Skrýša bieleho červa

• Česko Doupě bílého červa (viac)

Škótsky archeológ Angus Flint objaví v zrúcaninách kláštora nezvyčajnú obrovskú lebku akéhosi prastarého plaza. Čoskoro po rozchýrení zvestí o objave sa do blízkeho kaštieľa Temple House nasťahuje krásna a záhadná lady Silvia Marshová. Pôsobí dojmom znudenej bohatej krásky sa záujmom o mladých mužov. V skutočnosti však Silvia má celkom iné plány. Na večierku v dedine sa zoznámi Angus s mladým bohatým lordom Jamesom D´Amptonom, ktorý práve pricestoval skontrolovať majetok svojej rodiny, nachádzajúci sa neďaleko kláštora. Ten Angusovi porozpráva legendu o obrovskom bielom červovi, ktorý sa údajne skrýval v podzemnej jaskyni a zabíjal ľudí. To, čo doteraz ľudia považovali len za legendu, sa zdá pravdou. Navyše začnú miznúť mladí muži z blízkeho okolia a z Angusovej izby niekto ukradne nájdenú lebku. Angus s Jamesom odhalia, že práve na mieste kláštora mal stredisko tajomný kult, ktorý považoval červa za boha a jeho kňažky mu prinášali ľudské obete. Angus ho svojím kopaním, hoci to znie neuveriteľne, prebudil k životu a telepaticky privolal svoju kňažku, ktorou nie je nikto iný, ako lady Silvia. Je schopná hypnoticky ovládnuť svoju obeť a zmeniť ju pohryznutím na sebe podobnú bytosť s dlhými jedovatými očnými zubami. Angus, James a sympatická Mary Trentová sa rozhodnú Silviu zastaviť skôr, ako k životu prebudí dávne monštrum... (oficiálny text distribútora)

Seabeast

Legenda o velikém bílém červovi přežívajícím po staletí v jeskyni, který pojídá lidi, se zdá býti skutečná, jak opravdové hadí kousnutí! Vcelku netradiční horor pojatý místama bizarně a halucinačně úchylákem Kenem Russellem, má skutečně šmrnc. A to nejenom zpracováním, hercema, výpravou, maskami, kostými, ale i velmi vkusnými komediálními prvky, co vůbec nesrážejí výslednou atmosféru a děsivost. Má to díky tomu poutavou formu a krásný tajemný nádech motající se kolem uctívání kultu boha Dionýsa. Nečetl jsem předlohu Brama Stokera, ale tohle mě sakra bavilo. Navíc Hugh Grant ve svém raném období, kdy se patrně o něm tolik nevědělo, tak jako dnes. Počet procent u mě znamená spíš nepochopení oné nadsázky, protože Doupě bílého červa si vůbec na nic nehraje, utahuje si v míře z ostatních a když od začátku přistoupíte k tomu s očekáváním komediálního hororu, tak by se vám to mohlo líbit. Jsem nadmíru spokojen. ()

Nin

Mladičký Hugh Grant a Peter Capaldi rozplétají jednu archeologickou záhadu. Doupě Bílého červa je svébytný a poměrně originální film, který občas nabídne zajímavé šílené obrazy a scény. Bohužel ale příběh není až tak zajímavý, a na to, že by se mělo jednat spíš o obskurní horor, tak mi připadalo, že si někteří herci myslí, že hrají v bláznivé komedii. Docela fajn úlet. (6/10) ()

gudaulin

Béčkový horor podle málo známé literární předlohy B. Stokera napsané v duchu klasického gotického románu. Režisér Russel ho zmodernizoval, upravil a zejména mu vtiskl erotický náboj. Díky zručné režii je film koukatelný, přestože scénář je zmatený a fakticky hloupoučký. Atraktivní herecké obsazení, kdy film nevyžaduje ani tak skvělé herecké kreace, jako fyzickou přitažlivost. Celkový dojem 50 %. ()

GigaPudding

V žánru tu chybí komedie, protože komedie je to především, a to navíc poměrně dost vtipná a typicky britská, takže se spoustou vtipných dialogů a scének. Do toho pár totálně sjetých halucinačních scén a taky nějaký ty prsa a tak + Hugh Grant a zahánění haďáků dudama a deskou s hadíma songama :). Jako vážně mě překvapuje to nízký hodnocení, protože takhle britskou hororovou komedii jsem snad ještě nikdy neviděla a to je třeba připomenout, že Shaun of the dead a podobní jsou už z té novější vlny, kde už při těch vtipech prostě víc tlačí na pilu, než kdysi. ()

SOLOM.

Ken Russell si tuhle povídku udělal kompletně podle sebe. Zaměřil se především na sexuální podtext a do svého filmu si vybral opravdu pohledné herečky. Jeho vize hromadného znásilnění a odpaňovacího rituálu stojí za pozornost. Scénář má ovšem i hodně slabých míst, které nezachrání ani Hugh Grant. Škoda té nevyváženosti jednotlivých pasáží, protože atmosféra má místy docela slušně našlápnuto. Způsoby hadího vábení byli sice směšné, ale svým způsobem i účelové. Skotové alespoň dostali inspiraci k čemu všemu se dají používat jejich dudy. Jo a ten skautík byl cool. ()

• Film je natočen podle románu Brama Stokera “The Lair of the White Worm“ z roku 1911. V ČR kniha vyšla až v roce 2008 v nakladatelství MOBA pod názvem „Hadí zámek“. Bram Stoker je současně autorem světoznámého románu „Dracula“, který se dočkal uvedení v roce 1897. (BrianStorker)