Spánek Maxe Richtera

• angličtina Max Richter's Sleep
Dokumentárny / Hudobný
Veľká Británia / USA, 2020, 99 min

Britský film sleduje skladatele Maxe Richtera při přípravě ambiciózního osmihodinového představení, v jehož centru je koncert pod širým nebem v Los Angeles... Tento film krásně zachycuje sílu odvážného díla soudobého skladatele Maxe Richtera, které hypnotizuje posluchače způsobem, jaký je málokdy k vidění. Zobrazuje odvrácenou stranu hudebního představení a pocit sounáležitosti i zranitelnosti, který přináší noc – posluchači se ukládali k spánku vedle stovek neznámých lidí. Dokumentární film má odvážně pomalé tempo, které odpovídá dílu, o němž vypráví, ale nikdy nenudí. Stejně jako dílo samotné nabízí fascinující kontrapunkt k našim hektickým životům a zároveň přináší důkladný portrét Maxe Richtera, jeho rodiny i jeho motivace a vypráví o tom, jak se stal tím, kým dnes je. (Česká televize)

Jenda

Projekt Maxe Richtera je jistě zajímavý a snad i megalomanský. Složit 8 hodinový koncert za dva roky, navíc pro obecenstvo, které ho víceméně prospí, je z mého pohledu obětavý kousek. Hudba je to vskutku klidná a tak v její kombinaci s uměleckými promluvami Maxe (a jeho manželky), na kteréžto mě moc neužije, a záběrů na spící resp. polospící obecenstvo v modře osvětleném parku na mě "sleep" přišel už přibližně po půl hodině (doopravdy jsem tedy sice neusnul, ale docela mě film začal nudit). Richtera za jeho dílo a hlavně jeho odhodlání obdivuji, ale tenhle dokument mě nezaujal. Pokud se zajímáte o Maxovu hudbu, tak cca poslední třetina dokumentu je sestřih koncertu Sleep v LA. A jelikož je celý koncert na Spotify, tak se jednou za jeho tónů snad prospím i v noci. [Rakkautta & Anarkiaa 2020] ()