Útek z Pretórie

• Česko Útěk z Pretorie (viac)

V 80. rokoch 20. storočia ešte stále vládla v Južnej Afrike politika apartheidu. Represívny systém rasovej segregácie však už dostáva prvé trhliny a  dvíhajú sa mohutné vlny odporu. Belošskí študenti sociológie Tim Jenkin a Stephen Lee sa angažujú v zakázanom Africkom národnom kongrese, ilegálnej politickej strane, ktorá obhajuje záujmy utláčaného černošského obyvateľstva. Zúčastňujú sa na jej akciách a bojujú  za slobodu a rovnosť všetkých rás. V roku 1978 ich obvinia z výroby a distribúcie letákov zakázaných organizácií a uväznia v ústrednej belošskej väznici v Pretórii. Dvaja inteligentní a vynaliezaví mladíci, ktorí bojovali za slobodu národa, musia teraz bojovať sami za seba. Snažia sa vymyslieť spôsob, ako sa dostať späť na slobodu. Na svoj útek potrebujú vyrobiť kľúče k deviatim dverám, ktoré vedú za väzenské múry. Vhodná chvíľa na akciu nastane počas väzenskej vzbury v decembri 1979. (TV JOJ)

Rathalos

Filmy z vazenskeho prostredia su velke plus a ak je to este k tomu vsetkemu natocene podla skutocnej udalosti,tak je to dvojnasobna radost,no nie je to ten typ,kde sa odohravaju bitky a boj o prezitie,ale o tom,ako by sa z neho dalo ujst,Daniel Radcliffe mi opat sadol,ten herec ma jednoducho talent,cele je natocene sposobom,ktory ma zaujal a nenudil,za mna spokojnost...:-) ()

Hapretor

Daniel Radcliffe mi tady opět dokázal, že je fakt dobrý herec a nelze ho zaškatulkovat jen do Harryho Pottera ... jen tak dál pane Radcliffe ... velmi záživná podívaná ... ()

montongery

Bohužel příběhová linka založená jen na napínavé výrobě klíčů mi nestačí. Film se tak v první třetině zasekne a už vlastně sledujeme dokolo a dokola ty samé scény s předem jasným koncem. Ale na to jak je děj v zásadě jednoduchý, tak je snímek zdramatizovaný doopravdy slušně a napětí je tu příjemně dávkované. ()

BOURQUE

Jednoduchý a nekomplikovaný film, zachytávajúci true-based príbeh „politických“ väzňov Tima Jenkina a Stephena Leeho, predovšetkým ich útek z väznici, nachádzajúci v Pretorii (Južná Afrika). Vo svojom žánru nič také, čo by nás mohol prekvapiť (hlavne nečakajte film blízky k úrovni Vykúpenie z väznice Shawshank). Najväčším problémom je to, že takmer žiadna časť filmu vás nedokáže dostatočne chytiť: herecké výkony sú na obecnej úrovni, bez hlbších rozmerov; vedľajšie postavy nie sú dostatočne dominantné; „protistrana“ (šéf väznice, prípadne hlavný dozorca) nevyvíja očakávaný psychický a fyzický tlak. Záver zjednodušený, bez skutočne napínavejších minút. Ešte raz, vo svojom žánru solídne a hlavne skromne natočená vec, ktorá však evidentne nemá väčšie ambície. Osobné hodnotenie: 71% (***) ()

Johny M.

Film měl skončit po pěti minutách, když ty blbečky zabásli. Ale protože mam rád útěkový filmy, dal jsem tomu šanci a nakonec to nebylo tak zlý... ()

Enceladus

V celku som prekvapený ako sa atmosféra držala počas celého deja. Samozrejme, že sa vyskytli hluché miesta, kde sa podstate nič nedialo a samozrejmne, že ich bolo požehnane. Lenže boli momenty, pri ktorých som z nervozity prestal dýchať a to na filmoch oceňujem vždy. Bohužial je iba na jedno pozretie a určite sa ani z ďaleka nepribližuje väzenským legendám ako Zelená míľa či Vykúpenie z väznice Shawshank. Lepší priemer vďaka reálnej a umelo nenafúknutej atmosfére napätia. ()

DAPDO

Příjemný překvapení o jednom útěku z vězení. Má to spád, je to napínavý, dokonce mi nevadil ani Radcliffe, kterýho mám zaškatulkovanýho jako někoho, kdo se na tyhle postavy nehodí. Přišla mi teda trochu divná ta otevřená hlavní brána věznice ke konci, ale budiž, je to podle skutečnýho příběhu, tak to takhle nejspíš bylo. 70%. ()

tomik99

Filmů o útěku z vězení je hned několik. Přesto je tento zcela jiný. Není o uplácení dozorců, rozmontování umyvadel a podobných klišé, které asi známe nejen z filmů, ale i z jednoho dobře známého seriálu. Toto je naprosto jedinečný útěk, kdy vlastně hlavní hrdinové vejdou hlavními dveřmi, a tak se dostanou i ven. Při své cestě prakticky nic nezničí, nikoho neomráčí. Utečou pomocí své geniality, šikovnosti a chytrosti. Daniel Radcliffe předvádí výborný výkon a stále na sebe víc upozorňující Daniel Webber mu výborně sekunduje. Já se šíleně bavil, byl jsem napnutý a v závěrečné půlhodince už jsem ani nedýchal. Bravo! ()

figliar

Pravdu povediac, vôbec som neveril, že sa mi film o apartheide bude páčiť. Escape from Pretoria má ale rýchly rozbeh a prakticky nebol čas, aby sa divák začal nudiť. S napätím som sledoval, ako Tim a Stephen po malých krôčkoch plánujú útek a so zatajeným dychom dúfal, že sa im to podarí. Daniel Radcliffe opäť predviedol, že je nadaný herec. Škoda že ho všetci škatuľkujú ako Harryho Pottera. ()

kukkik

Velice napínavý útěk z vězení dle skutečných událostí, sice se ta gradace napětí opakovala místy až příliš.. ale i tak jsem si film užil. Díl na tom má určitě i Radcliffe snad poprvé v roli, odlišné od jeho doposud víceméně stereotypních postav. 4/5 ()

Ivo

Celkem coolantní vězeňská napínačka zaměřená zejména na sériovou ruční výrobu kouzelnických dřevěných klíčů a jejich následnou nelehkou aplikaci (chyběla hůlka? :) Vězeňský život tu byl zobrazen možná až příliš nevýrazně, schématicky a zjednodušeně a vše cíleně směřovalo jen k onomu vytouženému a příslušně excitovanému otevírání mříží a dveří pouličního Alcatrazu za celkem zvláštně pohodového a souhlasného přihlížení všech ostatních poklidných spoluvězňů (včetně nakonec zcela neškodných vražedných modrokošiláků) - proti takové Cele 211 to tedy byli hodně relaxační spolubydlící. Ani drábové se ve srovnání s konkurencí nějak moc nepředvedli (v čele se supícím nočním sumo zápasníkem hlučně bojujícím zejména s plnící se záchodovou mísou). Ale docela dobře se na to dívalo a Harry P. opět ukázal že na rozdíl od záskokové Vlasty má celkem talent ... Ovšem na úvod demonstrovaná metodika pouliční distribuce letáků pomocí odpalovaných bomb byla na docela slušné poklepání po aktivistické hlavě... Koukám že režiséra asi taky právě propustil po 20 letech z vězení, protože nic jiného zatím nenatočil? :) ()

TomStrom

Buď to vězení hlídala banda blbců a tři hlavní hrdinové měli výjimku z pravidel pružnosti a pevnosti, nebo to celý bylo prostě jinak. Nebo holt bylo Jižní Africe souzeno, aby tihle vejlupci utekli a ta země pak dopadla tak, jak dopadla. Ale když odmyslím ty nemožný metody útěku a ideologický zabarvení, tak to zas tak marný nebylo, tudíž slušná trojka. ()

rublik05

Daniel Radcliffe velmi mile překvapil. Jeho herecký projev zraje jako víno a role politického vězně mu perfektně sedla, nemluvě o zajímavém námětu, do kterého se tentokrát rozhodl pustit. Už na začátku mě zaujalo prostředí, ve kterém se děj odehrává, značně pošramocené tehdejší politikou apartheidu. Prostředí věznice se rovněž moc povedlo, působí mimořádně nechutně a stísněně. Největší devízou filmu je však atmosféra, která by se místy dala krájet a také perfektní práce s napětím, díky čemuž divák po celou dobu fandí postavám jak o život, s čímž úzce souvisí i dobrý výběr herců a sympatické postavy. Díky slušnému spádu a poutavosti jsem se ani na chvíli nenudil, závěr byl přímo dechberoucí. Není to sice žádný Shawshank, ale vysokou kvalitu a zajímavý nápad snímku upřít nelze. 8/10. ()

E lan

Vcelku napínavé drama dle skutečnosti. To se vždy cení. Redcliff hraje dobře a vůbec celkově je prostředí velmi důvěryhodné, téměř nefilmové. ()

Nix

Hodně povedená žánrovka o útěku z vězení. Je jasný, že když máte v týmu Harryho Pottera, tak máte větší úspěšnost. Ne teď vážně, Daniel se herecky snaží, sice jeho postava je pořád nervozní a zvláštní, ale tak je příjemný ho vidět i jinde, kde to nekazí svou vyzáží a tupostí, ostatní herci taky dobrý. Je pravda, že byla jiná doba a teď v současnosti by tento kousek asi zopakovat nešel i skrz spoluvězně, kteří jsou tu opravdu mírulovní, tak klobouk dolů, vynalézavost hoši měli a hlavně film si držel napětí, za mne slušný snímek. ()

Likan7

Novodobý Shawkshank? Tak trochu. Do vězení se totiž dostaneme snad za 10 minut a vylezeme z něj vlastně až na úplném závěru. Francis Annan neudělal nic špatně. Radcliffe je dobrej, scénář taky celé to dobře uteče, jen tu není nějak zapamatování hodný moment. Něco, co by diváka trochu vyšroubovalo v napětí. To se trochu podaří až v závěru při otevírání posledních dveří a samotném úniku. Rozhodně to není nějaký extra povedený film, ale svý kvality a diváky si najde. ()