Neohrožený žoldák se pouští do nejnebezpečnější mise kariéry. Má zločineckému bossovi zachránit uneseného syna. (Netflix)

Cervenak

Vyzerá to dobre, akcia je výživná a Hemsworthovi to nekompromisné lámanie o hlavu nižších Cig... pardon, obyvateľov Bangladéša, veríte. Vlastne uveríte aj tomu, že jeho hrdina by napr. takého Johna Wicka naporcioval a naklepal na šnicle asi za 5 sekúnd. Problém je v tom, že famózna akčná scéna, ktorá trvá asi štvrť hodiny, je natočená akože na jeden záber a umrie počas nej asi 100 ľudí (všetci veľmi, veľmi brutálne) je v prvej polovici filmu a potom už sa jej nič ani zďaleka nevyrovná a film postupne vyšumí do stratena. Nezaujímavé postavy, slabý hlavný zloduch... keby toto bolo lepšie scenáristicky ošetrené, mohli sme tu mať žánrovú pecku. Takto je to iba obstojná jednohubka. ()

verbal

Homotór, který si nehereckou mimickou polohu plazícího se zraněného vojáka zase vyložil jako „tvař se jako při honění“, se vydal extrahovat hnusného malého cigoše. Přitom úplně sám kompletně vyhladil celou bangladéšskou armádu, a kdyby mu to řádění nezatrhli, počítám, že by následující týden v pohodě obsadil i Laos a Barmu. Samozřejmě si našel uprostřed toho anihilačního chaosu i čas na půl hoďky se zastavit, za zvuků molového piána si zaplakat nad rodinnými hovnotami a prkenně uvědoměle zapokyvovat hlavou nad sadou existenciálních cigánských mouder, jako například „V řece se, more, neutopiš, když ten čornuty kanalovy poklop hned pustiš!“. A je z toho moc hezky natočený, za vlasy přitažený, přiblblý, nenápaditý a megavážně se beroucí kýčovitý patetický pičoid pro funoušky Assvenžrů a třináctky s rychlými prsty, který nezachránila ani kulantní akce, ani ta perská kočička s raketometem. Ale jako útok Netflusu na pandžábský debiltrh se to pravděpodobně ujme a ve dvojce už budou i nějaké ty harekrišna tanečky. ()

Lima

Na sofistikovanější scenář sere pes, to neřeším, ale tohle je jen systematické dvouhodinové vyprazdňování bezedných zásobníků bez jakkýchkoliv emocí. A ta zde tak opěvovaná 15-ti minutová scéna "na jeden záběr"? S šikovným použitím střihů (chvilkové makrodetaily přímo do ksichtu) a nepostřehnutelných prolínaček můžete tak třeba zaplácnout celou stopáž (Sam Mendes by mohl vyprávět), ale je to samozřejmě jenom iluze, ikdyž to vypadá cool, jasně. Takže nic nového pod sluncem, jenom prozívaný kus, na který si za čtvrt roku už nikdo nevzpomene. ()

Tom Hardy

Hodně fajnové řemeslo s wow akční scénou uprostřed a spíše vlažným dojezdem, kde nejvíc zamrzí, že to chlapáctví, jaké by tam Hargrave chtěl mít, postrádá onu úspornou rafinovanost v profilaci charakterů, s níž uměl pracovat Tony Scott (dvakrát tolik na ploše dvou hodin). Ale jako výplň nudné soboty v době koronaviru naprosto ok záležitost. A uvědomil si, že Hemsworth dozrál do momentu, kdy bych mu s chutí svěřil Jacka Reachera. V podobné stylizaci je pro to skoro ideální. ()

J*A*S*M

Akce velmi dobrá, všechny ostatní filmové aspekty o poznání méně, ale v karanténním módu mi to tak nějak nevadilo. Jako jednorázový netflix výplach rozhodně přijatelné, byť v normálním světě by z toho taková "událost" (doufám) nebyla. ()

Enšpígl

Škoda té snahy o chvilkové dojímací dialogy, protože jinak by tenhle akční výlet v Indii byl hodně luxusní, ale jak se ve filmu začne předvádět akce, stojí to za to. Hlavně střelba má mnoho prostoru, v závěsu bojové umění, ale užijeme si honičku a souboj na nože, takže pokud hledáš solidní akční pokuk, tak Vyproštění by mělo tvou touhu ukojit. ()

Malarkey

Nevím, ale asi je to dneska moderní točit akčňáky s dobrými herci, ale bez emocí. Přitom Chris Hemsworth je normálně hroznej srandičkář. Potvrdil to už v Thorovi. Věřím, že kdyby dostal trošku prostor, a jenom to tam nekosil jako Robocop, mohla by se z toho stát akční pecka desetiletí. Takhle průměr s jednou mega luxusní honičkou vprostřed filmu, kde si kamera dělala, co chtěla, a já zíral s otevřenou pusou. ()

Toren

7/10. Je to prázdný a hloupý? Ano. Vadí to? Ale kdeže. Aneb, když si tvůrci jsou vědomi, že dělají kaskadérský showreel a bijí se u toho na prsa. V kategorii akční náhul to splňuje a možná i překonává stanovené standarty a já byl spokojen. Kdo čeká něco víc, tak asi neví, jak tyhle akční výplachárny fungují. Podobných Call of Duty fanfilmů bych si dal klidně víc! A Hemsworth překvapivě hodně v pohodě! ()

T2

Rozpočet $65miliónov║ Priam samoúčelná akčná jazda. Niekto tu chce v likvidovaní konkurovať Johnovi Wickovi. Chris Hemsworth je na prvý pohľad skôr sympaták, než hromotĺk, jeho dramatická poloha a snaha o ňu vždy vyznie skôr smiešne ale tak nejaký ten príbeh to asi musí mať, veď nemôže chýbať dramatické pozadie aby to malo aký taký náboj. Ináč po tej akčnej stránke to je riadne sústo, likvidácia vo veľkom, kvôli jednému faganovi padne za vlasť niekoľko desiatok ľudí. Poteší aj dobrá prehľadná kamera. /70%/ ()

Marigold

V ideálním světě by to byl John Wick meets Raid with Punisher touch, ale ouha. K prvnímu tu schází větší akční nadsázka, byť většině rvaček a přestřelek se nedá nic vytknout, špičkový stunt showreel. Ve srovnání s Garthem Evansem a jeho partou indonéských sebevrahů ale přeci jenom Extraction nikdy nevyrazí dech. Hemsworthovi to v plné polní sluší, ale táhne s sebou taky tuctové back story a hodně chlapácké něhy, které se nedá věřit, i když toho kluka mám rád a sežeru mu každý post na Instagramu. Na tohle dealování smrtící něhy je tu jediný odborník, a to je Joe Bernthal. Šel bych výš, nebýt třeskutě pitomého finále a faktu, že bangladéšský Ivan Jonák měl dostat víc prostoru. BTW za scénu s mlácením dětí děkuju, po měsíci karantény solidně katarzní. P. S. Pokud to čte někdo z Netflixu (určitě jo), autora překladu střelte do nohy a zaplaťte si překladatele. Tenhle člověk je podvodník a nepotřebuje vyprostit, ale vykostit. ()

DaViD´82

Nařáchlejší verze Muže v ohni aneb další ze série akčních filmů "kaskadér režisérem", kde se samo sebou rozumí, že roztřesená kamera a zběsilý střih jsou morem akčního žánru. Ze shodného ranku jako Zátahy a Wickové. Nikoli stylem akce, typem filmu či nekompromisní syrovostí, ale že si během akčních pasáží několikrát nevyhnutelně samým nadšením řeknete "tak tohle jsem ještě nikdy neviděl, ale rozhodně chtěl vždycky vidět". Neřeknete si to sice zdaleka tak často (v podstatě dvakrát; u "jakože jednozáběrovém" jedenácti minutovém akčním infernu napříč slumy a mlácení harantů) jako u druhého Zátahu či u pokračování Johna Wicka, ale pořád o poznání častěji než u většiny akčních snímků poslední dekády (čest výjimkám). Navíc je to v časté akci dostatečně variabilní, aby se neomrzela. Přímočarost jde k duhu, postavy načrtnuté ale funkční, emoce jímají, stěrače stírají. Výsledkem je žánrovka, která ví, čím chce být a komu je určena. K naprosté spokojenosti schází jedině méně tklivého zachmuřeného sebezpytování, nepřežlutěné tónování a závěr, který by nepůsobil jako vyšumění do ztracena. ()

Superpero

Akční náhul s chlapáckým Hemsworthem. Jeho postava a pak ještě jeden slizkej Ind jsou spíš takoví terminátoři, než lidi. Množství zabitých přesahuje populaci české vesnice, zároveň ale sami dostávaj po čuni. Padaj z balkónů, sráží je auta a tak. Na konci jsou sympaticky zkrvavení. Akce je super. Choreografie je nápaditá jak v přestřelkách, tak v bitkách a všechno to působí tvrdě. Líbil se mi minipříběh indického výrostka, co si uřezal prst. ()

Fr

„ZNÁM ČLOVĚKA, KTERÝ TAKOVÉHLE VĚCI DĚLÁ. MAHADŽÁN NA TO NEBUDE MÍT, ALE VÍM, JAK TO ZAŘÍDIT. NEBUDE TO SNADNÉ...“ /// Netflix tentokrát najmutí hereckýho esa vykompenzoval začínajícím režisérem. A bohužel (podle mě) se to na výsledku dost projevilo, páč ten Russovo scénář není tak špatnej. Ano je jednoduchej… Ovšem na druhou stranu je sympatický, že když jdou točit akci, tak to prostě akce je! Není to tak přepálený jako 6 underground, ale stejně je to občas nuda. Když teda nejedou akci, ale povídají si… Přestože točili v zemích, kde všechno stojí „nula nula nic“, je rozpočet 65 mio $. Což je pěkný. Bohužel Hemsworth obklopenej houfem asijských ksichtů moc emocí nevzbuzuje. I když svoji roli zvládá s přehledem… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Komiks „Ciudad“, který vytvořili Ande Parks, Anthony Russo, Joe Russo v roce 2014, neznám. 2.) Unesli mi parchanta a smrdím korunou (dolarem, eurem…). 3.) Thx za titule „Vít Bezdíček“ a „CZ_XCV“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ ne ()

EvilPhoEniX

Nabušenější akční jízda tu od Johna Wicka 3 z USA nebyla! Netflix se do toho opřel a narval do filmu pěkné prachy a jediné, co na filmu zamrzí, že jsme jej nemohli vidět na velkém plátně. Chris Hemsworth ma za úkol vysvobodit syna zločineckému bossovi v drsném prostředí Bangladeshe, což je obrovským plusem, jelikož tohle prostředí nám z filmů není úplně známé. Debutant Sam Hargrave je především kaskadér a jde to vidět na akčních scénách, které jsou naprosto perfektní. Souboje jsou dynamické, ostré, surové, přehledné a velmi kontaktní. ( Souboj na nože opět vede) a potěší i originálně natočená auto naháněčka či finální rozstřel na mostě, který musí potěšit každého fanouška ostré a nekompromisní akce. Chválím i nájezdy kamery, která diváka doslova vtáhne do dění filmu a potěší i velmi rychlé tempo. Tohle se povedlo. Příběh***, Akce*****, Humor>Ne, Násilí****, Zábavnost*****, Hudba****, Vizuál*****, Atmosféra****, Napětí****. 8.5/10. ()

novoten

Díky zasazení do uvěřitelně špinavého prostředí, Hemsworthově mase svalů i parádnímu tempu, kde jedna atrakce střídá druhou, mi eskapády hrdiny s extra drsným jménem Tyler Rake přistály do nálady o jednu až dvě třídy přesněji než tolik velebený a často srovnávaný John Wick. Kombinace žoldáků, neutěšených osudů dětských námezdníků a do posledního střihu vypulírované akční stránky vynahrazuje i skutečnost, že v oblasti klasického scénáře nenese (a nést ani nechce) cokoli nového. ()

tron

V strede sa nachádza neuveriteľná akčná scéna, ktorá trvá dlhšie, ako dve-tri finále v iných akčných filmoch. K tomu uveriteľný tvrďák Chris Hemsworth a fajn obeť, ktorú musí chrániť. Hoci podľa mňa medzi sebou on a Hemsworth nemali žiadnu chémiu, čo je škoda, ale dalo sa to prežiť, lebo veľa dialógov nemali. Šlo skôr o neustály boj, počas ktorého logicky nebol dostatok času na psychológiu (čo je niekedy dobre). K tomu plno hnusných záporáckych ksichtov, ktorým prajete najhoršie, a originálne, dynamické prostredie. Po „tej“ šialenej akčnej scéne sa tempo (nevyhnutne?) spomalí, čo nie je bohviečo, ale našťastie to netrvá dlho a nasleduje ("prekvapivo") akčné finále, ktoré nie je až také epické, ako „tá“ scéna, ale aj ono je zvládnuté perfektne. Každopádne áno: toto je prípad akčného filmu, kedy vyvrcholenie prišlo o 40 minút skôr, občas sa také filmy objavia. Herecky sa mi každopádne najviac páčil nezastaviteľný Terminátor Randeep Hooda. ()

JFL

"Extraction" má neoddiskutovatelně výrazné místo na pomyslném grafu tendencí akčního žánru. Tento bodový graf vytyčený v jedné rovině nespoutanými nízkorozpočtovými akčňáky s atletickými ke všemu odhodlanými aktéry a protilehlou svázanou hollywoodskou vysokorozpočtovou produkcí s hvězdnými tvářemi nám pak v jednotlivých bodech znázorňuje důraz na akci coby atrakci a vyvolávání wow efektu fyzickým rozměrem. Nicméně v tomto vymezení nepředstavuje "Extraction" jakkoli zásadní nebo revoluční milník. Pouze spíš samotný fakt, že se na onom pomyslném grafu objevil, dále posiluje naději, že se akčnímu žánru v Hollywoodu blýská na lepší časy. Sam Hargrave z toho vychází jako dobrý a nasazením sympatický učeň kaskadérské školy 87eleven a stojí někde mezi jeho mistry Chadem Stahelskim a Davidem Leitchem. Jenže Hemsworth není žádný Keanu Reeves ani Tom Cruise, takže za sebou zjevně nemá léta tréninku i osobního nasazení. Proto jeho režisér a choreograf musí přicházet s gimmicky jako digitálně pospojovaným zdánlivým jedním dlouhým záběrem, který ale právě svými evidentními přechody jen připomíná ambice filmařů z nižších rozpočtových kategorií, které si ale právě svou větší vydřeností navzdory produkčním podmínkám (jako třeba v "Universal Soldier: Day of Reckoning") nebo poctivou rukodělností (jako třeba v "Jailbreak") získávají větší sympatie. A to nemluvě o dodnes nepřekonaných projektech, kde fyzická akce a režijní řemeslo dosáhly ideální synergie jako v "The Raid 2". ____ "Extraction" je fajn žánrový příspěvek, který ukazuje potenciál, ale také pravou tvář Netflixu coby videopůjčovny. A to možná zůstává hlavním přínosem tohoto projektu. Netflix totiž překvapivě důsledně zpřítomňuje vnitřní paradox schizofrenního označení "VoD videopůjčovna". Sice nikdy nedosáhne na vymazlený výběr a komunitní funkci, jaké nabízely osobitě kurátorované autonomní videopůjčovny, ale po vzoru velkých řetězců potřebuje pravidelný přísun nových blyštivých produktů. Ty v lepším případě diváky přitáhnou i do odlehlejších sekcí, kde objeví sice ne přímo unikátní skvosty, ale kupu dalších žánrovek, které je přimějí nezrušit předplatné. Tak když do těchto zákoutí v rámci doporučení Netflixu už budete, mrkněte se na něco z těch výše zmíněných. Nicméně po těch letech shakycamů a CGI omalovánek zcela postrádajících fyzický rozměr můžeme zase jednou s nadšením vyhlížet nadcházející vývoj. Až se dokonce člověku chce mluvit o renesanci akčního žánru. ()

dO_od

// Kdyby mi to Davies nevyžral, shrnu to ve zkratce jako Slumdog John Wick. Akce skvělá, honička na jeden záběr nadprůměrná, jakmile to ale přestane vybuchovat, střílet a mlátit se, je to zatracená stokrát viděná nuda, kterou ten Keanu strká hravě do kapsy. 6/10 ()

Třetí Vyproštění na Netflixu potvrzeno

Třetí Vyproštění na Netflixu potvrzeno