Amonit

(festivalový názov)
  • Slovensko Amonit (festivalový názov) (viac)

V 40. letech 19. století hledá kdysi uznávaná Mary Anning fosílie na nehostinném pobřeží moře, aby jejich prodejem vydělala na živobytí pro sebe a svojí nemocnou matku. Nabídku bohatého turisty, aby během jeho nepřítomnosti zasvěcovala do své práce jeho manželku Charlottu, z finančních důvodů nemůže odmítnout. A přestože si s bohatou paničkou zpočátku zásadně nerozumí, postupně se mezi nimi začne vytvářet silné pouto. (O2 TV)

Aljak

Spočiatku veľmi veľmi pomalé tempo a pomerne ťažkopádny dej, pri ktorom nenasvedčovalo, že by ten film mohol mať nejakú iskru. A predsa sa stalo! Mdlá melodráma sa postupne mení na film plný temperamentnej túžby, ktorá sa postupne pretláča na povrch ako fosílie na dravom pobreží južného Anglicka. Veľkú zásluhu na kvalitne filmu má samozrejme aj herecká dvojica Kate Winslet a Saoirse Ronan, ktoré opäť raz zahviezdili. Škoda toho dlhého monotónneho prológu a tej občasnej hĺbavej lyriky, ktoré ma tak trochu uspávali. Komplexne je to cca za 3*. Dať do toho viac epiky, hneď by sa to dalo zaokrúhliť smerom hore :) ()

vydumnica

Väčšinou mám rada takéto pomalé artové filmy, ale Amonit mi nesadol. Chcela som ho vidieť hlavne kvôli skvelým herečkám Kate a Saoirse, ale musím povedať, že som sa dosť nudila, takže dej ma až tak nezaujal. A vlastne nechápem, prečo sa teraz robia "fiktívno-životopisné" filmy alebo ako to nazvať. Rovnaký problém som mala s českým Šarlatánom. Mám veľmi rada životopisné filmy a oceňujem teda keď sú skutočné. To mohli urobiť film o fiktívnej paleontologičke a nepoužiť skutočné osobnosti a vymyslieť si, že mali spolu intímny vzťah. Aj preto dávam také nízke hodnotenie. Celý čas som mala pocit, že chceli len nakrútiť pútavý film s tými naj herečkami, aby sa zapáčili gay komunite a dali si záležať na tom, aby sa o tých milostných scénach veľa hovorilo. Pre mňa to nebolo uveriteľné aj napriek tak skvelým herečkám. Chýbali mi tam dialógy a vysvetlenie minulosti a pocitov hlavných postáv aj slovami. Veľa zostalo nevypovedané, nejasné, nevysvetlené. Tématika amonitov ma absolútne nezaujala. More milujem, Kate Winslet a Saoirse Ronan mám veľmi rada, ale nestačilo mi to. Mierne sklamanie. A dodatok, Kate Winslet ešte nikdy nevyzerala tak nepekne a Saoirse Ronan zase ešte nikdy nebola krajšia. Niečo medzi 2 a 3*. Oveľa viac sa mi páčil Portrét ženy v plameňoch (2019). ()

blackrain

Mary Anningová předčila svými bohatými znalostmi své mužské současníky. Akorát jí doba zrovna moc nepřála. Ale hledat s ní zkameněliny opravdu nebudeme. To je tu jen okrajově, protože to není životopisné drama.Tohle je romantické drama, které je volně inspirováno jejím životem. Život to nebyl jednoduchý. Postupně tu sledujeme sbližování dvou ztrápených duší. Opět jedeme podle staré dobré šablony, jen s tím rozdílem, že sledujeme dvě ženy. Před hereckým výkonem Kate Winslet a Saoirse Ronan musím smeknout. Už kvůli nim na tenhle film hned tak nezapomenu. Francis Lee je vedl velmi citlivě a uvěřitelně. To se týká i těch erotických scén. Nejde o žádnou divočinu, jak bylo někde napsáno. ()

dr.horrible

Pomalý, tichý, poetický film, odetý prevažne do hnedej a šedej farby, s absolútnym minimom len tých najdôležitejších dialógov. Mňa to nudilo, ohlasy ale samozrejme neklamali; výborné herecké výkony ústrednej dvojice, pekná hudba, otvorená a uveriteľná erotika. Žena v plameňoch mala ale viac toho plameňa. ()

Stanislaus

"Is it that I am all alone / yet in my dreams, a form I view / that thinks on me and loves me too / I start and when the vision's flown / I weep and I am all alone." Amonit je komorní a tichý film, zobrazující pomalu vzkvétající vztah, který se od nevinných náznaků postupně přetavuje ve spalující vášeň. Před rokem rezonoval mezi diváky Portrét dívky v plamenech, letos převzal štafetu právě Amonit. Zatímco Portrét sázel na pestrobarevný vizuál, jenž atmosféricky seděl do snímku (nejen) o malířství, Amonit vyniká melancholicky ponurým prostředím anglického pobřeží. Film se v mnohém podobá režisérovu předešlému snímku Na konci světa - a to jak příběhem, tak i atmosférou. Ocenil jsem obsazení bodré Gemmy Jones a sympatického Aleca Secareanu, kteří si zahráli již v Na konci světa, nicméně Amonit je zejména hereckým koncertem (jako vždy) úžasné Kate Winslet a neméně skvělé Saoirsy Ronan, které svým civilním herectvím daly vzniknout uvěřitelnému vztahu dvou žen zmítaných samotou. Vedle milostného příběhu mě zaujala drobná, ale o to více silná dějová linie s porcelánovými zvířátky, při které jsem si nemohl nevzpomenout na (před)loňskou Favoritku. Navíc jsem jako skalní fanoušek Jurského parku a dinosaurů celkově uvítal nejednu paleolontologickou vložku. P.S. Při scénách s vázáním korzetu a kreslením spící Saoirsy jsem si vzhledem ke Kate nemohl odpustit nostalgickou vzpomínku na Titanic. ()

• Charlotte Murchison (1788–1869) byla ve skutečnosti o jedenáct let starší než Mary Anning (1799–1847), zatímco Saoirse Ronan (Charlotte) je o devatenáct let mladší než Kate Winslet (Mary). (Stanislaus)
  • Aby se Saoirse Ronan (Charlotte) cítila při natáčení intimních scén pohodlně a bezpečně, Kate Winslet (Mary) zajistila, aby v tuto dobu byly na place přítomny ze štábu pouze ženy. (Stanislaus)