Vědec Eddie Jessup (William Hurt) věří, že změněné stavy vědomí jsou stejně skutečné jako každodenní realita. Za využití smyslové deprivace, a pak přidání silných halucinogenních drog tyto stavy sám na sobě zkoumá. Šílenství se zdá být ve srovnání s jeho temnými zážitky procházkou růžovou zahradou. Vedle držitele Oscara, Williama Hurta, v roli Jessupa (jeho filmový debut) silnou hereckou sestavu filmu doplňují Blair Brown, Bob Balaban a Charles Haid. Režisér Ken Russel se nechal při natáčení snímku inspirovat románem Paddyho Chayefskyho. Ve filmu nás mistrovsky provází Eddieho magickou, avšak děsivou cestou, kterou skvěle dotváří bravurní vizuální zpracování. (oficiálny text distribútora)

hirnlego

Snad u žádného jiného filmu se mi nestalo, že bych si (po místy zajímavém, místy hloupém a celkově spíše průměrném předešlém ději) řekla "k posrání skvostný konec, nemám slov, asi mi vypadnou oči z důlků a mozek vyteče ušima", načež film běží dál a já si rvu vlasy, jak to mohli tvůrci po takovémhle skoku okamžitě tak strašně zazdít. Sice se jim po pár minutách povedlo napravit si aspoň částečně reputaci (tak trochu.. HODNĚ "jiná" romantika), leč i tak jsem stále přesvědčená, že tahle podivně originální sci-fi halucinace měla skončit tím jediným možným, správným, neskutečně silným vrcholem (každý, kdo tu scénu uvidí, okamžitě pozná, že je to ONO). ()

MrPierc

Pátrání po něčem, co stojí za vědomím a minulostí člověka. Musí tam být nějaká energie nebo impuls, co vytvořilo duši - osobnost - mé já. Ten impuls a prapůvod se snaží najít vědec, který tím riskuje všechno. Sebe, manželku a snad i celou existenci vesmíru. Nevyplácí se nahlížet do černé skříňky nicoty a zrození. Tohle je skvělý film, protože je nejednoznačný a velmi záhadný. Chvilkové záblesky prozření do chladné nekonečnosti smrti člověka navždy změní. Je to psycho, ale velmi zajímavé. Dechberoucí triky a vizuální koláže i dnes nadchnou. Ty duševní vidiny a energie, které se vkrádájí do lidské hlavy a celou je přeorají, to jsem ještě nikde neviděl. On tam vlastně pochopí smysl života i jeho důvod dýchání. Konec skvělý. Párkrát jsem se přistihl, jak jen zatínám prsty na nohou napětím. Doporučuji všem fanouškům vědecko-hororové scifi. Takovýhle typ filmu je těžké najít a možná bývá i neprávem odsouzen a nepochopen. Nápad na námět je fantastický, teď si jen sehnat vodní nádrž... ()

topi

První půle je strašně ukecaná, kdy dialogy proudí závratnou rychlostí a chvíli trvá, než se v tom člověk zorientuje a musí pečlivě sledovat titulky, aby se neztratil v změti odborného a vědeckého názvosloví. Jak se na scéně zjeví opičák, žánr se překlene do hutnější a napínavější části a vše vrcholí sugestivním koncem, který bohužel přebije totálně zbytečný romantický závěr. Jaká škoda, symbolika možného konce ve spojitosti s Eddieho halucinogenními výjevy v indiánské jeskyni, byla úžasně provedená. Ve výsledku je to v HD kvalitě vizuálně pěkná podívaná, s neklidně burácejícím soundtrackem, který si občas pouštím jen jako audio. ()

*CARNIFEX*

Eddie Jessup je vedec, ktorý skúma zmenu vedomia na sebe samotnom. Jedného dňa spolu s priateľom navštívi starý indiánsky kmeň, kde sa podrobí prastarému rituálu.Toto dobrodružstvo nezostane dlho bez odozvy. Odstupom času ostáva šialenejším, ako jeho samotné predstavy, ktoré ho doposiaľ prenasledovali. No nič. Opäť si budem musieť od hororov z 80´ rokov oddýchnuť, lebo som zase tam, kde som bol, a nechcel byť. Pasáže, ktoré by mali vystrašiť, alebo ja neviem aká bola vlastne ich úloha, na mňa nijak nepôsobili, ba práve naopak.Totálne ma odrádzali od sledovania tohto snímku. Pár efektov zobrazujúcich zmätenú, šialenú myseľ samotného hlavného protagonistu potešilo, ale inak som sa neskutočne trápil. Toto mi veľmi nesadlo najmä vďaka úvodnej hodine. Tie efekty z doby "kamennej", to je des. Nechápem ako môže niekoho v 21 storočí takýto film rozrušiť - 45 % ()

movie

Nedoceněný klenot. Ken Russell k filmu přišel jako náhradník po Arthuru Pennovi, ale díky za to! Do filmu vnesl svoje typické režijní prvky, kdy se realita střetává s neurčitým nadpozemskem a pro ALTERED STATES je to ta nejlepší volba. Tohle se v ničem nezadá třeba s HOLY MOUNTAIN, ale není to tak přepálené. Herecký debut Williama Hurta je absolutně top, velká orchestrální hudba od Corigliana. Nebál bych se tvrdit, že tohle je svým způsobem předchůdce THE FLY nebo ARRIVAL. Snažit se analyzovat, zda-li je ALTERED STATES Chayefskyho pokus vstoupit na pole sci-fi anebo jen snaha vyrovnat se s rakovinou, která ho tou dobou pomalu požírala (a nakonec ho zahubila rok po premiéře filmu, když odmítl nastoupit na léčbu), si vyžaduje víceré shlednutí. ()

• Inspirováno životem Johna Lillyho. Doktor John C. Lilly (narozen 1916) je kalifornský neurofyziolog, neuroanatom, biofyzik, počítačový teoretik, psycholog. Mimo to je odborníkem na delfíny, pionýrem mimodruhové komunikace, vynálezcem floatační vany, psychedelickým experimentátorem a ostříleným dobrodruhem vědomí. Je autorem deseti knih, stovek vědeckých článků. Stal se dokonce předlohou pro hlavní postavy dvou hollywoodských filmů Altered States (1980) a The Day of the Dolphin (1973). Své neuvěřitelné poutě vnitřním prostorem zdokumentoval v populárních knihách „The Center of the Cyclone“, „The Scientist“ a „Programming and metaprogramming the Human Biocomputer“. (vitenkviten)
  • Ken Russell v rozhovorech tvrdil, že byl až 27. volba na post režiséra. (Chatterer)
  • Filmový debut Williama Hurta a Drew Barrymore. (Chatterer)

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt