Zrod synthwave

(festivalový názov)
  • angličtina The Rise of the Synths

Synťáková kultura zažila své znovuzrození roku 2011 díky filmu Drive. Tento hudební styl tu ale je už od konce 80. let. Doprovázel nás v arkádových videohrách, starých "béčkových" filmech i v legendách jako je Blade Runner. Zrod synthwave je hudební dokument od Ivána Castella, kterým vás provede hlas Johna Carpentera, světoznámého filmového režiséra (Věc) a ukáže vám největší hudebníky a umělce tohoto žánru. Jména jako Carpenter Brut, Power Glove, Perturbator a mnoho dalších se vám představí v neonové záři. Odkud čerpali svou inspiraci a čím to je, že se tento styl stává čím dál tím populárnější napříč kulturním odvětvím? Pohodlně se usaďte, začíná jedna velká pestrobarevná rytmická jízda, která pohnula hudebním průmyslem. (Future Gate)

Malarkey

I mě před lety pohltil vzrod nového hudebního stylu na scéně dnes známého jako synthwave. Krásně odkazoval na popkulturu osmdesátých let, kterou jsem sice nezažil, ale jako malý jsem se k ní přes americké akčňáky a horory poměrně jednoduše dostal. Tu hudební scénu si užívám do dnes a vůbec se nedivím, že v jeho vrcholné formě kolem onoho roku 2019 vznikl tento vydařený dokument. Osobně mi nic moc navíc neřekl, naopak spíš potvrdil to, čeho jsem se sám domníval. Nicméně pár myšlenek přeci jen má a největším plusem je, že se tu setkávám s těmi autory, kteří mě hudebně tak zaujali. ()

mikulem

Velmi přínosný dokument o lidech podobně postižených jako já, které zvuk syntezátorů přivádí do tranzu. Některé z autorů sleduji už léta (Nina, Dynatron, Lazerhawk, Ogre), některé jejich nahrávky patří mezi nejlepší vůbec. Pohled do historie je docela přesný, vše podstatné zazní, konečně někdo plně ocenil vliv Tangerine Dream ve filmové hudbě (Thief, Risky Business). Na závěr otázka: co česká stopa, kolikrát se ve filmu objeví slůvko Prague? SPOILER= Ani jednou, nebuďte naivní. =SPOILER ()

Dunadan

Prečo tak milujem dekádu, v ktorej mám odžitých iba 11 dní? Nuž, namiesto nekonečných opisov toho, čo je podľa mňa na filmoch, hudbe a celkovo popkultúre osemdesiatych rokov tak úžasné, radšej prenechám slovo Johnovi Carpenterovi, postavám undergroundovej hudobnej scény zvanej Synthwave a tvorcom tohto skvelého dokumentu. Crowdfundingový projekt The Rise of the Synths je totiž všetkým, čím som chcel aby bol a zároveň ide o parádnu predohru pred premiérou veľmi sľubných Kráľov videa (https://www.facebook.com/kralovevidea/). Online požičanie The Rise of the Synths (https://vimeo.com/ondemand/theriseofthesynths) bolo rozhodne najlepšie utratených pár eur za veľmi dlhú dobu! :) ()

WinstonS

Vysokoškolskou terminologií řečeno - "Úvod do studia Synthwave", přičemž vřele doporučuji následné samostudium, učebních materiálů se po internetu válí dostatek. Kdo má účet na Spotify, tak může začít s playlistem "Synthrave", který dělá Shaun Phillips, zpěvák skupiny Lebrock a vychází přitom ze svých pravidelných víkendových DJ setů. Z filmů a seriálů bych odkázal na soundtrack ke Drive nebo Stranger Things. Ve zkratce: tenhle elektronický žánr spojuje "retro" se "sci-fi", vzdává hold audiovizuální estetice 80. let a co především: dovede ve člověku vzbudit pocit nostalgie po době, v níž nikdy nežil. Pro mě je synthwave tím nejlepším, k čemu jsem se za hodně dlouhá léta dostal a díky festivalu Brutal Assault a koncertům pořádaným Obscure Promotion jsem už řadu kapel mohl vidět naživo. ()