Nico Garcos se vrací domů z války. Po radostném přivítání ale zjišťuje, že jeho otec, který vydělával peníze jako řidič nákladního auta, přišel za podivných okolností v bouračce o obě nohy a byl okraden. Nico se rozhodne vydat po stopě vedoucí až k italskému obchodníkovi v San Franciscu, kde na něj čeká nejenom drsná realita obchodu s ovocem, ale i něžná náruč nevyzpytatelné Rici. (Artran)

Slasher

I přes zábavnější poslední třetinu a adrenalinový kamioňácký sjezd mě zbytek celkem mořil a prostě, přes hodnotný sociální okénko, z patra si představím 1000 poutavějších krimů než zrovna tady ty šmelky s jablkama. Nakonec Lee J. Cobb stál za to vytřískat (teď nemyslím pěstí) mnohem víc. Za mě to bude jiný Dassin, než tady ten workin’ class “agri-noir” o chamtivosti... ()

Flego

Príbeh z prostredia dovozcov jabĺk a ich vzťahu k mafiánskym praktikám talianského obchodníka, ktorý od nich vykupuje ovocie. Dej je zasadený do povojnového obdobia, keď sa hlavná postava Nico ( Richard Conte ) vrátil domov a zistil, že jeho otec - dovozca bol olúpený a prišiel o obe nohy. Jeho cesta za pomstou zmení viacerým aktérom život... Jules Dassin využíva drsnú realitu šoférov znamenite a akčná čiernobiela kamera dodáva snímku punc atraktivity. ()

EdaS

Jó řidič, ten tvrdej chleba má. :) Další Dassinův parádní chlapácký noir mě příjemně překvapil v tomto žánru rozhodně ne častým, výtečně zobrazeným a náležitě drsným prostředím řidičů a obchodu. Trochu škoda jen toho náhlého happy endu, jinak naprostá spokojenost. 90% P.S. Bebáček si dá jabko a mrkne se znovu. :-P ()

honajz

Tohle mi jako noir také moc nepřišlo. Ale líbil se mi skoro realisticky pojatý začátek o obyčejných lidech. Pak se to překlopí do takové té historky jak napálit nováčka a zvrtne se to, jenže postavy mne do té doby nestačily zaujmout natolik, abych jim fandil, včetně hlavního hrdiny. Charaktery postav jsou navíc v tomto černobílém filmu pojaty až moc černobíle a stereotypně na můj vkus (hodní jsou moc hodní, zlí moc zlí, a mezi tím je jen taková ta hodná prostitutka s dobrým srdcem - opět stereotyp). Ale kameru to má fajn a záběry jízd náklaďáků zajímavě natočené, jenže nic víc mi to moc nedalo, nějak jsem se do toho nedostal. ()

Martin741

Masaker noir! Teda tak vyborny noir film od rezisera Jules Dassina /Ryfyfy, u nas zname ako Rvacka mezi Muzi/ som uz dlho nevidel, chlapik vysetruje za akych prapodivnych okolnosti prisiel jeho tatka o obe nohy. A zalpetie sa do drsneho obchodu, ale nie s narkotikami, ale do obchodu s ovocim a sofermi nakladnych aut. Dialogy su perfektne, film som doslova hltal, a tak kvalitnu filmarinu som nevidel uz sakramentsky dlho. Kazda scena je prepracovana, reziser sa s nou pohral, ako som spominal, dialogy su perfektne, Richard Conte /polizzioteschi Tony Arzenta 1973, Kmotr 1972/ filmu suverenne vladne, a Valentina Cortese /Americka Noc od Truffauta/ bola skvela + videl som aj Lee J. Cobba /Exorcist 1973, Call Northside 777 1948, Jak byl dobyt Zapad/ . 89 % ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině