočiť film do USA? Už v japonskej tvorbe točí veľmi bizarné snímky a je to s ním ako na hojdačke. Niekedy sa trafí (Suicide Club), inokedy vôbec (Why Don't You Play in Hell). Každopádne tá bizarnosť k japonskej tvorbe akosi patrí a nepôsobí tak nepatrične ako keď sa o ňu pokúšate v amerických kulisách a k tomu s Nicholasom Cageom v hlavnej úlohe, ktorého výkon sám o sebe je jeden veľký bizár. Na druhej strane, pokiaľ niekto túži vidieť Kejdža poskakovať po tom čo mu vybuchne rozkrok a s ním jedno vajce, nech sa páči, ale ja som vás varoval. Len sa preboha nenechajte zmiasť tým štýlovým plagátom, ten film tak nevyzerá, je to lacné C-éčko až D-éčko! A už vôbec nie zaradením do žánru akčný alebo horor. Toto nie je žiadne zámerná B-éčková akčná hororová jazda akých už Cage pár natočil. Je to iba sled bizarností (ktoré však nie sú natoľko bizarné, aby bolo aspoň vtipné, sú jednoducho len debilné), až absolútne WTF scénok a akčné scény sú tu asi dve, aj to doslovne pár sekundové a hororom to je označené snáď len kvôli tomu post-apo prostrediu v ktorom sa celý film odohráva. Inak tu nie je jediná scéna ktorá by mala akokoľvek budiť strach, znepokojovať ... vlastne áno, je ním celý film, už len jeho existencia je sama o sebe hororom. CELKOVO: 1/10 ()