Útek z Pretórie

• Česko Útěk z Pretorie (viac)

V 80. rokoch 20. storočia ešte stále vládla v Južnej Afrike politika apartheidu. Represívny systém rasovej segregácie však už dostáva prvé trhliny a  dvíhajú sa mohutné vlny odporu. Belošskí študenti sociológie Tim Jenkin a Stephen Lee sa angažujú v zakázanom Africkom národnom kongrese, ilegálnej politickej strane, ktorá obhajuje záujmy utláčaného černošského obyvateľstva. Zúčastňujú sa na jej akciách a bojujú  za slobodu a rovnosť všetkých rás. V roku 1978 ich obvinia z výroby a distribúcie letákov zakázaných organizácií a uväznia v ústrednej belošskej väznici v Pretórii. Dvaja inteligentní a vynaliezaví mladíci, ktorí bojovali za slobodu národa, musia teraz bojovať sami za seba. Snažia sa vymyslieť spôsob, ako sa dostať späť na slobodu. Na svoj útek potrebujú vyrobiť kľúče k deviatim dverám, ktoré vedú za väzenské múry. Vhodná chvíľa na akciu nastane počas väzenskej vzbury v decembri 1979. (TV JOJ)

Enceladus

V celku som prekvapený ako sa atmosféra držala počas celého deja. Samozrejme, že sa vyskytli hluché miesta, kde sa podstate nič nedialo a samozrejmne, že ich bolo požehnane. Lenže boli momenty, pri ktorých som z nervozity prestal dýchať a to na filmoch oceňujem vždy. Bohužial je iba na jedno pozretie a určite sa ani z ďaleka nepribližuje väzenským legendám ako Zelená míľa či Vykúpenie z väznice Shawshank. Lepší priemer vďaka reálnej a umelo nenafúknutej atmosfére napätia. ()

TheSpearCZ

Povedeně zpracovaný snímek podle skutečných událostí o útěku z jihoafrického vězení. I přesto, že nejsem žádným velikým fanouškem Daniela Radcliffa mi tady vůbec nevadil, ba naopak mi přišlo, že se do této role / do tohoto prostředí náramně hodil. O napětí tady rozhodně není nouze a když jsem si v některých momentech myslel, že už to mají spočítané, tak Radcliffe (popřípadě jeden z jeho dalších kumpánů) vytáhl dřevěný klíč a další mříže byly otevřeny. Určitě se nejedná o žádný propadák, ale na druhé zhlédnutí už to nevidím. Je to ten typ filmu, který jednou zabaví, ale podruhé nebaví. Lepší 3* ()

luka4615

Solidně načrtaný snímek podle skutečných událostí, který nám dává nahlédnout "pod pokličku" smělého plánu na útěk z věznice Pretoria. Escape form Pretoria se rovněž může pochlubit i mrazivě civilními hereckými výkony, jež výsledný dojem z celého počinu ještě o pořádný kus umocňují. Jen škoda, že stopáž je poměrně dost natažená, což dává zavděk poměrně velkému počtu zbytečných a hluchých míst. Ovšem až na tento detail se jedná o tísnivou filmovou jednohubku, která v rámci možností dokáže poměrně slušně zabavit. Dobrá práce! „Don't run away, stay and fight!“ ()

Arsenal83

Južná Afrika, krásna to krajina, keby tam dnes už neprenesledovali belochov, keby to nebola asi najkriminalnejšia krajina v Afrike a keby vám na futbalových zápasoch nehučali do ucha s tou blbou trúbou vuvuzelou. To ti fakt nepomôže ani Potterova hůlka, ani ária Daniela Hůlku. Hoci Pretoria je na druhej strane podľa Googlu "relatívne bezpečným mestom, ale neodporúča sa vychádzať von za tmy, dokonca ani v skupinách." Nie teda divu, že sa nám bývalý kúzelník snaží z tohto miesta ujsť, hlavne keď je zatvorený v base a to tam nie je ozaj med lízať. Film je založený na skutočnej udalosti úteku dvoch politických väzňov. Thrillerovo podľa mňa celkom dobre zvládnuté, nechýbalo napätie a pozeral som ozaj so záujmom. Napriek Radcliffovi podľa mňa vcelku dobrý film. ()

castor

Zeď je šest metrů vysoká. Žiletkový ostnatý drát by se jim zaryl hluboko pod kůži. Světlomety pokrývají každý centimetr dvora. Všechny tunely v okolí je dovedou jen zpátky do vězení. Jediné, po čem strážní s puškami touží, je udělat z nich cedník. Tohle nejsou úplně zářivé vyhlídky. Přesto se dvojice kamarádů pokusí podle skutečných událostí o útěk z jihoafrického vězení. Vyrůstání v apartheidu, který byl v zemi oficiální politikou až do roku 1994, znamenalo segregaci lidí podle barvy kůže. A to se hochům nelíbilo, což dávali hlasitě najevo. Dostali 8 a 12 let. Vyčkávání, ladění drobností, promýšlení postupných kroků, přeskupování detailů. Holt útěk se musí pečlivě naplánovat. Ač bych nějakou scénu vypustil, celkově to má jedno obrovské plus: napětí. Řada scén je jím doslova prošpikovaná. Další v pořadí jsou pak herci, kteří jsou moc fajn. Znovu opakuju, že Daniel Radcliffe to má asi jak Elijah Wood. Oba jsou navždy spjatí s jednou až hystericky populární postavou, oba si pečlivě vybírají, do čeho půjdou. Frodo Wood šokoval Maniakem coby šmírák v zaplivaném městě skalpující své oběti. Radcliffe si vyzkoušel horory a evidentně točí to, co ho baví. A ani tady výběrem nezklamal. Solidní tři hvězdy. PS: Od strážného, který vypadal jak démonický Kevin Bacon ze Spáčů, bych čekal něco víc. ()

• Při opuštění cely se Tim (Daniel Radcliff) a Leonard (Mark Leonard Winter) schovají do kumbálu pod schody. Po jeho opuštění zůstanou dveře pootevřené. V dalším záběru jsou ale zavřené a v dalším zase pootevřené. (Duoscop)
  • Film je založen na skutečném příběhu. (Rominator)
  • Natáčelo se v Adelaide v Austrálii. (Rominator)