V lúčoch slnka

• Česko V paprscích slunce (viac)
Rusko / Nemecko / Česko, 2015, 106 min (Alternatívna 90 min)

Severokórejská dievčina Zin-mi sa pripravuje na oslavy výročia najvyššieho vodcu Kim Čong-ila. Uznávaný ruský dokumentarista Vitalij Mansky dostáva povolenie sledovať celú jej rodinu. Je mu však umožnené filmovať iba podľa starostlivo pripraveného scenára, aby nič nenarušilo obrázok života spokojného ľudu. Napriek tomu je snímok úplným opakom propagandy. Dokumentaristi totiž nechali bežať kameru aj vo chvíľach, keď sú scény vopred aranžované severokórejskými „režisérmi". Alebo ju namierili na usvedčujúce detaily, ktoré majstrom manipulácie unikli. Zábery, ktoré nemali nikdy vzniknúť, šikovne vložili do príbehu o zdanlivo šťastnom živote v novodobej potemkinovskej dedine. Film V lúčoch slnka portrétuje Severnú Kóreu asi jediným možným spôsobom – ako nezámernú situačnú tragikomédiu. (Bontonfilm SK)

Bozvav

Naprosto děsivá podívaná, vedle které je film o Velkém bratrovi úsměvnou pohádkou. Ty prázdné pohledy lidí, kteří již ani neumí samostatně myslet, cítit jiné emoce než strach je alarmující. Vymývání mozku malých děvčátek a chlapců, provázené neustálými průpovídkami o tom, jak dobré je zabíjet a ničit všechny, kteří nejsou stejní jako oni. Když uvážím, že jedinou zábavou je dětem přednáška vojenského páprdy a že jedinou radostnou básničkou, na kterou si malé děvče vzpomene je óda na Kim zlosyna, je mi na zvracení. kam se na něj hrabe Hitler, ten chtěl zničit ostatní národy pro velikost toho svého, tento magor zničí ten svůj pro velikost svého tlustého, otylého božského já. Celý Stalin. Jinak film je ve své hrozivé podobě úžasný. Tvůrcům všechna čest (ne těm korejským). ()

aLPaC

Celé to působí jako děsně vtipná parodie či satira. Nejsmutnější na tom však je, že je to realita.Je to realita každého všedního dne každé obyčejné rodiny a jednotlivce, kteří v této příšerné zemi (rozuměj příšerném diktátu klanu Kimů) žijí. Závěrečný záběr je jedním z nejsilnějších momentů, které jsem kdy na filmovém plátně viděl. Tento dokument doporučuji kokotům jako je basketbalista Rodman a snad jeho kámoš Un a jemu podobní nebudou u vlády příliš dlouho. I když si bohužel myslím, že v této zemi budou. ()

Adramelech

Velmi zajímavý film. Zdá se, že život v KLDR není nic moc. Bohužel jsem se nedozvěděl, jak jsou tam na tom s LGBTQ+, s GDPR a jestli k nim už dorazilo BLM. A co multikulturalismus, Green Deal a Me Too? Zdalipak také prodávají elektřinu přes burzu v Německu a pak ji kupují zpátky za mnohem vyšší cenu? Mají tam zákaz kouření v restauracích jako v naší současné totalitě? Jaká je tam míra inflace? Inu, člověku vždycky víc vadí ten rožeň, na kterém se právě peče. Onehdy se mi o Severní Koreji zdálo. Zde je záznam snu. - - - Bizarní sen (v noci 29. na 30. června 2021) - - -       Česká republika nějak začala sousedit se Severní Koreou. Omylem jsem přešel hranice a byl jsem zadržen a vyslechnut severokorejskou policií. Vzhledem k mým levicovým názorům jsem dostal povolení k pobytu v Koreji. Ubytovali mě u jedné korejské rodiny, abych se naučil korejsky a vzdělal se ve filosofii čučche. Raději bych se vrátil do České republiky, ale prý to nejde, protože k legálnímu překročení korejských hranic bych potřeboval korejský pas, který mi nemůže být vystaven, protože nemám korejské občanství.      Pokusil jsem se přejít hranice ilegálně, ale nějak jsem si spletl směr a dostal jsem se pouze do sousedního severokorejského okresu, kde mě opět zadrželi a poučili mě, že v Severní Koreji je zakázáno opouštět bez povolení okres, v němž člověk bydlí, což platí nejen pro korejské občany, ale i pro osoby s povolením k pobytu. Zdá se však, že korejská policie nebere můj prohřešek nijak zvlášť vážně. „Kdybyste šel správným směrem, mohl jste teď už být v Benešově,“ poznamená policista a zaťuká prstem na mapu. Koukám, že Česká republika výrazně změnila svůj tvar. Je to teď taková protáhlá nudle podobně jako Chille a navíc ještě zahnutá, takže svým tvarem připomíná lidské lejno. ()

POMO

Zarmútenosť a vyprahnutosť ducha človeka, vyrastajúceho v Severnej Kórei, približuje tento dokument ako žiaden iný. Podarilo sa mu nazrieť nielen v precízne komponovaných záberoch do ulíc Pchjongjangu, ale aj komornou optikou do duší ľudí, ktorí po nej každodenne kráčajú ako stroje. Podarilo sa mu odhaliť dôvody nastavenia ich zatemnených myslí. Dlhý detailný záber na tvár dievčatka, utierajúceho si slzy a nechápajúceho čo po ňom režisér chce, keď mu povie, aby si spomenulo na niečo pekné a veselé a usmialo sa, hovorí za všetko. Dievčatko začne spievať báseň o úžasnom Maršálovi. Komunizmus je mor ľudského ducha. ()

kaylin

I přímo v Severní Koreji, za dohledu režimu, je možné natočit dokumentární film, který bude dostatečně upřímný. Stačí mít trochu odvahy, nebát se mít zapnutou kameru a doufat, že Severokorejci netuší, co zvládne střih, když se s ním umí a když se to umí s kamerou. Zajímavý pohled do země, kde dobře víte, že to s lidmi není v pořádku. ()

• “Chtěl jsem natočit film o pravé Koreji, ale neexistuje tam reálný život tak, jak ho známe. Vyskytuje se tam pouze vize mýtu o skutečném životě. Takže jsme udělali film o falešné realitě,” sdělil Vitalij Manskij pro britský Guardian po ročním natáčení v Severní Koreji. (Zdroj: 2media)
  • V hotelu, kde byl štáb ubytovaný, byla zvláštní místnost, kam každý večer museli filmaři odevzdávat veškerý materiál, který ten den natočili. Severokorejci pak zničili ty záběry, které považvali za závadné. Filmařům se ale povedlo část materiálu ukrýt. (ganjoman)
  • Na průběh natáčení dohlíželi místní ideoví pracovníci. (ČSFD)

Východní fronta vstupuje do kin

Východní fronta vstupuje do kin

13.04.2023

24. února 2022 Jevhen odešel na frontu. Od první minuty rozsáhlé ruské agrese proti Ukrajině natáčel všechno kolem sebe. Desetitisíce uprchlíků opouštějící ve spěchu své domovy a vytvářející… (viac)