Stratég Hřebík

Petr Tomášek

Scenár:

Petr Tomášek

Marcos22

Stratég Hřebík pojednává o jednom z nejúspěšnějších českých fotbalových trenérů na mezinárodním poli, který s týmem Sparty dokráčel v sezóně 2001/2002 do osmifinálové skupiny Ligy mistrů a následně v roce 2011 dovedl české reprezentanty ve věkové kategorii do 19 let ke stříbrným medailím na Mistrovství Evropy v Rumunsku. Trenér Hřebík je považován za průkopníka zónové obrany v České republice, když se ji snažil po vzoru AC Milan implementovat do tuzemského fotbalového prostředí. Veškeré snahy režiséra Tomáška o vykreslení osoby Jaroslava Hřebíka jsou velmi povrchní a vychází z dobových záběrů ČT a názorů šéfredaktora Deníku Sport Lukáše Tomka, který v sobě bulvárního pisálka nezapře. A více než poskytovat objektivní fakta se pan Tomek snaží svými názory šokovat, případně se nebojí opřít do přílišného konzervatismu českého fotbalového prostředí a nevzdělanosti fanoušků. Pohnutky pana Hřebíka dokument přináší, ale chybí jakákoli konfrontace aktérů tehdejší doby a film se tak stává jednostrannou výpovědí, na základě které si divák není schopen vytvořit objektivní názor. Stejně jako z druhého snímku režiséra Tomáška, Hašan (ten trenér), je cítit trpkost fotbalového činovníka vůči okolnímu světu. Tentokrát vůči médiím, které dle něj až přílišně ovlivňují veřejné mínění, aniž by byli lidé schopni si názor utvořit sami. I zde se mi tak dostává potvrzení obecného názoru o „uplakanosti“ fotbalistů, což je způsobeno tím, jak jsou rozhovory s trenéry vedeny. V tvrzeních trenérů tak spatřuji paralelu, kdy převažuje jejich vlastní ego a kritika vůči lidem, kteří mají jiný pohled na věc. V porovnání s Hašanem kvituji absenci vulgárních výrazů a fantastickou práci kameramana Jakuba Jedlinského, který dává filmu ten správný drajv. Naopak žalostná je zvuková stopa, kdy řadu názorů není schopen divák na první dobrou zachytit a je nucen k opakované projekci. Světlou stránkou filmu je pocta Lukášovi Přibylovi, o němž se v průběhu času dozvídáme jakou v něm měl trenér Hřebík oporu. Krátkometrážní dokument Stratég Hřebík je příjemnou zpovědí trenéra Hřebíka v jeho komplikované sparťanské etapě života. Nic víc, nic míň od snímku nečekejte. Na pomezí mezi jednou a dvěma hvězdami. Za sebe dávám dvě zásluhou dynamické práce kamery. 😕 (14.04.2021) ()

duddek

Mám stejné výhrady jako Marcos22 - svůj (nekritický) pohled na pana Hřebíka zde předestírá de facto jen šéfredaktor Sportu Tomek, nikdo další; dále snímku škodí nevyrovnaný zvuk (fanouškům prakticky není rozumět). Vzpomínka na památný zápas s Realem je samozřejmě divácky vděčná, ale jinak se tu řeší spíš jeho potíže s konkr. hráči a konce a opakované začátky ve Spartě, než že by dokument odhalil více z Hřebíkovy osobnosti nebo z jeho trenérských metod a pojetí fotbalu. ()