Útek z Pretórie

• Česko Útěk z Pretorie (viac)

V 80. rokoch 20. storočia ešte stále vládla v Južnej Afrike politika apartheidu. Represívny systém rasovej segregácie však už dostáva prvé trhliny a  dvíhajú sa mohutné vlny odporu. Belošskí študenti sociológie Tim Jenkin a Stephen Lee sa angažujú v zakázanom Africkom národnom kongrese, ilegálnej politickej strane, ktorá obhajuje záujmy utláčaného černošského obyvateľstva. Zúčastňujú sa na jej akciách a bojujú  za slobodu a rovnosť všetkých rás. V roku 1978 ich obvinia z výroby a distribúcie letákov zakázaných organizácií a uväznia v ústrednej belošskej väznici v Pretórii. Dvaja inteligentní a vynaliezaví mladíci, ktorí bojovali za slobodu národa, musia teraz bojovať sami za seba. Snažia sa vymyslieť spôsob, ako sa dostať späť na slobodu. Na svoj útek potrebujú vyrobiť kľúče k deviatim dverám, ktoré vedú za väzenské múry. Vhodná chvíľa na akciu nastane počas väzenskej vzbury v decembri 1979. (TV JOJ)

ANTYCHRYST

To byl Teda suchej vězeňskej film o útěku z vězení.. Jako sorac ale.. když koukám na film s touto tématikou.. Očekávám napětí akci.. Zvraty.. Neúspěchy.. Násilí.. Úmrtí.. Tady to byla jako romance ve vězení.. Vrchol je prohlídka cely.. Kdy tam přijde s brasnou plnou paklicu.. Dělají prohlídku a má tam 1 zlomenej klíč!! Tvl a ten zbytek?? Vrchol je když utíkají.. Tak otevřené brány z vězení a jeden strážce s puškou?? 35 % škoda že to bylo tak bez šťávy a akce.. Harry vypadal jako dobrej úchyl v bilejch slipkach bojující o práva černochů..nezachránil to ani fakt.. že to je dle skutečnosti.. ()

Ex_Machina

„ Odsudzujem vás na 12 rokov vo väzení pre politických väzňov v Pretórii. “ Trochu prehnaný trest za distribúciu letákov proti apartheidu, ale JAR bola koncom 80 rokov drsné miesto, ako pre čiernych tak aj pre bielych, ktorí to chceli zmeniť. Trojica hlavných hrdinov, na dlhé roky odsúdených v celkom zlom vezení si ale povie, že keď to vyšlo Clintovi Eastvoodovi v Alcatraze a Kájinkovi na Mírove, tak prečo by to nevyšlo aj im.  A preto si nájde spôsob ako sa odtiaľ dostať, ale chce to čas, pevné nervy a kopec zručností. Ak im to totiž nevyjde, tak sa im tresty zdvojnásobia. Atmosféra za múrmi je hustá, dozorcovia sú svine, príbeh je napínavý a cely sú nehostinné, tak s tým niečo poďme spraviť, času na to máme dosť. ()

RedRose

O tom útěku jsem nic nevěděl, takže jsem fakt netušil jak to dopadne a je tady mnoho scén, při kterých jsem už fakt myslel, že se to podělá. Nestalo se a jako celek to bylo velice fajn. 74% (mimochodem, narážky na Daniela aka Harryho jsou už fakt trapné a úplně mimo, je to už 11 let dávno a ten kluk fakt nemusí nic dokazovat ani obhajovat, protože je to výborný herec!!) ()

Najt

Nějaký politický korektnosti, apartheid, nebo rasová segregacie mě v tomhle filmu vůbec nezajímá. Tohle je prostě o útěku z vězení a tak i k tomu filmu přistupuju. Je fajn, že víme, proč se aktéři dostali do vězení, stejně tak je fajn vědět, v jaké situaci a kde se nacházíme, ale to nám prozradí prvních 10min filmu a zbytek už se odehrává v Pretorii. Příběh filmu je zkrátka o tom utéct a devizou je atmosféra a napětí a v tomhle filmu jsou obě vlastnosti tak silné, že jsem se při sledování vyloženě potil a měl nervy, jak to dopadne. Postavy skvělé, herci také a Herry si střihnul skvělou roli a celý plán a jednotlivé kroky byla zábava sledovat. Scéna s kumbálem na bordel a obézním dozorcem, který půl hodiny vychází schody, tak v tu chvíli jsem snad ani nedýchal. Čekal jsem prakticky blbost a byl jsem velmi mile překvapen, jak film utekl. Škoda, že plán nebyl složitější, film delší a plánování hlubší, ale vzhledem k tomu, že je film dle skutečné události, tak jsem byl spokojen. // Velmi sympatické 4* ()

Mamlas

Nemyslel jsem, že se to někdy stane, ale musím se přiznat, že se mi líbil film, ve kterém hraje Potrat. Byli to ale fakt zajímavé, napínavé, dobře natočeně a bez nějakých “kreativních“ nápadů s kamerou a tak. Hodně dobrý, neobvyklý film. (72%) ()

Hemlock

Já tedy dost pochybuji, že v té době a zrovna v této africké zemi bylo takhle pohodové vězení, jež se místy jevilo jako dílenský kurz nějakého odborného učiliště. Navíc Radcliffe ztvárnil vousatou multikulty máničku, která by dozajista s takovým zjevem a roztěkaným chováním byla ve vězeňském prostředí v první linii v boji s análním drancováním. Nicméně zahráno je to slušně a ten nápad s klíči je obdivuhodný - jinak naprosto průměrný a nezáživný útěk z hotelu - 50%. ()

mac000

Většinou u filmu, kdy vím jak všechno dopadne, chybí při sledování vnitřní napětí. Tento film patří k několika výjimkám, kdy tomu tak není. Můžete vědět, že se útěk podaří, přesto ale napětí, jež se podařilo tvůrcům skvěle vygradovat, vás udrží do samého závěru. ()

LdaVinci

Cože, to je podle skutečné události? a já jsem si ještě říkal, že nevím, zda by se to takhle mohlo povést... tak asi jo no. Dost dobrej film, je to pěkně napínavý, dobře zvládlý i audio, který v některých situacích totálně podtrhuje napětí. Hezké vidět Radcliffa i v jiné roli než Harrryho, a hrál to podle mě skvěle. ()

kiros179

Drama o výrobě dřevěných klíčků a jejich strkání do zámků, ne že bych byl náročný, ale toto je opravdu málo.  Postavy až srandovně ploché a šablonovité, aneb všichni muklové jsou charakterní a všichni dozorci jsou psychouši. ()

mivr

Výborný film z väzenského prostredia na takýto spôsob som ešte nevidel a to napätie bolo naozaj veľké! Neuveriteľné že niečo takéto sa naozaj stalo, ja by som asi stratil trpezlivosť na Daniel Radcliffovom mieste :) Unikátny film pre mňa 5/5 ()

srolyma

S Radcliffem mám prostě problém. Teď sice výjimečně nepůsobí jako Harry Potter v mudlovském vězení, ale jako patnáctiletý kluk s nalepenými vousy ve vězení pro dospělé už ano. A to věrohodnosti filmu moc nepřidá. Navíc se mi moc nedaří ztotožnit se s těmi levicovými salónními revolucionáři a bílými bojovníky proti apartheidu. Kdyby utíkal z vězení Marx s Engelsem, tak jim taky palce držet nebudu. Akce veskrze žádná, nějaké drsné podmínky ve vězení, suroví dozorci, bitky se spoluvězni, nic takového, ale aspoň je to místy napínavé. ()

Facerr

I bez přehnaných brutalit dozorců, který se se svými obušky dokážou vždycky vyřádit na nebohejch muklech, i bez zbytečný zápletky vězňů, který mají mezi sebou "strkanice" docela odsejpák s pořádnou dávnou napětí. Tohle docela doporučuju. ()

hrumsrt

Za mě jedno velké překvapení! Originální provedení útěku v problematické době. Skvělá atmosféra, pečlivě rozfázované plánování! Daniel zase ukázal, že není jen Harry Potter.. 75% ()