Shylock

(divadelný záznam)
Česko, 2019, 69 min

Milan Kňažko v hlavní roli Shakespearova Kupce benátského rozpoutá provokativní rozpravu o hranicích mezi politickou korektností, svobodou projevu a cenzurou. Za strhující výkon v inscenaci Divadla Na Jezerce získal Cenu Thálie. Hra kanadského autora Marka Leirena-Younga vstoupila do Čech díky iniciativě Divadla Na Jezerce, které iniciovalo překlad. Její autor, nejen dramatik a scenárista, ale také novinář, napsal velmi chytrý text o tom, jak často se může dobře míněná snaha o spravedlnost pro všechny, skrytá pod tzv. politickou korektností, zvrhnout v pravý opak. S humorem i velmi vážně tuto skutečnost, s níž se jako novinář často setkává a kterou známe všichni, dokládá na Shakespearově slavné hře Kupec benátský. Režisér Radek Balaš obsadil do jediné role Jona herce Milana Kňažka. Od prvních okamžiků je zřejmé, že se herec s tématem potkal a vzal ho osobně za své. Ocenila to ostatně i herecká asociace, která mu udělila Cenu Thálie. Autor představení viděl a byl nadšen. Stejně jako diváci, kteří oceňovali mimo jiné i výbornou hercovu češtinu. Jsme rádi, že jsme mohli jedno z posledních představení, které se hrálo tři roky, zaznamenat. (Česká televize)

rivah

Přesný obraz současné západní společnosti ovládané liberálními intelektuály, kteří mají plná ústa svobody a přitom se snaží prosadit jen ten svůj názor jako jediný správný a jakýkoli jiný zakázat a nálepkovat jej jako nekorektnost, rasismus, fašismus, antisemitismus, anifemitismus, antihomosexualismus či obdařit jej dalšími prokletými slůvky. ..Kňažko je bezpochyby dobrý herec i silná, byť rozporuplná osobnost (pamatujeme, jak podporoval a pomáhal Mečiarovi) - avšak jeho velmi těžký slovenský akcent tahá za uši a poškozuje dojem z přednesu. Přitom je v Česku řada stejně dobrých herců jeho generace (Němec,Švehlík a řada jiných). ()