Útek z Pretórie

• Česko Útěk z Pretorie (viac)

V 80. rokoch 20. storočia ešte stále vládla v Južnej Afrike politika apartheidu. Represívny systém rasovej segregácie však už dostáva prvé trhliny a  dvíhajú sa mohutné vlny odporu. Belošskí študenti sociológie Tim Jenkin a Stephen Lee sa angažujú v zakázanom Africkom národnom kongrese, ilegálnej politickej strane, ktorá obhajuje záujmy utláčaného černošského obyvateľstva. Zúčastňujú sa na jej akciách a bojujú  za slobodu a rovnosť všetkých rás. V roku 1978 ich obvinia z výroby a distribúcie letákov zakázaných organizácií a uväznia v ústrednej belošskej väznici v Pretórii. Dvaja inteligentní a vynaliezaví mladíci, ktorí bojovali za slobodu národa, musia teraz bojovať sami za seba. Snažia sa vymyslieť spôsob, ako sa dostať späť na slobodu. Na svoj útek potrebujú vyrobiť kľúče k deviatim dverám, ktoré vedú za väzenské múry. Vhodná chvíľa na akciu nastane počas väzenskej vzbury v decembri 1979. (TV JOJ)

Hollohlaway

To bylo pravděpodobně nejklidnější vězení jaký jsem kdy viděl. Ta věc s klíčema byla zajímavá, ale mělo to dost úseků kde se nic nedělo, celou dobu jsem rozhodně napnutej nebyl a herecky mě to taky nijak neohromilo. ()

blackkocour

Poslední vlak do Neštovic nepřijel, a náhradní autobus do Alcatrazu byl přesně ten typ autobusu, do kterého vzlést nechceš.. nebyl jsem vlhkej s vousáče Radcliffa v tílku, takže zklamání.. ()

Soweek

3,5* Celkem příjemná jednohubka podle skutečné události. Nečekejte žádný důmyslný plán útěku z vězení, ono to tak v reálném životě nefunguje. Ale i tak napětí by se dalo krájet. ()

netahlo

S hlavnimi hrdiny jsem se ideologicky nemohl ztotoznit, takze jsem jim ani moc nefandil. Nicmene jak drama to, i pres slabsi casting, fungovalo celkem dobre. ()

Maynard.

Aj karamba, tak tohle se hodně povedlo! Nenech se odlákat jen 70%, tohle je fakt pecka. Kdo má rád vězeňský filmy, tak tohle rozhodně doporučám. Celej film je natočenej tak jako detailně a přesně o tom je celej ten escape. Harry ukázal, že umí hrát, ale i tak mu bude ještě dlouho trvat, než si smaže nálepku Harryho :o). Jako šikovnej a důmyslnej klíčník se ovšem osvědčil. Líbilo se mi, že nám bylo ukázáno i za co tihle dva kluci seděli. Držel sem jim palce od začátku do konce. Jediný, co mi trochu chybělo byly (jako v Shawshanku) - "sestřičky" :o)) ()

sedm.1

Ale no tak! Natočeno dle skutečných událostí? Já bych spíš řekl, že kluci ,,útěkářští‘‘ především popustili uzdu své fantazie a rozehráli vážně jen těžko uvěřitelnou pohádku o tom, kterak se pomocí pár dřívek dostali z vězení. Co ovšem nechci, a ani nemohu vyvrátit je, že se tvůrcům podařilo ve zpracování těch jejich báchorek dosáhnout v mnoha scénách vyvolání pocitů skutečně vzrušujícího napětí, což je ale i na druhou stranu snad jediné pozitivum této jinak docela nezáživné a vzhledem k prostředí nevyužité podívané, nepřinášející nic dalšího. Atmosféra, ať už syrového jihoafrického vězení, tak dané situace naprosto nefunguje, o postavách se jednak divák příliš nedozví a jednak žádná z nich není nikterak výrazná, či zajímavá, a to i díky mdlému obsazení, tempo jinak nabírá film opravdu jen v momentech, kdy chlapci otevírají ony zámky, zbytek je ale jinak vážně upřímně zcela nezáživný a nepoutavý příběh, bez dramatizace, bez emocí a bez zaujetí. Z historického hlediska to pak též nemá žádnou vypovídající hodnotu, rozšiřující obzory doby a událostí v ní probíhajících, a jako ryze filmovou zábavu to vzhledem k výše zmíněným atributům též nelze úplně doporučit, jelikož krom oněch několika málo napínavých scén nenabízí Útěk z Pretorie už opravdu nic jiného, co by dokázalo výrazněji zaujmout. Takže až na napětí bohužel opravdu slabá podívaná. ()

KoRner

Rekapitulácia väzenských filmov, akoby vyrobenom v 70-tych rokoch. Všetko, čo sa vo filme udeje, je už dnes klasika. Nespravodlivo uväznení-nápad-tesnotka pri plánovaní-tesnotka pri uskutočňovaní, atď... nenadchne, ale určite neurazí. Radcliff si ale mohol dať trochu viac záležať na svojej “juhoafričtine”, takto tam bol ako päsť na oko. ()

Lukoboss

Shawshank je jenom jeden, popř. Prison Break za seriály taky, a vůbec filmů z prostředí vězení a útěku je hromada, takže se dá říct, že už jsme to všichni někde viděli. Tady taky, i když musím říct, že nápad s dřevěnýma klíčema je zajímavej a novátorskej v téhle oblasti. Ale jinak to je asi tak všechno, co mně naopak přišlo divný, jak jsou tam všichni vězni kámoši, pomáhají si, sdílí mezi sebou i tajný info a všechno je v pohodě. No, nevím, v jiných filmech tohoto žánru se přece jenom najde aspoň jeden hajzl, kterej je podrazí a zvýší tím celkový napětí. Navíc D. Radcliffe se svýho obličeje nikdy nezbaví, ale oceňuju, že se snaží vymanit ze své osudové role. Takže průměr a jedeme dál. ()

bari68

Zo všetkých ,,útekarskych,, filmov, ktoré vo svete filmu niečo znamenajú je to akýsi mix, výťah dejových liniek a pod. Ale remeselne je to veľmi dobre zvládnuté, nepostráda to potrebné napätie a spád (aj vďaka znesiteľnej stopáži) diváka držať u obrazovky. Naviac je to dobré osvieženie udalostí apartheidu v JAR. ()

kenkaku

Největší pozitivum filmu (a to co zvedá hodnocení) je, že se opírá o skutečnou událost. Zároveň to ale nejvíc podkopává nohy scénáři. Aby totiž nebyl děj vyloženě nuda, jednoho z trojice utečenců nahradili fiktivní postavou (k čemuž se na konci i přiznají!?). Ta se stará o vzrůšo “teatrální dramata” (a že je zdrojem 3/4 případů). Smutné je, že každý hned pozná o kterého jde i bez klikání na Wikipedii. Zvláštní, že Útěk z Alcatrazu fungoval mnohem lépe i bez podobných berliček. Navíc mě celkem zamrzel koncept, kdy pouze 10% se věnuje času “po”. Kdyby se prostříhalo několik vyloženě zbytečných scén ve věznici, dalo se z děje vytěžit daleko víc i následným útěkem za hranice JAR (označovanou jako “největší pátrací akci v dějinách zeme”) do sousedícího Mozambiku. ()

Hanys_

Zajímavý příběh o netradičním útěku, protože dřevěné kliče - to tady asi vážně ještě nebylo. Nějak jsem se ale nemohl naladit na tu uprchlickou notu, moc jsem s nima nesoucítil, a navíc mě dost iritovalo, že každá druhá scéna musela být jakože strašně napínavá do poslední sekundy. To už se po chvíli fakt ohrálo. 5/10 ()

Litvicek

Harry Potter, chlapec, který přežil spoustu věcí. Včetně Jihoafrického vězení, kde se ho nepokusil znásilnit a ani kuchnout, žádný jiný spolumukl. Docela škoda, protože takhle je ten film akorát víc bizarní a lehce nezáživný - Borec odpálí bednu s letáky na veřejném místě a vyfasuje x let v báňi s pocitem, že opravdu něco dokázal. Ohhhkaaaayy. Chápeme pointu filmu ale asi to úplně nedocením. ()

Strandmon

Celkem příjemné překvapení a dobrý přírůstek do kategorie útěků z vězení. Herecky vás to zřejmě nějak neosloví, ale to napětí by se dalo krájet, takže to, že na seznámení s postavami jsme žádný prostor nedostali bych nějak překousl. Je to rozhodně zábavné a téměř pořád se něco děje. Ten kreativní způsob útěku byl zajímavý a mám takové tušení, že nic podobného jsme tu ještě neměli, takže za originalitu také rozhodně palec nahoru. Klidně bych se nebál další projekce. Za mě super. ()

Henry007

Vděčný příběh o "nevinných" za mřížemi, kteří touží po svobodě. A divák jim samozřejmě musí fandit, protože bojovali za dobrou věc, nejsou to špatní lidé a oproti nim stojí jednorozměrně zákeřní bachaři. Je to jednoduchý film, propracované charaktery a komplexní pohled na apartheid hledejte jinde. Musím ocenit poměrně dobře ustavené prostředí věznice, kdy po chvíli přesně víte, v jaké jeho části se postavy pohybují a kolik metrů je dělí od svobody. Jako příjemná podívaná na nudný karanténní večer více než dostačující. ()

gumolit

Jeden z najnudnejších útekov z väzenia v histórii filmu alebo ako Harry Potter či pardon Daniel Radcliffe prešiel bacharom cez rozum. Raz darmo Daniel je dobrý ale vždy čakám v každom snímku kde hrá že vytiahne tú svoju kúzelnú paličku a začne čarovať svojej nálepky sa nezbaví aj keď sa snaží. Film nie je až tak zlý hlavne vďaka hercom , ale prišiel mi že nejaká televízna verzia by bola lepšia. Prvá hodina je len o vyrábaní drevených kľúčov čo považujem za jedinečný nápad o filmoch z väzenia , no samotný útek je taký nudný a jednoduchý že ani nestál za to ho sfilmovať. Rozmýšľal aj nad nižším hodnotením no herci to zachraňujú najmä Ian Hart , ktorého som naposledy videl ako Johna Lennona vo filme Backbeat a to bolo fakt už dávno. Ak chcete vidieť film o úteku z väzenia radšej klasiky ako Shawnshank , Alcatrazz či Veľký útek. Že si spomínate na tieto snímky?to preto že sú úplne skvelé no na tento rýchlo zabudnete. ()

petikacka

Celý film jsem měla stažený žaludek...I když se celý film odehrává pouze ve vězení, tak jsem se nenudila ani chvilku a pořád jsem jim držela palce ať se jim to povede :-)...Co mě, ale hlavně napadalo, že museli být strašně zpocení a museli hodně smrdět :-)) Moje myšlenkové pochody jsou někdy opravdu zvláštní...Za mě 85% ()

Heero

Jako udělat film, u kterýho napětím nedýchám, podle skutečné události, kde vím jak to dopadne, je majstrštych. Daniel Radcllif opět nezklamal. Já si nemůžu pomoct, ale co jsem s ním viděl, tam hrál skvěle. ()

TheSpearCZ

Povedeně zpracovaný snímek podle skutečných událostí o útěku z jihoafrického vězení. I přesto, že nejsem žádným velikým fanouškem Daniela Radcliffa mi tady vůbec nevadil, ba naopak mi přišlo, že se do této role / do tohoto prostředí náramně hodil. O napětí tady rozhodně není nouze a když jsem si v některých momentech myslel, že už to mají spočítané, tak Radcliffe (popřípadě jeden z jeho dalších kumpánů) vytáhl dřevěný klíč a další mříže byly otevřeny. Určitě se nejedná o žádný propadák, ale na druhé zhlédnutí už to nevidím. Je to ten typ filmu, který jednou zabaví, ale podruhé nebaví. Lepší 3* ()

warrenur

Vynikajuci snimok s vybornou ustrednou trojicou hercoc. Napatie sa dalo krajat, az som sa miestami potil a drzal im palce. Fakt vydareny film. Odporucam. Radcliffe opat v nezvycajnom snimku a v kazdom dalsom dokazuje svoj talent. ()