Zámek a klíč

• USA Locke & Key
USA, (2020–2022), 21 h 31 min (Minutáž: 34–57 min)

Predloha:

Joe Hill (komiks)

Kevin Alves, Thomas Mitchell Barnet, Coby Bird, Asha Ashanti, Laysla De Oliveira, Griffin Gluck, Eric Graise, Connor Jessup, Emilia Jones, Hallea Jones (viac)

cortez

Soudě dle komentářů, tak pokud bych si prvně přečetl předlohu, tak bych se z toho seriálu pak zblil. I bez předlohy to totiž bylo děsné. A to jsem dokoukal všechny epizody, ale ne proto že by měl to bavilo, ale abych celkově nehodnotil něco co jsem se nedodíval. Bylo to teenage hloupé, učelové, nelogické, zbytečně kecací a obrovský potenciál zcela zahozen. Vyprávění 0. Žádné zajimavé informace ke klíčům, nic. V typické scéně kdy o něco šlo se místo okamžité nějaké akce, nebo něčeho zajímavého stane to že si dva náctiletí dají 5 minut a začnou si vysvětlovat pocity které měli při "jezení školního oběda" apod.. Zakončení předvídatelné, ale ve výsledku to bylo ještě o dost jednoduchší a debilnější. Otevřeny stovky otázek, vysvětleny 2. Zbytek plánují jako až na 2 sérii? (no raději ne, děkuji). PS. jeden z mála seriálu, kde jsem hlavním hrdinum, za jejich stupidity fakt ani trochu nefandil. Jelikož při každé scéně si člověk říkal, co jim zas ve scénáři přišijou za volovinu, to snad nemyslí ani vážně...? A bác ho a je tam zase něco.... tragédie :) ()

Pan.Antonin

1S) Velké překvapení a parádní seriál. Komiks neznám, takže nemůžu kritizovat odlišnost od něj, takže se na to dívám, čistě jako divák seriálu. Má to dobré tempo, postavy i herci sympatičtí (Bodie je super), a i když by to klidně sneslo více hororu (toho je tam jen trochu), na to si taky nebudu stěžovat, protože napínavé to je dost. Jediný, co bych vytkl, je občas chování postav, které dělají pořádné chyby. 10 epizoda končí tak, jak to mám rád (když tvůrci chtěj pokračovat další sérií). Děj první série je uzavřen, ale tvůrci si nechali otevřená dvířka do další série. Tady jsou ty dveře rovnou 2, což mě překvapilo, čekal jsem jen jednu z těchto možností a ony tam byly obě. P.S. Doufal jsem, že z těch černých dveří vyleze ta "zámecká" příšera (nějaká hodně béčková), o které byla řeč na začátku seriálu. Škoda :-D. Jinak jsem ještě čekal nějakou tu poradu s duchem starého Zámka, na kterou taky nedošlo. ----------2S) Druhá série měla o trošičku pomalejší rozjezd, poté se ale vrátila k tempu první série a také si zasloužila plný počet. Krom hlavní rodinky září hlavně Griffin Gluck. Vzhledem k tomu, že i druhá skončila otevřeně, už se těším na sérii třetí. ------ Třetí série byla přeci jen o chlup slabší, ale cením několik nových nápadů, stále slušné tempo, pohádkově dojemný závěr a hlavně snahu seriál včas ukončit a nedělat z toho nekonečnou věc. Navíc i záporák Kevin Durrand (Dark Was the Night) předvedl velmi slušný výkon. ()

zodiak217

Tento seriál je prudko návykový a prvá séria bola skvelá, no obávam sa, že pri druhej sérii tvorcovia sklznu do prilišného fantasy sci-fi a vytratia sa prvky reálneho sveta. Napriek tomu je tu priestor na možné a nemožné a veľmi sa mi páči námet obyčajnej - neobyčajnej rodiny, ktorá objavuje sama seba a zvláštnosti, ktoré sa okolo nich dejú. Uvidíme, čo prinesie pokračovanie. ()

Optical

Převést tento abstraktní komiks na malé plátno se Netflixu celkem zdařilo, ale pár výtek by se našlo, nic není dokonalé a u Netflixáckých adaptací to platí trojnásob. Seriál si více jde svojí vlastní cestou, oproti komiksu ubylo násilnosti, vulgarit a celkově dospělejších témat, které postavy v předloze musely řešit. Ubylo i celkové abstraktnosti toho fantastického světa klíčů, zde zřejmě hrál velkou roli rozpočet. Naopak přibylo více politické korektnosti přesně jak určuje nynější Hollywoodský trend a proto se některé postavy výrazně změnily. Oko diváka předlohou nepolíbeného to nepostřehne a i přesto dokáže seriál nejen díky hercům vtáhnout do děje. Za zmínku stojí i práce kamery. ()

Sharlis

Prva seria je zabavna, spoznavame kluce a dvere, ktore otvaraju, take teen fantasy/sci-fi. Bavi to, traja Lockovia i zaporacka je super. Druha seria je skoro az replay prvej, ale prave ochudobneny o najlepsiu zaporacku postavu (Dodge), ktoru nahradi 13rocny ulizany typek co vyzera jak spatny joke. Sledujete iba prekombinovanu omacku, kopu scenok, postav, nuda, ziadna akcia. ()

Modular

O existenci tohoto seriálu vím už dlouho, ale abych řekl pravdu, nikdy jsem přesně netušil, o čem to je. To byla ale dost velká chyba, protože se jedná o úžasné fantasy s tak zajímavým backgroundem a napětím, že si to prostě nechcete nechat ujít. Seriál vám nikdy neřekne všechny informace naráz, a proto budete neustále zabrání do příběhu a s napětím očekávat, jaké tajemství rodina Lockových ještě skrývá a na jaké klíče ještě narazí. Soundtrack je velmi příjemný a okamžitě vás zaujme jeho jednoduchost. Je sice pravda, že se seriál dost často chová dost nelogicky, je párkrát dost natahovaný a taky jsem nečetl komiksovou předlohu, ale to aspoň budu trochu objektivní, ne? Přece jen, pokud umí seriál zaujmout i bez znalosti předlohy, tak se jedná o povedený snímek. Doporučil bych všem milovníkům fantasy. Nebo si aspoň přečtěte komiksy, neboť jsou prý ještě lepší. Koncept je to prostě pěkný. ()

Tomko87

Prvá seria sa ešte ako tak držala predlohy, i keď bola značne zjemnená a scenzurovaná. Malo to fajn atmosféru, Dodge bola super hot. Ale. Z druhou a treťou sérieu to išlo sakramensky dole vodou. Tam už nefungovalo nič. Zasraný Netflix... ()

brasek

Počas tretieho dielu som sa už priemerne nudil a nie je isté či sa vlastne mám chuť vrátiť k seriálu. Chýba tomu dynamika, tempo a zvraty. Je tam veľa "teens" balastu a niektoré kľúče sú skôr detinské. ()

Idenatoys

Velice povedený seriál který má poutavý děj podobný jako haunting of hill house nwbo stranger thinga... Ten kdo říká že je to blbost je retardovaný nebo nemá smysl pro tyto žánry a tudíž by je neměl ani hodnotit! ()

Axxym

Viděl jsem celou první sérii a musím říct, že mně to hrozně lezlo na nervy. Za prvé je to zbytečně natahovaná stopáž -nadbytečné obrazy a dialogy, které nejsou podstatné pro příběh a vlastně ani zajímavé... (např. matka co chlastá). Za druhé, nic moc herecké výkony a sympatický mi byl asi jen ten malý kluk. Za třetí (a to je to nejhorší!) se celou dobu všichni chovají kreténsky: našli kouzelné klíče, ale za celý příběh je nikdo nepoužije konstruktivním způsobem, aby se posunul děj nebo aby bojovali s hlavním padouchem. Úplně to bilo do očí, jak by se klíče daly používat. Ale oni je použili jen jednou a to k tomu aby ztrapnili namyšlenou spolužačku. Kudos, opravdu. Myšlenka klíčů a jejich moci je úplně zabitá. Další demence: když se v závěru série partička dozví, že existuje jen jedna cesta, jak záporáka porazit, tak udělají něco úplně jiného (a celé to poserou). Přitom by to napadlo debila, že to dopadne Š-P-A-T-N-Ě. Často mi nebyla jasná motivace postav - jsem např. ochoten přijmout, že se někdo chová debilně, pokud k tomu má nějaký vnitřní důvod. Ale tady jsem se to nedozvěděl. Takže mi postavy lezly na nervy a vlastně jsem ve finále skoro fandil voldemortovi. A ten konec? To byla jako katarze? No nic. Slušný nápad, ale provedení o ničem. Pevné nervy, pokud se odhodláte dívat. Už samotný fakt, že mě to donutilo po hodně dlouhé době napsat komentář je důkazem mé frustrace. ()

trx2010

To si takhle jednou večer sedl jeden scénárista a povídá si. Co kdybych napsal scénář na docela dobrej fantasy seriál a zabil to tím, že se všechny postavy budou za každých okolností chovat jako naprostí dementi? A jak řekl, tak i udělal. ()

Bednaa

Je fakt škoda, že se Netflix rozhodl fantasy předlohu říznout teen vztahovkou. Dokud se řeší klíče, je to celkem fajn, jakmile se ale přejde na randění, je Zámek a klíč vlastně jen nezajímavá a utahaná variace na tisíckrát viděné. Seriály jako 13 Reasons nebo Sex Education mají navíc tu výhodu, že stojí na dobře napsaných postavách. Tady je ale většina osazenstva nesympatická, nudná, otravná nebo ideálně všechno dohromady. A samozřejmě se alespoň třikrát za díl někdo zachová jako úplnej kretén, jen protože to potřebuje scénář. Poutavá zápletka a výborná záporačka to sice dotlačí do lehkého nadprůměru, pořád se ale jedná o promarněnou příležitost. Tady byl potenciál výš. ()

Medwjed

Pro mě, který nezná původní předlohu se seriál jevil zajímavě a byl jsem mírně řečeno zklamaný tím jak tvůrci ze zajímavého námětu nedokázali využít naplno potenciál, který z toho čiší. Obzvláště mi hlavně ve druhé polovině série vadilo naprosto nelogické a hloupé chování hlavních postav, které bylo bohužel do očí bijící. Nicméně tomu ještě dám šanci a na další sérii se podívám. Budu doufat, že se tvůrci z chyb poučí a z možností, které jim seriál nabízí využijí naplno. ()

Karloz

Natočené stylem pro děti. Bohužel. Asi jako Lost in Space. Ale dneska je moderní točit pro cílovku 10-15. To už je lepší seriál Čáryfuk, i po těch 50 letech je aspoň vtipnější. ()

ssarka

Pokud v tomto seriálu nelítají střeva a oči a useknuté hlavy vzduchem a krev nestříká po litrech,tak to NEMÁ s knižní předlohou nic společného...po dvou dílech jsem měla takové noční můry,že další díly jsem četla až po měsíci- holt krev Stephena Kinga se nezapře :D...navíc knih je 6 a pokud je v seriálu v jedné serii 10 dílů a chystá se druhá,tak jak říkám, s knihou to nemá co dělat... ()

Tarlom

Předlohu jsem nečetl, každopádně nápad s klíči je super. O to větší škoda je, že snad většinu stopáže zabírá teen/rodinné drama. Kromě toho některé dialogy šustí papírem a herecké „výkony" představitelky Niny Locke podle mě výslednému dojmu také nepřidávají. Nina vůbec byla postavou, která mě celkem konzistentně štvala. Abych jen nekritizoval, docela mě bavila postava Eden a když se do popředí dostala magie tak to někdy bylo fajn. Celkově ale trochu promrhaný potenciál. ()

RomanL

Proč se všichni chovají jako idioti? Že Stranger Things? Jste se snad po*rali? Hm, zvyšuju hodnocení. Sice se furt všichni chovají jako idioti, ale z nějakého nepochopitelného důvodu mám pořád nutkání podívat se na další a další díly. ()

Lizs

Námět mě zaujal, první díly byly zábavné, ALE čím víc se blížil konec, tím víc pozbyvaly hlavní postavy jakékoliv logické uvažování. Doporučuji komentář uživatele Axxym, který naprosto vystihuje moje pocity po dokoukaní tohoto seriálu. V posledních dvou dílech už ta debilita z hlavních hrdinů přímo pršela a jestli ten závěr někdo z diváků nečekal, tak nejspíš taky trpí nějakou mentální poruchou... Seriál nedoporučuji, budete zklamaní. ()