Svědek v ložnici

• USA Kid Boots

Hollywoodská megastar němé éry Clara Bow v roli svůdné dívky, kterou se poněkud nešikovný hrdina snaží všemožně zaujmout. Původní broadwayská inscenace byla obdařena sérií vydařených gagů a výsledkem se stala divácky vděčná groteska. (NFA)

NinadeL

Česká kopie promítaná v Ponrepu má krásných 62 minut, přeložené mezititulky a dokonce některé vkusně graficky vyvedené. Čili pokud je i soundtrack vyveden v humorném provedení, je možno být cele pobaven. Zápletka není tak složitá, jak by z ukázek soudil Iggy, zkrátka Bow chodí se sportsmanem, který toho nemá mnoho v hlavně. Tento sportsman je v obchodu s konfekcí vtipně obsloužen Eddie Cantorem a ten se do Bow zabouchne. Jinudy není možná, když tato má zájem o věrného muže, který ani nemusí být hezký. Ale do toho se Eddie připlete do lsti rozvodových právníků, protože již brzy opět svobodný muž má být sice ve čtvrtek rozveden od stolu i lože, ale jelikož právě dnes (čili v úterý) zdědil nějaké ty miliony, manželka by se k němu ráda vrátila. Celá tato zábava se nyní přesouvá z města do příjemného hotelu s bazénem a show může pokračovat. Bow zaujala v moderním kostýmku a nyní má příležitost utáhnout všechny diváky aj na postavičku v plavkách. My, kdož konzumujeme pravidelně Lamačův Důvod k rozvodu, máme v této zápletce zcela jasno. Závěrem budiž maxi gag s lasem a ohrožením života Clary i Eddieho. Leč o happy endu nemůže býti pochybností, že ano. Čili jako Eddie film je to pěkné, Clara zdobí, ale vyloženě sekci jejích filmů bychom měli dramaturgicky pojmout trochu jinak. ()

Iggy

Výborná groteska s Eddiem Cantorem, který byl tehdy hvězdou broadwayského muzikálu, ale v němém filmu se příliš neprosadil, úspěchy zaznamenal až v raných zvukových hudebních komediích. Viděl jsem pouze sestřih tří dlouhých scén, který je trochu přesycený mezititulky popisujícími zamotané vztahy postav, ale gagy jsou vynikající. V první části se Kid Boots (Cantor) klasicky groteskově potýká s přihlouplým svalnatcem, kterému prodal ne úplně padnoucí oblek. V další části sám geniálně pantomimicky předstírá rande s podlou svůdnicí (to opravdu stojí za vidění!) A v závěru se spolu se svou vyvolenou snaží dostat včas k soudu, což se vyvine ve zběsilou jízdu na koni a dramatický pád ze skalního srázu. ()