Zamilované ženy

• Veľká Británia Women in Love (viac)

Neobvyklý milostný příběh se odvíjí kolem dvou sester ze středoanglického hornického městečka - Ursuly a Gudrun, jímž se dvořili školní inspektor Rupert a jeho nejlepší přítel, bohatý průmyslník Gerald. Zatímco ale mezi Ursulou a romantickým Rupertem vzniká harmonický milostný vztah korunovaný sňatkem, poměr Gudrun a Geralda je poznamenán bouřlivou, zničující vášní. (oficiálny text distribútora)

IdaHutt

Skvostný, skvostný přepis obsáhlého románu D. H. Lawrence! Jak se říkává: kongeniální! Lawrenceova metoda vyprávění, jež využívá iracionální hlubiny emocí, vytrysklých v několika koncentrovaných, psychologicky vypjatých scénách, v kombinaci s lyrickými obrazy přírody, zde našla své adekvátní filmové vyjádření. Vášeň versus Láska ve vztazích mezi mužem a ženou - to je základní téma jak Russellovo, tak Lawrenceovo. A o homosexualitu, kterou zmiňuje jeden z komentářů, zde nejde ani náhodou. V případě Women in Love je zápas dvou nahých mužů skutečně zápasem "bratrským" - touhou po dosažení maximální důvěrnosti, nikoli však fyzické, nýbrž duševní a duchovní. Dva nazí muži už před sebou nemusí vůbec nic skrývat, nic hrát - ani svou mužnost. Lawrenceův román je pokračováním jeho knihy The Rainbow (Duha), jež společně s Ženami milujícími (tak zní titul vydaný v českém překladu) tvoří netradiční rodinnou ságu. Russell s větším časovým odstupem zfilmoval i Duhu, v níž si Glenda Jackson pro změnu zahrála matku Ursuly a Gudrun. A rovněž v tomto snímku Russell prokázal své hluboké pochopení pro Lawrence - tentokrát v příběhu mnohem idyličtějším, méně tragickém i méně filosofujícím, avšak tematicky stejně zaměřeném: hledání smyslu života v lásce mezi mužem a ženou. A ačkoli v Duze se skutečně lesbický vztah objevuje, je pouhou etapou, pouhým tápavým experimentem na složité pouti za kýženým cílem, tj. duchovní a sexuální jednotou dvou lidí. ()

Han22

Opravdu nesnesitelná artová pičovina (to se slušně napsat nedá) přesně taková jaké točil Ken Russell i v osmdesátkách a maskoval je za horory. Dvě typické britky (ošklivé jak noc) se někde na začátku 20. století zamilují do dvou chlapů. Jeden zarostlý jak Rumcajs, nenávidí svět, lásku a vše pozitivní, což plyne z potlačované homosexuality. Druhý vypadá jak Stalin a pro změnu se nedokáže milovat jemně. A artovost? Inu to se postavy tváří zhuleně a v pomalých, táhlých a naprosto nesmyslných dialozích rozebírají jsoucno a nesmrtelnost chrousta, až z toho začnete usínat a nakonec to ač naprosto vyspaný zalomíte. Do toho se přihodí pár mimoňských scén - například dva nahatí zápasící chlapi, či ženská zahánějící baletem býky (TOP!). A samozřejmě nahota, jsme na konci šedesátek, takže zatímco o rok dřív nesmělo být nic vidět, v roce 1969 má každý film svoji nahatou scénu, i když úplně zbytečnou. Glenda Jackson dostala Oskara a já si to kvůli tomu stáhnul, ale nedokážu její herecký výkon v takové pičovině posoudit. 1* za pěknou přírodu a hudbu a protože odpady si šetřím spíše pro poloamatérské blbosti. ()

darkrobyk

K Russellovým filmům se velmi rád vracím a tenhle není výjimkou. Vpravdě romantické (nikoliv sentimentální, jak bývají dnes označovány příběhy červené knihovny) drama, kde se v přesně odměřovaných dávkách míchá lyrika s epikou. Výborné herecké výkony, střet žen a mužů, souznění, konflikty, hledání. Samozřejmě dnešní a navíc asi i mladý divák, pokud se bude dívat optikou současnosti, uvidí ve filmu věci, které tam nejsou. S tím ale těžko něco udělat. Naprosto výstižný je komentář od IdyHutt, a tak se těžko dá něco podstatného dodat. ()

Flego

Ken Russell je kontroverzný režisér, keď sa na sklonku šesťdesiatych rokov uvoľnila cenzúra, hneď to využil a začal točiť provokatívne snímky ( Milovníci hudby, Tommy ), kde sa nevyhýbal ani sexuálnym témam. Tento film patrí k takýmto, príbeh dvoch párov je značne komplikovaný, rozpráva o ich vzťahoch medzi sebou, o láske ako takej, o tom, čo túžia ženy počuť od mužov... Hudba i kamera sú dynamické, niektoré scény sú zapamätateľné ( scéna s koňom na železničnom priecestí ), Alan Bates podáva zaujímavý výkon. Príbeh nás od prvej minúty vtiahne do deja a na konci nás z neho vyhodí... a napriek stopáži, máme pocit, že by mohol ešte pokračovať. Váhal som medzi 3 či 4 hviezdičkami, výsledok vám je už jasný. ()

• Prvý film v dejinách kinematografie, v ktorom boli zreteľne odhalené mužské genitálie. (dyfur)