Luka

• Južná Kórea 루카 (viac)
Južná Kórea, 2021, 12 h (Minutáž: 60 min)

Ji-o (Rae-won Kim) má nejen superschopnosti, ale i jedno velké tajemství – nedokáže si vybavit, kdo je. Je pronásledován neznámými lidmi, zatímco se snaží nalézt odpovědi na nespočet otázek, které má. Gu-reum (Da-hee Lee) je policistka. Když se pro něco rozhodne, nepřestane, dokud toho nedosáhne. Její rodiče zmizeli, když byla malé dítě. Snaží se zjistit, co se stalo. Při své cestě po odpovědích potkává Ji-a a celý její život se změní. (mikki089)

Mkqp

První polovina je převážně o tom, že se všichni snaží chytit Z-0, přičemž se pomalu rozkrývá jeho minulost a propojení s Gu-Reum. Tahle část je díky způsobu zpracováni mírně nadprůměrná záležitost, která sice neurazí, ale ani výrazně nenadchne. Překvapením je však druhá polovina, která přinesla zajímavé myšlenky a příjemnou práci s dějem, zakončenou více než dobře. Obvykle korejci nezvládají druhou polovinu a po skvělé první pak do cíle dojíždí jen rozpadlá ruina, nicméně tady se finalní část opravdu povedla. ()

Vavča

LUCA je série, která se objeví výjimečně jednou za pár let a pochybuji, že něco podobného bylo k vidění. Ze začátku se to tváří jako relativně generické akční béčko s mírnými prvky scifi. Policistka Ha Neul Ae Gu Reum (čím dál hezčí Lee Da Hee) pátrá po zmizení své rodiny, vodítkem je podivný muž bez identity Ji Oh (Kim Rae Won, nemohu si pomoct, pro mě herec džentlmen, neuvěřitelně charismatický a dokonalý v každé roli co vezme). Zdá se, že Ji Oh má o nějaké ty genetické výhody navíc oproti lidské populaci. Jeho zvláštní schopnosti jsou mu však spíše prokletím, pátrá po něm policie i sekta která ho stvořila. Z běžného detektivního námětu s luxusními akčními scénami se čím dál víc stává gotický román nové doby s nezbytnými fantastickými prvky. Charaktery hlavních hrdinů jsou čím dál více prokreslené a profilované. Ačkoliv se příběh rozvijí pomalu a moc nesděluje, vydržte to ty první díly a nechte se unášet nejen akčním spádem, ale i vynikajícím OST (písně Your Eyes od Sun Woo Jung Ah a LUCA od zpěvačky Jemma, zpíváná v angličtině mě prostě podsekávají v kolenou, a celkově je OST na vynikající úrovni, chci ho. Nenápadné industriální ruchy, různé elektronické koláže i dramatičtější kousky vytvoření ze symfo samplů). Příběh nabývá časem na síle a nastoluje důležité otázky, co je lidská evoluce, kam povedou různá vylepšení, co je definice člověka, lidskosti, kam až může věda zajít? Nic z toho není jalové a podbízivé, je to velmi temné, mrazivě znepokojivé. Dialogy jsou na výši od prvního dílu. Navíc od dílu 8 je tady další kvalitativní skok v příběhu (nebudu spoilerovat), který je vážně na Koreu i Asii celkově neobvklý. Nebudete se prostě schopni od sledování odtrhnout. Kim Rae Won hraje dokonale ztrápeného, zmučeného a pronásledovaného hrdinu, který hledá naději, klid a chce žít lépe. Lee Da Hee naopak dokázala, že je velmi schopná herečka i pro hlavní role, v mých očích touto sérii velice vyrostla i její charakter se mění a hraje ho skvěle. Navíc má se svým kolegou neuvěřitelné napětí, žár i subtilní chemii. Nejshippovanější pár sezóny je podle mě na světě. Série se svým námětem a provedením blíží spíše profilu OCN než tvN, přestože hodně velká část recenzí na MDL tomu přiřkla průměr, nebo nic moc, část pochopila, že je to neobvyklé a jedinečné dílo. Na soukromu stanici sledovanost skoro 6%! Takže obrovský úspěch, bylo by chyba, aby jste sérii neviděli, protože o ní se ještě bude mluvit. Délka 12 dílů, některé mají přes hodinu. ()

Eawy

Na L.U.C.A. som sa tešila, lebo Kim Rae-Won je výborný herec, rovnako ako Kim Seong-Oh, ktorý je posledné roky naozaj úžasný vo všetkých rolách, ktoré si vyberie. Nápad, príbeh, herci i spracovanie sú na výbornej úrovni. Pre mňa však asi v polovici prišlo k zásadnému zlomu. Skoky v čase vôbec nevadia, príbehu práveže prospievajú, ale od 7/8 časti som mala pocit akoby scenáristi dostali prikázané, že musia seriál skrátiť. Pokiaľ viem, pôvodne malo ísť naozaj o 16 - epizódový seriál, a mám pocit, že scenáristi museli upustiť od viacerých vecí aby urýchlili dej. Niektoré rozhodnutia sa mi zdali správne, ale mám pocit, že skrátenie seriálu uškodilo. Hudobne naozaj výborné, aj čo sa týka sci-fi efektov, ktoré v tomto prípade naozaj nepôsobia ako televízna produkcia. Som zvedavá, či bola plánovaná aj druhá séria. 65% ()