Neohrožený žoldák se pouští do nejnebezpečnější mise kariéry. Má zločineckému bossovi zachránit uneseného syna. (Netflix)

Fiftis

Hemsworthov hrdina Tyler je prototyp sympatického zamračeného drsniaka, ktorému nemám problém uveriť špičkovo vytrénovaného vojaka, ktorý s prehľadom zlikviduje presilu ozbrojených nepriateľov. Svoju pôsobivosť má aj jeho postupne vznikajúci vzťah so zachraňovaným (a napodiv nijako otravným) teenagerom. Ak by vám potom na konci "náhodou" kvapla nejaká tá slza dojatia, vôbec by som sa nečudoval. Úžasná je predovšetkým kamera. Tie dlhé počítačové scény bez strihu asi začínajú byť novou senzáciou Hollywoodu a ja som len rád, lebo to vyzerá úžasne. Pri každej bitke Hemswortha kamera behá okolo bojujúcich a vy sa len divíte ako je to možné, navyše bez strihu. Kamera sa bojujúcim dostane pomaly aj do nosa. V takej blízkosti kamery sa bojuje. Pochválim ešte dočasného záporáka Randeepa Hooda, ten bol v skutku zaujímavý a podal parádny výkon. ()

Radko

Psychoanalytický rozbor snov pokladá zbraň za symbol mužského pohlavného údu a strieľanie za striekanie. Z tohto pohľadu ide o ejakulačné porno gigantických rozmerov. Nezachráni to ani čiernovláska s prenosným raketometom. Hlúpy scenár korunuje morálne poučenie: život syna mafiánskeho bossa stojí za likvidáciu ozbrojených síl štátu Bangladéš. Hviezdičku za exotické lokácie a náhľady do úzkych uličiek a príbytkov pulzujúcej ázijskej metropoly. ()

Lima

Na sofistikovanější scenář sere pes, to neřeším, ale tohle je jen systematické dvouhodinové vyprazdňování bezedných zásobníků bez jakkýchkoliv emocí. A ta zde tak opěvovaná 15-ti minutová scéna "na jeden záběr"? S šikovným použitím střihů (chvilkové makrodetaily přímo do ksichtu) a nepostřehnutelných prolínaček můžete tak třeba zaplácnout celou stopáž (Sam Mendes by mohl vyprávět), ale je to samozřejmě jenom iluze, ikdyž to vypadá cool, jasně. Takže nic nového pod sluncem, jenom prozívaný kus, na který si za čtvrt roku už nikdo nevzpomene. ()

castor

Výborná akce v blbém filmu. Dalo se to čekat a klaplo to. Mnohokrát viděná story, kterak dosud „bezcitný“ a na cíl zaměřený jedinec (s traumatem z minulosti, které nás nedojme) poruší v polorozsekaném stavu mnohé ze svých žoldáckých zásad a pokusí se z bangladéšských uliček vytáhnout kluka, nad kterým visí jasný ortel smrti. Po krku mu jdou zabijáci, kterým je tak nějak jedno, zda se dožijí dalšího rána. Prostě béčko jak vyšité. Ovšem místy áčkově prošívané. Za kameru se totiž posadil (a myslím, že moc neposeděl) choreograf akčních scén většiny velkých marvelovek Sam Hargrave. A akce mu jde parádně. Třeba v první půli (škoda, že vrchol je tak brzy) přichází honičkopřestřelkobitka v jednom, náš hrdina se na dlouhé minuty nezastaví, likvidace protivníků je intenzivní a velmi výživná. A velmi surová. A divák má mít pocit, že je natočená na jeden záběr. Není, ovšem kamera je demolition manovi neustále v patách, vypadává s ním z okna, uhýbá kulkám, odolává pěstím i nárazům aut. Prostě poctivé kaskadérské řemeslo plné silných detailů. Jenže následně hodně zvolníme, dějově to jde ještě víc do kopru, postava Davida Harboura je úplně navíc, nad prostinkými motivy jednání dalších postav je lepší se nezamýšlet, a tak nějak doklopýtáme do (poměrně slušného) finále. Chris Hemsworth je urputný gladiátor se zlomenou duší, zrušená ruka nebo kulka někde v těle ho nezastaví a sype to dál a dál. A protivníci mu skáčou do cesty/do rány, jak kdyby jejich centrální nervový systém jel na neutrál. Velmi dobré řemeslo, příběh bych už nechal bez komentáře. 70% ()

Big Bear

Měl jsem smůlu, že si do ruky dostala verze bez titulků a já zrovna tou hatmatilkou nehovořím. Taže tomu v té indické jazykové verzi jsem za mák nerozumněl. Přesto jsem pochopil oč jde, ono to dějově totiž není zas tak složité. Musím říci, že mi to bavilo. Takovej John Wick z Indie by se dalo říci. Ke konci už to ale krapet začne nudit, holt přemíra akce není vše. Chyběl tomu nějaký trochu lepší děj a ani ta chemie hrdinů nějak nefungovala. Na co jsem háklivej jsou slzičky hlavního borce, kterej zabije v předchozí hodině 300 lidí a pak si vzpomene na potomka a zaslzí...  Tohle je na mne fakt moc... Celkově to ale docela bavilo a bylo lehce nadprůměrné, tak zaokrouhlím nahoru. * * * * ()

• Než se pustil do natáčení svého prvního filmu, zaskakoval Sam Hargrave za Kapitána Ameriku Chrise Evanse v akčních scénách a později pracoval jako choreograf na dalších filmech z MCU (Marvel Cinematic Universe). (HellFire)
  • Hlavní zbraní Tylera Rakea (Chris Hemsworth) je puška BCM CQB-11 s dalšími prvky tovární výbavy BCMGunfighter Mod 0 Stock, přídavnou svislou přední rukojetí, holografickým kolimátorem a zvětšovacím modulem 3x Magnifier, laserovým zaměřovačem Steiner Offset Tactical Aiming Laser a tlumičem. Jako poboční zbraň nosí Glock 17 a ve filmu ho můžeme vidět i s granátometem M79. (J.F.B.)

Třetí Vyproštění na Netflixu potvrzeno

Třetí Vyproštění na Netflixu potvrzeno