Zámek a klíč

• USA Locke & Key
USA, (2020–2022), 21 h 31 min (Minutáž: 34–57 min)

Predloha:

Joe Hill (komiks)

Kevin Alves, Thomas Mitchell Barnet, Coby Bird, Asha Ashanti, Laysla De Oliveira, Griffin Gluck, Eric Graise, Connor Jessup, Emilia Jones, Hallea Jones (viac)

Estwen

Srovnání se Stranger Things se asi seriál nevyhne. Bohužel tam, kde má ST brilantní Millie Bobby, má L&K obyčejného kluka, kde má ST dilematicky románek Nancy a Johnatana má L&K mdlé problémy dospívajících sourozenců Locke a kde má ST přesvědčivou Win Ryder, pološílenou matku pohřešujícího se syna, nabídne L&K jenom nudnou, vyléčenou, ovdovělou alkoholičku. První díl vtáhne do děje a namlsá. Zbytek série už kvalita jen klesá. Trestuhodně nevyužitá předloha a kulisy. ()

Arkagas1989

Takže - komiksovou předlohu z pera Joe Hilla (syn Stephena Kinga) a Gabriela Rodrigueze absolutně miluju. Je to 6 našlapaných knih plných temnoty, lásky, démonů, kouzelných klíčů a rodinného drama. Jedná se o dílo, které nikdo jiný nevymyslel a které je svým motivem tak originální, že absolutně nechápu jak to Joe Hill vymyslel. Celé je to temné, krvavé a brutální, hodně se tu nehezky a nechutně umírá a vše je zahaleno pod rouškou tmy, beznaděje a hnusu, kde naději představují jen ony kouzelné klíče přátelství. Netflix se do toho pustil s vervou, i přesto, že produkci měl původně dělat Stephen Spielberg, který nakonec od spolupráce upustil. Ano, postavy zůstaly stejné, dějová linka se z větší části drží knih, i když ne ve všem a někdy i v dost zásadních věcech odbíhá, ale celkově to na mě působilo dobře. Ano, v knižní formě se jedná skutečně spíše o horor, zatím co tady máme tu čest sledovat dobře vyvedený fantasy seriál, na který se klidně můžete dívat s dětmi (můj případ) a užijete si to všichni. Chápu, že někteří sledující mohou být poněkud zmatení v přeskakování a retrospektivě, ale jelikož se jedná o první řadu, věřte, že pokud si druhá bude držet stejnou kvalitu, vše bude vysvětleno. Ostatně i v knihách člověk chápe věci postupně, tak jako se postupně objevují klíče. Vizuální stránka se mi líbila moc, Klíčov jako takový byl zachován dle nákresů z knih a celá atmosféra je víc než povedená. Jsem nadšená a ráda, že přišlo dílo, které totálně nezpackalo knihy. Doufám, že druhá série nezklame a udrží si kvality první. :) Moje hdonocení: 9/10 ()

jprmusic

První řada byla super, druhá spadla do zoufalého scénáristického podprůměru, kdy se všechny postavy začnou chovat jako absolutní idioti. Škoda. ()

Marcas

Kvalitativně bych to přirovnal trochu k nedávnému His Dark Materials od HBO. Neurazí, ale ani jinak zvlášť nenadchne. Začátek série (první 2-3 díly) byl velmi povedený, nicméně pak to šlo dolů, bohužel nedokážu odhadnout proč. Poslední dva díly to zase zvedají trochu výš a hlavně závěrečný twist v poslední epizodě, který láká a připravuje půdu pro druhou sérii, je nečekaný hlavně pro ty, kdo neznají předlohu (včetně mě). Závěrem hodnotím kladně a doporučuji zhlédnout, ale také od toho nemít zas tak velká očekávání, aby pak nedošlo k zklamání. Rozhodně se ale těším na pokračování (pokud nějaké přijde). ()

TinyMartina

Čekala jsem víc. Ani ne co do kvality, jako spíš do kvantity. Totiž, 6 dílů původního komiksu nenabízí moc příběhových detailů, logicky. Takže jsem trochu naivně čekala nějaké rozšíření, což se bohužel nestalo, protože Netflix jede na jistotu a teen dramata jsou v kurzu, takže proč to zbytečně komplikovat, žejo. ()

Bobbyk69

Seriál s nevyužitým potenciálem, který ze zajímavého námětu udělal cosi průměrného, možná mírně nadprůměrného a místy dost nudného.  Než jsem se pořádně vžila do děje a začalo mě to bavit trvalo mi to 5 epizod první série. Následně svoji recenzi rozdělím na ty tři série. První série Nevyužila potenciál, který měla, ale nebyla zas tak hrozná. Taková mírně nadprůměrná série, u které mi trvalo trochu déle, než jsem se do toho dostala, ale nakonec mě to začalo i bavit. 65% Druhá série Se mi zdála o něco lepší než ta první, hlavně díky hereckým výkonům Kinsey. Přesto mě tady štvalo, že se tu mnozí dospělí chovali jako puberťáci a Lockovi se chovali dost nelogicky, často by tam určitě šlo najít mnohem lepší řešení než to, co našli. 70% Třetí série Ovšem, co z toho udělala třetí série, který byla úplně zbytečná a v pohodě bych se bez ní obešla, mi půjde těžko slovy popsat. Postavy se tu chovají velmi nelogicky, děj je nudný, melou tady pátý přes devátý, tak že to postrádá rozum. Ještě že tady byl malý Bóďa, jehož představitel na svůj věk odvedl výborný herecký výkon, i když se taky choval velmi nelogicky, když cestoval v čase a zasáhl do děje a řekl Gabovi, že prohraje. Taky mě tady dost štve chování Tylera, který už už chce odejít z domu a pak zase zůstat a pak už chce zase odejít a tak pořád dokola. 50%   Nemluvě o tom, že tu vznikla nějaká tradice, že v každé sérii je v posledním dílu souboj zakončen tak v polovině a druhá polovina je o žvástech mezi postavami, emocích a objímání, což tam samozřejmě patří, ale nepotřebujeme z toho mít 25 minut. Takže celkově z toho mám pocit, že jsem nebyla dostatečně spokojená a dávám tomu tři hvězdy. 60% ()

LooserEVZ

HMM....Fakt se mi to líbilo...jasný-oproti stranger things apod je to trochu polívka,ale 3 řady...ukončený....žádnej náznak na další serii....doporučuji ;) a těch 5 hvězd si to zaslouží ;) ()

doriana.g

Ani jeden LGBT zástupce??!! Skandál!! Ale asi to vyvážily ty tři smíšené dvojice... Každopádně, Netflix začíná dávat přednost kvantitě před kvalitou. Skoro každý týden nový seriál, super, bohužel dívat se na to moc nedá. Tady nápad skvělý, ale celé zle. Tři prdele klíčů, jejichž využití je zobrazeno jen sporadicky. Taková škoda... Aby se děj někam posunul, musí se postavy chovat jako naprostí idioti. Finále řady se nekoná, protože komu TO nebylo jasné od půlky série, musí být buď retardovaný, nebo podobnými slátaninami nepolíbený; navíc stíny jsou překopírovaní emzáci ze Znamení a ze snahy jim uniknout zablokováním předních dveří mě rozbolelo břicho. Jedna * za celkem příjemné obsazení. ()

Brainstorm

V rámci tohoto žánru pro mě výborný seriál. V hlavní roli jsou sice děti, ale dospělý by reagoval jinak. Asi by více přemýšlel, měl logičtější řešení a jinak využil klíčů. Kdyby ale vzali všechny nejlepší řešení, které jistě každého normálního dospělého při sledování tohoto seriál napadnou, tak by vše vyřešili v druhém díle. Každý má nějakou fantazii a věřím, že u těchto klíčů obzvlášť. Takže ano, nějaké situace by určitě mohli jít vyřešit jinak, lépe ale já jsem s tímto spokojen. Jednu věc bych ale vytknul, škoda, že to není více temné, strašidelné. K tomu překrásnému domu by to krásně sedlo. ()

hufnagel

Teenegrovčina ako bič.Odhalenia tajomstiev kľúčov a ich použitia vyzerali sľubne,ale postupne to upadalo do hollywoodskej ťažkopádnej šablóny. ()

Emperor1

Chvíli mi trvalo, než jsem tomu přišel trochu na chuť, vlastně jsem to asi po třech zhlédnutých dílech chtěl vzdát. Příběh takový spíš pohádkový, nevím, nakolik originální je samotný námět, ve fantasy světě nejsem až tak sběhlý, tento žánr totiž cíleně nevyhledávám, ale nápad s kouzelnými klíči - no, dejme tomu. Ale bohužel jednotlivé postavy mě nijak zvlášť nezaujaly, ať už charakterově či herecky, občas mě jejich chování vysloveně dráždilo, protože nedávalo smysl. Ale i když mi seriál jako celek chvílemi připadal jako jedno velké žánrové klišé, chování postav bylo stupidní a nelogické (nemluvě o některých scénách), a vůbec mi to všechno připadalo jako natočené pro adolescenty, poslední díly jsem si celkem užíval a jsem zvědavý na případné pokračování. EDIT: 3. série zdaleka nedosahuje "kvalit" té první, hlavní příběh jako by nebyl až tolik důležitý, většinou se tu řeší přátelské, partnerské a rodinné vztahy, záporáci bez špetky charismatu, celé je to jaksi nezáživné, natahované a vlastně úplně zbytečné. ()

Rian_witcher

Bezvadný nápad zbytečně zabitý nelogičností děje. Jak už to tak bývá u hororů. Tajemné části a nápady s klíči jsou skvělé, herci šedivý průměr (vyjma výborných Emilie Jones a Laysla De Oliveiro). Vyššímu hodnocení brání však hlavně stupidita hororové části. Nechoď tam je tam bubák :-) prostě jako vždy znamená: zrovna tam půjdu, ať se něco děje :-) Hodně rozehraných zajímavých linek je prostě zničeho nic opuštěno a dál je nikdo neřeší. ()

Ronkar

Kdybych neznal předlohu, možná bych dal tři hvězdy. Takhle jen dvě a to s odřenýma ušima! Komiks jsem četl už dost dávno a je to několik knih, takže to mám smotaný dohromady. Neva. Pamatuju si, že mě to moc bavilo. Šlo o mix rodinného dramatu, mysteriózní příběh, fantasy a navíc thriller s hororovými prvky. Zní to jako mišmaš ale fungovalo to. Narozdíl od Netflixu měl komiks temný nádech, místy hodně nepříjemný a hlavně koule od prvních stránek (spoiler: matka byla při přepadení znásilněna a zmrzačena (nedokáže chodit bez hole) + útočníci byli dva a jednoho z nich starší syn umlátil k smrti, když matku bránil. Proto je hodně psychicky v prdeli. Matka je po smrti manžela taky v hajzlu, chlastá jak duha, je mimo a děcka se tak musí starat více méně sami o sebe = jejich příběhy na střední a navazování vztahů je proto mnohem zajímavější a uvěřitelnější. Niternej konflikt dcery je sice zachován jenže opět je snížena jeho efektivita a zduvodneni. Herečka matky je divná, unylá, nezajímavá, furt se usmívá jako by vše byla pohoda jezz. Její dějová linka je změněna nejvíc, proto tu nepůsobí zajímavě. Start v komiksu je ostrej z dobrého důvodu. Čím horší trauma tím větší nutnost vnitřního konfliktu všech zůčastněných. V knize to funguje. V seriálu moc ne. Šlo primárně o dílo pro fanoušky žánru, ne teen diváky! Netflix vykastroval skvělou předlohu, udělal z ní prosluněnou nudu a dodal jen minimum zajímavých prvků (dům+klíče a jejich schopnosti). Mnoho děje je změněno a nahrazeno nesmysly a nelogickým jednáním postav. Dobře, přestanu fňukat, že jde o úlitbu mainstreamovému divákovi. Co se tedy povedlo? Klíčov vypadá fakt dobře. Herecké obsazení tria dětí mi přišlo vizuálně i herecky ok (to že se chovají občas jako idioti je chyba scénáře, ne herců). Sedla mi herečka v záporné roli a celkově dobré flashbacky a zobrazení vztahů v rodině (to se více méně podařilo), ale zbytek je podprůměr. Je to velká škoda, protože mohlo jít o pecku. První půle ještě šlape dobře, ale pak ztrácí seriál dech a poslední dvě episody jsou utrpení, protože pointa a twist je jasný už dávno před tím. Co jsme tedy dostali? Místy fajn, místy dost nudnou show, řemeslný průměr, vosklivy triky, divnou hudbu, nulový napětí a praktický žádnou atmosféru. Navrch rozháraný děj, který se rozpadá a má hrozně děr. Netflix je (až na výjimky) s adaptacemi fakt na prd. ()

SaraSoldier

Sadlo to. Všetko dokopy, celé jaké to je. Niežeby som zomierala túžbou pozrieť si túto sériu znova, no rozhodne som si ju užila a dúfam v druhú. ()

KolarikKing

Slušná fantasy oddechovka. Vizuálně podmanivá. Místy pohádka pro děti, ale sem tam se povedla i ta hororová/thrillerová atmosféra. Postavy celkem sympatické. Co mi ale vadilo, bylo to jejich nelogické chování v některých situacích. Klíče mohli být také více využité. Jinak nemám, co bych asi vytýkal. Seriál v první polovině nahodí spoustu otázek, na které odpovídá v polovině druhé. Za mě spokojenost a závěrečný zvrat krásně navnadil na 2. sérii, ve které se doufám objeví i další klíče. ()

argo.smile

Taká fantasy pre decká ale veľmi dobre spravená. Najlepšie časti sú tie, ktoré režíroval sám V.Natali. Druhú sériu si s krpatým určite pozriem. Zatiaľ 4*. Druhá séria nesie mierne sklamanie ale aspoň sa uzatvorilo to čo sa malo. A podľa mňa prepálená Tretia nás už moc nebavila. ()

vandamator

Tupé tlachání o ničem a naprostá nuda. Špatný seriál a doufám že nic podobného už neuvidím, další série by ani vycházet neměla, zbytečnost. ()