Zámek a klíč - Série 1

(séria)

PetrPan

Okouzlení po pár prvních dílech docela vyprchalo a první sérii jsem dokoukal spíš ze setrvačnosti a druhou jsem nakousl a odložil na někdy.  Předlohu neznám, ale pozvánku do zajímavého fantasy světa většinou rád přijímám. Hravost a nápaditost několika prvních dílů slibovala fajnovou a odpočinkovou jízdu světem zázraků, ale postupně se začaly objevovat trhliny v podobě neskousnutelných logických lapsů. Scénář navíc začal jevit příznaky Alzheimerovy choroby, kdy se načne zajímavé téma a během několika minut či lépe dílů je pak zcela zapomenuto (předek na hřbitově, ovládací klíč se skříňkou..atd).  Inu, po Zaklínači další seriál, jehož další sledování nevylučuju, ale odkládám na neurčito. ()

*CARNIFEX*

Rozhodne viac fantasy rozprávka s minimalistickými prvkami horor žánru, než horor ako taký. Každopádne, je to pomerne pútavo podané, samotný nápad okolo kľúčov s rôznymi "schopnosťami" bavil, a tak druhej sérii dám šancu rovnako, ako tej prvej. ()

silentname

1. séria Locke & Key ma veľmi príjemne prekvapila. Čakal som, že to bude dobré, no miestami to prekvapilo aj mňa samotného. Plus je super keď je séria, kde môžem uvažovať čo sa bude diať, ako to bude pokračovať a k čomu reálne na konci dospejeme. Každá epizóda priniesla svoje momentky, no za najslabšiu by som mohol jednoducho ohodnotiť druhú. Myslím si, že tam bolo najviac nudných momentiek a najmenej sa toho udialo. V ostatných epizódach je niekoľko zaujímavých a silných momentiek. Neviem ako sa to drží predlohy, lebo som komiksy nečítal, no potom čo som videl túto sériu sa na to asi pozriem. Som zvedavý čo Joe Hill a Gabriel Rodriguez dali dokopy na papieri. Čo sa seriálu ako takého týka, myslím si, že je to dosť dobre napísané. Postavy sú zaujímavé, bavilo ma sledovať ich a pochopiť čo sa vlastne dialo. Plus je fajn vidieť, že to má aj určité pravidlá, ktorých sa seriál musí držať. Ako napríklad fakt, že Dodge nemôže zobrať kľúče priamo od Lockovcov. Je potrebné, aby jej ich dali osobne. V záverečnej epizóde je niekoľko zaujímavých zvratov, ktoré fungujú dosť dobre. A je skvelé vidieť ako je schopný náš hlavný zloduch manipulovať našich hrdinov. Kľúče samé o sebe sú veľmi zaujímavé. Majú zaujímavé možnosti a som zvedavý, či by sme v ďalších sériach mohli vidieť viac kľúčov a viac možností. Viem si predstaviť, že fanúšikovia hororov, môžu ostať trošku sklamaní z toho, že sa v seriáli nenájde veľké množstvo strašidelných momentov. Možno keby v tom bolo viac hororu, tak by to mohlo byť zaujímavejšie, no nemôžem povedať, že by nás seriál absolútne nikdy nevystrašil. A keď prídu momentky, tak fungujú. Celkovo som veľmi spokojný. A aj keď jednotlivé epizódy samostatne možno nie sú až na úrovni môjho hodnotenie, tak séria ako taká je pre mňa veľmi uspokojivá. Vie mi dať odpovede na otázky, má zaujímavé zvraty a ponúka v ďalších sériach nové možnosti, na ktoré som zvedavý. Takže teším sa na pokračovanie. Hodnotenie: A- ()

Necrotongue

Ani náhodou jsem nepočítal s tím, že bych mohl první sezónu ohodnotit až třemi hvězdičkami. Do páté epizody (včetně) to s občasným zaskřípáním docela fungovalo, pak se ale celá záležitost vydala úplně jinou cestou, a přestala pro mě být zajímavou. Slušnou atmosféru, občasné napětí a zábavu postupně vystřídala nuda, teeage romance a naprosto nelogické= stupidní chování postav. Tohle zklamání bylo o to větší, že jsem ho vůbec nečekal. Ale dobře mi tak, měl jsem být ve střehu. P.S. A aby těch negativních věcí nebylo málo, ještě jsem musel poslouchat otřesný soundtrack, to jsem si snad opravdu nezasloužil. Nebo že by? 3*- ()

BrooksW.Here

Pôvodný komiks Zámek a klíč od Joea Hilla bol podľa mňa geniálny a veľmi sa mi páčil, no to o jeho seriálovej adaptácii ani v najmenšom neplatí. Zápletka s hľadaním kľúčov a ich vlastnosťami je síce parádna, no veľmi mi prekážalo správanie jednotlivých postáv, ktorých hlúpe rozhodnutia ich veľakrát stáli život, potom veľmi zle vybratá hudba (poväčšine tvorená obľúbenými hitmi dnešnej mládeže) a v neposlednom rade totálne nesympatická a trápna záporná postava, ktorá sa celý čas tvárila, že je nad vecou a mňa to v posledných epizódach neskutočne unavovalo. Prvá časť nám vo forme pokojného zoznamovania a odhaľovania základných faktov ponúka pekný úvod do celého seriálu. Medzitým hlavní hrdinovia nachádzajú nové kľúče a v tretej epizóde, ktorá bola podľa mňa úplne najlepšou, sa dozvedáme, aká je funkcia jedného z najnebezpečnejších kľúčov, ktorý sa nazýva "Head Key". V nasledujúcich epizódach sa stalo jedine to, že hlavná trojica začína využívať kľúče pre zábavu na účet ostatných, no v siedmej epizóde sa na scénu, už s väčšou váhou, vracia starý známy vrah Sam, ktorý svojim konaním vlastne nedosiahol nič iné okrem vlastnej smrti. Ôsma a deviata časť boli zbytočnou vatou, kde sa udialo iba minimum podstatného a finálna desiata epizóda nebola ani trochu napínavá, ale potešilo ma, že tvorcovia to nepokazili ešte viac. Aby som to zhrnul, prvá séria Locke & Key síce bola veľmi predvídateľná a miestami nudná, ale pekná hra s kamerou, niekoľko dobrých hororových scén a vlastne aj celé čaro hier s kľúčmi sa mi páčilo. Pôvodnému komiksu tento seriál nesiaha ani po členky, podľa mňa práve preto, že je natočený štýlom, ktorý ocení najmä pubertálne publikum, do ktorého ja síce patrím, ale určite nepatrím medzi tých, pre ktorých by toto bola srdcová záležitosť. Kto vie, možno si niekedy pozriem aj druhú sériu... Ale prvej sérii, vyplýva to z môjho priemeru, dávam 6/10, aspoň za snahu. “At first, these keys were fun, but now we know they're more than that. They're important. They're part of our family and we need to protect them.” ()

UhLee

První série - (6,5/10). Zámek a klíč byl pro mě velkou neznámou. Předlohu jsem nečetl a vůbec jsem nevěděl do čeho jdu. První dojem byl lehce nadprůměrný. Postupné objevování kouzelných klíčů byl moc atraktivním tahákem. Pokaždé jsem se těšil, který klíč naši hrdinové najdou a k čemu vlastně slouží. Postupem času se většina klíčů našla a mohli jsme se pustit do pořádného používání klíčů. Nebo ne? Upřímně jsem čekal, že se budou klíče využívat daleko víc. Některé se použily jenom, proto aby ukázaly co vlastně dělají. Snad se to v druhé sérii změní. Hodně lidí má problém s celkovým zpracování a drsností. Chápu, že předloha je daleko temnější, ale tady tomu tak prostě není. Je to koncipované spíš pro mladší publikum a tvůrci nám to dokazují celou sérii. V mém případě v tom nevidím až takový problém, ale občas bych také ubral u dramat puberťáků a ponořil se více do mytologie klíčů. Uvidíme co přinese druhá série. Nejlepší epizoda: Pitva (S01E07) ()

Lachtaan

Sice má Locke & Key velmi daleko od mého oblíbeného hororu a do cílovky bych spadal tak před 7 lety, po úspěchu Stranger Things se ale dá říct, že se na rodinné seriály s dětskými hrdiny dá dívat i dospělýma očima a být stále fascinován. Zámek a klíč ve své první řadě obsahuje i pár nezáživných třičtvrtěhodinek, jinak ale disponuje poutavým příběhem, který mě navnadil se těšit na plánovanou druhou i třetí sezónu. [viděno na Netflixu] ()

vyfuk

Klíčov s Bóďou a rodina Zámečků. Chvála lokalizaci. No hlavně jde o adaptaci komiksu, na kterou dost lidé čekali. Je otázka jestli dostali, co chtěli. Já jakožto heretik nemohu hodnotit s komiksem. A i bez něj to není žádná sláva. I přes velmi hladké a skvělé zpracování obrazu a efektů a v technické stránce to vyjde stejně. Problém je, že jelikož je seriál opět stylizován a cílen spíše pro mladší diváky, tak se jednoduše stane, že aby byl děj šťavnatější, tak se postavy jednoduše začnou chovat jako čuráci. A nejednou vás to nesere a bije do očí. Tento seriál se ale může jako jeden z mála pyšnit, že to má nějak mysticky alespoň vysvětleno. Najdou se super momenty a na postavy se skvěle zvyká. Obecně nejde o nijak extra špatný seriál. Spíše není cílen přímo na mě. Splnil však super funkci v tom, že mě asi donutí si přečíst komiks, abych věděl a dokázal si užít původní formát. Druhá série tedy půjde mimo mě. Ne v zášti, ale kvůli tomu, abych si v dobrém vzpomínal relativně a šel na původní obsah. ()

regressiv

Oproti geniálnej komiksovej predlohe je toto len taký vyluhovaný čaj bez akejkoľvek atmosféry, s nepochopiteľne uponáhľaným tempom a plochými postavami. Strašne premarnená príležitosť. Meh. ()

WayDott

Něco mězi V zajetí kouzel a Letopisy Narnie. Příjemné fantasy s prvkami hororu, místy celkem podařeného. Těším se na druhou sérii, která má našlápnuto na skvělý začátek :-) ()

Yardie

Tak zde vynesu mé obvyklé konečně resume hned na začátku: Promarněný potenciál. Námět výborný. Jak jsem se dočetl, je to natočeno podle komiksu. Ty já nečtu, stejně jako knihy povětšinou :-), takže nemohu srovnávat. Každopádně si dokážu představit, jaký se z toho dá udělat celkem temný, napínavý a tajemný seriál, který člověka chytne a jen tak nepustí. Ale k vidění je v podstatě taková light verze pro mládežníky a děti. Občas se člověk pozastaví nad jednáním postav, nedočká se žádného pořádného překvapení, chybí tomu nějaká atmosféra. Je fajn se dívat na mladého synka, ten tomu dodá alespoň špetku humoru. Ale jinak je to docela zklamání a jak jsem psal na začátku, promarněná šance. Howgh! ()

warrenur

Prve cca styri diely boli pomerne neokukane a vnimal som ich aj ako rodinny film s fantasy prvkami. Potom som zial uz uplne vypadol z nastrocnej "cielovky" a slabe herectvo a scenar ma zacali iritovat kazdou dalsou epizodou viac a viac. Serial rozhodne odporucam mladsiemu alebo nenarocnemu publiku. Zaverecna epizoda prekombinuje pribeh co-to-da a je jasne, ze sa pocita s dalsou seriou. Tu vsak rozhodne vynecham, bola by to strata casu. ()

Hellknight12

Prvá séria sa venuje rodine, ktorá sa nasťahovala do rodinného sídla v Mathesone. Presťahuje sa matka s tromi deťmi. Po tom ako jej manžel bol zastrelený. Najmladší syn ide jedného dňa k studni sám s zdola počuje hlas. Predstaví sa mu ozvena. Povie to síce aj mame súrodencom ale nikto mu neverí. Ozvena mu poviez že ich dom je plný kúzelných kľúčov a poprosí ho aby mu jeden našla. Potom ako to urobí, tak začne tie kľúče nachádzať častejšie. Po nejakom čase to znova povie súrodencom ale ty si myslia, že si vymýšľa až kým sa mama neocitne uväznená v zrkadle. Po tejto nehode mu už veria. Deti postupne začnú odhaľovať otcove tajomstvá z detstva a aj tajomstvá rodiny, tiež sa im podarí odhaliť prečo sa ich otec tomuto miestu vyhýbal celé roky. Prvá séria je skvelá má veľmi dobre obsadenie hercov, kvalitnú hudbu a aspoň pre mňa veľmi zaujímavý dej. Kvalitné mysteriózne fantasy. Podľa ČSFD sa tiež jedna o horor ale ja by som to označil skôr ako kvalitný thriler. Prvú sériu môžem vrelo odporučiť každému kto má rád záhady a kúzla s prvkami hororu. Celkové hodnotenie za mňa je 80%. ()

Dejf4

Veliké očekávání. Ještě větší zklamání. Takhle děravý scénář, s hloupými postavami jsem už dlouho neviděl. Stále čekáte co přijde, jak využijí skvělé kulisy (např. magická jeskyně), ale vždy se to odbude a nic z toho nevytěží. Bez atmosféry, bez napětí, humoru též poskrovnu. Je to vykastrovaná family-friendly podívaná. 4/10 ()

xzajox

Skvelý fantasy seriál s kopou dobrých nápadov, efektov a s príjemnou atmosférou. Celý lore je skvelou predlohou a dúfam, že sa z toho natočí čo najviac. Vyčítať tomu možno len zopár vecí. Netflix zvolil asi tú najmenej násilnú cestu stvárnenia, čo ho síce sprístupnil divákom 12+, ale tú jeho mäkkosť je cítiť. Niečo mu preto chýba. Druhá vec sú drobné diery v scenári. Aby som nespoiloval: Svet skončí, keď sa A, ktoré mám ja spojí s B, ktoré má démon. Preto musím ísť k démonovi a vziať mu B. Ale asi určite by som si A nebral so sebou :D Toto sú však len malé mínusy, skvele som sa bavil. 80% - 4* ()

MIchael90

Hodnocení po 1. sérii na 4/5, ale má to několik ALE. Předlohu neznám, což je dle komentářů asi i dobře. Potenciál a námět výborný a tak, jako tady psalo již více uživatelů - nevyužitý, místy zabitý nelogickým chováním postav, moc teen věci, které mě vždy posunou seriál v hodnocení níže. Navíc mě mrzí, jak je to nekonzistentní. Chvíli trochu horor, chvíli fantasy a potom zabito naprosto přihloupou teenager scénou a mluvením o ničem. I přesto všechno mě však seriál baví a stojí za to ho shlédnout. ()

Elio

Velmi zajímavý nápad, ne tak zajímavé provedení, asi tak bych 1. sérii popsala. Seriál se snaží být vyspělý, ale také si zachovat ono "teen" typické Netflixovské vyznění, ve výsledku působí spíše jako dílko z Hallmark produkce (nic proti tomu, i u takových seriálů je potřeba si odpočinout). Bohužel příběh přes všechny kličky a zvraty příliš nedokáže udržet pozornost diváka u obrazovky. Rozhodně nejde o žádnou hrůzu, ale spíš o trochu promrhaný potenciál s tempem vyprávění, které vyvolá ke konci akorát tak nudu. Ještě uvidím, zda vůbec dám 2. sérii šanci. ()

CrazymanM

Předlohu neznám,nevím,zda je to plus nebo mínus,každopádně první sérii jsem v pohodě zvládl.Trošku mi přišla chvílemi podobně laděná jako Nosferatu,taky podle Hillovy předlohy.Dám šanci další řadě. ()