Třináctiletý Sam Cleary (Javon 'Wanna' Walton) má podezření, že jeho záhadně samotářský soused pan Smith (Sylvester Stallone) je ve skutečnosti legendární hrdina Samaritán, který byl před 25 lety prohlášen za mrtvého. Zločinnost je na vzestupu, město balancuje na hraně chaosu a Sam se rozhodne vylákat svého souseda z úkrytu, aby zachránil město před zkázou. (Prime Video)

filmfanouch

Sylvester Stallone si na počátku své herecké kariéry vysnil osud charakterního herce, osud s ním měl ovšem jiné plány. Společně se Arnoldem Schwarzeneggerem a Brucem Willisem není Stallone brán jako člen svaté akční trojice pro nic za nic, jména postav jako Rocky, Rambo, John Spartan, Ray Tango, Gabe Walker či Barney Ross ho do análů akčního filmu nevyhnutelně zapsali. Ani Stallonea ovšem neminul směr superhrdinských filmů. Háček je v tom, že na Soudce Dredda by nejradši zapomněl i sám Stallone, role Stakara Ogorda v druhých Strážcích Galaxie spíše byla čestnou roličkou, kdy se na tom ve třetím dílu moc nezmění a zhruba stejně tomu je i s dabingem King Sharka v Sebevražedném oddílu Jamese Gunna. V novém superhrdinském filmu Samaritán, který je založen na stejnojmenných grafických románech. Dočkává se ovšem nakonec 76-letý Stallone důstojné superhrdinské role? Režie Samaritána se chopil Julius Avery, který stojí za snímkem Overlod, slušným hororovým béčkem, které mělo poměrně pěkný vizuál a nebálo se šetřit s poměrně drsnou brutalitou. A proto zamrzí, že Samaritán nedopadl líp. O poznání líp. Město Granite City se sice snaží být vyobrazené takovým způsobem, aby vedle něj Gotham vypadal jako letovisko a při jeho představování je snadné si představit, že by se v tomto městě plném chaosu mohl odehrát zajímavý film, Samaritán ovšem v tomto ohledu zklame. Představí sice zajímavé motivy a naznačí předpoklad k velkým věcem, ty ovšem při postupném průběhu shoří jako papír. Chyba ovšem není v Sylvesteru Stalloneovi. Ten je ve své roli solidní a ukazuje, že i na stará kolena neztrácí potřebnou akční fyzičku. Háček je v tom, že se Stalloneův solidně nastíněný hrdina nestal tváří jiného a mnohem lepšího filmu. Už při vystavění expozice se totiž ukazuje, že by možná byl zajímavější film, který by se odehrával mnoho let před události Samaritána, na období představeném ve filmu se ovšem kdovíjak zajímavá podívaná vystavět nedokáže. Především i proto, že se nedaří, aby stěžejní zvrat fungoval jako šokující zvrat. Na papíře by přitom nejspíš základní námět nepůsobil zase tolik nezajímavě a šel by třeba zpracovat i jako velmi zajímavé pojetí příběhu Batmana (klidně i ve formě návratu Batmana Christiana Balea). Jenomže nejhorší je snaha celý film budovat na překvapení, když nádech překvapení tento film neviděl ani z toho nejpomalejšího rychlíku. Při vzpomínání na Overlorda zamrzí, že Samaritánovi chybí něco, co by se dalo nazvat hezkým vizuálem, sympaticky funkční je alespoň soundtrack Kevina Kinera a Jeda Kurzela. Potěší důkaz o tom, že Pilou Asbæk šílené záporáky prostě umí a taky, že ústřední klučina Javon Walton po Euforii může znovu dokázat, že rozhodně není herecké dřevo. Dvakrát ovšem nepotěší fakt, že Samaritán očividně tak trochu zapsal svou dobu, kdy se v současné době jen veze po scénách a motivech, které již byli v jiných filmech a fungovali v nich o poznání lépe. Adept na svěží pojetí superhrdiny se rázem vlastně stává jen rutinní záležitostí, kde nefunguje snaha o nějaké motivy vykoupení a především Samaritán působí film, který brutálně neodhadl svou cílovku a neví, zda se chce být krapet drsnější podívanou či se chce zaměřit na mladší diváky. A díky tomu nedokáže úplně obstát ani pro jednu z potencionálních cílovek. U toho filmu nefunguje snaha útoku na emoce či snaha o nějakou tu velkolepost, protože se v průběhu definitivně ukáže, že jde jednoduše o béčko. Béčko, u kterého rázem dává smysl, že se z filmu původně zamyšleného pro kina stala exkluzivita pro Amazon Prime. Přesně jakoby si v Amazonu a zakoupeným MGM sedli a řekli si, že u tohohle filmu je cesta do kin sebevražda, protože na streamu tento film dvakrát nikoho neurazí. Jenže stačí výskyt digitálně omlazeného Stalloneho a následně i zbytek filmu, aby se ukázalo, že Samaritán dvakrát nedokáže uspokojit ani ty, kteří se již dávno oddávají čistě streamovacím novinkám. A při dalších vzpomínkách na Overlorda prostě zamrzí, že se Avery v akčních scénách nedokázal víc odvázat.  Sylvester Stallone si na počátku své herecké kariéry vysnil osud charakterního herce, osud s ním měl ovšem jiné plány. Společně se Arnoldem Schwarzeneggerem a Brucem Willisem není Stallone brán jako člen svaté akční trojice pro nic za nic, jména postav jako Rocky, Rambo, John Spartan, Ray Tango, Gabe Walker či Barney Ross ho do análů akčního filmu nevyhnutelně zapsali. Ani Stallonea ovšem neminul směr superhrdinských filmů. Háček je v tom, že na Soudce Dredda by nejradši zapomněl i sám Stallone, role Stakara Ogorda v druhých Strážcích Galaxie spíše byla čestnou roličkou, kdy se na tom ve třetím dílu moc nezmění a zhruba stejně tomu je i s dabingem King Sharka v Sebevražedném oddílu Jamese Gunna. V novém superhrdinském filmu Samaritán, který je založen na stejnojmenných grafických románech. Dočkává se ovšem nakonec 76-letý Stallone důstojné superhrdinské role? Režie Samaritána se chopil Julius Avery, který stojí za snímkem Overlod, slušným hororovým béčkem, které mělo poměrně pěkný vizuál a nebálo se šetřit s poměrně drsnou brutalitou. A proto zamrzí, že Samaritán nedopadl líp. O poznání líp. Město Granite City se sice snaží být vyobrazené takovým způsobem, aby vedle něj Gotham vypadal jako letovisko a při jeho představování je snadné si představit, že by se v tomto městě plném chaosu mohl odehrát zajímavý film, Samaritán ovšem v tomto ohledu zklame. Představí sice zajímavé motivy a naznačí předpoklad k velkým věcem, ty ovšem při postupném průběhu shoří jako papír. Chyba ovšem není v Sylvesteru Stalloneovi. Ten je ve své roli solidní a ukazuje, že i na stará kolena neztrácí potřebnou akční fyzičku. Háček je v tom, že se Stalloneův solidně nastíněný hrdina nestal tváří jiného a mnohem lepšího filmu. Už při vystavění expozice se totiž ukazuje, že by možná byl zajímavější film, který by se odehrával mnoho let před události Samaritána, na období představeném ve filmu se ovšem kdovíjak zajímavá podívaná vystavět nedokáže. Především i proto, že se nedaří, aby stěžejní zvrat fungoval jako šokující zvrat. Na papíře by přitom nejspíš základní námět nepůsobil zase tolik nezajímavě a šel by třeba zpracovat i jako velmi zajímavé pojetí příběhu Batmana (klidně i ve formě návratu Batmana Christiana Balea). Jenomže nejhorší je snaha celý film budovat na překvapení, když nádech překvapení tento film neviděl ani z toho nejpomalejšího rychlíku. Při vzpomínání na Overlorda zamrzí, že Samaritánovi chybí něco, co by se dalo nazvat hezkým vizuálem, sympaticky funkční je alespoň soundtrack Kevina Kinera a Jeda Kurzela. Potěší důkaz o tom, že Pilou Asbæk šílené záporáky prostě umí a taky, že ústřední klučina Javon Walton po Euforii může znovu dokázat, že rozhodně není herecké dřevo. Dvakrát ovšem nepotěší fakt, že Samaritán očividně tak trochu zapsal svou dobu, kdy se v současné době jen veze po scénách a motivech, které již byli v jiných filmech a fungovali v nich o poznání lépe. Adept na svěží pojetí superhrdiny se rázem vlastně stává jen rutinní záležitostí, kde nefunguje snaha o nějaké motivy vykoupení a především Samaritán působí film, který brutálně neodhadl svou cílovku a neví, zda se chce být krapet drsnější podívanou či se chce zaměřit na mladší diváky. A díky tomu nedokáže úplně obstát ani pro jednu z potencionálních cílovek. U toho filmu nefunguje snaha útoku na emoce či snaha o nějakou tu velkolepost, protože se v průběhu definitivně ukáže, že jde jednoduše o béčko. Béčko, u kterého rázem dává smysl, že se z filmu původně zamyšleného pro kina stala exkluzivita pro Amazon Prime. Přesně jakoby si v Amazonu a zakoupeným MGM sedli a řekli si, že u tohohle filmu je cesta do kin sebevražda, protože na streamu tento film dvakrát nikoho neurazí. Jenže stačí výskyt digitálně omlazeného Stalloneho a následně i zbytek filmu, aby se ukázalo, že Samaritán dvakrát nedokáže uspokojit ani ty, kteří se již dávno oddávají čistě streamovacím novinkám. A při dalších vzpomínkách na Overlorda prostě zamrzí, že se Avery v akčních scénách nedokázal víc odvázat.  Sylvester Stallone je pořád fajn a v titulní roli Samaritána je chvílemi vlastně fakt radost ho sledovat, jinak ovšem Samaritán brutálně zaostává za očekáváními. V jádru sice jde o tak trochu jiný superhrdinský film, při sčítání ovšem dochází k převaze negativ. Je to celkem škoda, titulní hrdina a jeho svět totiž skrývají něco jako solidní potenciál pro zajímavou podívanou....   Sylvester Stallone je pořád fajn a v titulní roli Samaritána je chvílemi vlastně fakt radost ho sledovat, jinak ovšem Samaritán brutálně zaostává za očekáváními. V jádru sice jde o tak trochu jiný superhrdinský film, při sčítání ovšem dochází k převaze negativ. Je to celkem škoda, titulní hrdina a jeho svět totiž skrývají něco jako solidní potenciál pro zajímavou podívanou.... () (menej) (viac)

honajz

Kurňa, ta identita je od začátku jasná jak facka, takže nějaký zvrat v ději se pro mne nějak nijak nekonal, do toho tu máme otravného kluka, u kterého se divím, že mu buď tu ruku neusekli, nebo ho s maminou už dávno někam nezabetonovali, a pak partu pouličních rváčů, kteří chtějí chaos a vykrádat obchody poctivých pracujících a město bez elektřiny (aniž by je napadlo zajet si do EU, kde by mohli rovnou začít se svým názorem dělat i politiku), jo, a dozvíme se na závěr, že nikdo z nás není buď jen dobrý, nebo zlý, ale v každém z nás je kus toho i onoho, Sly vypadá charismaticky jako Sean Connery, ale co je to všechno platné, když chybí děj, chybí příběh a mlátičky jsou předem jasné a dané, když můžete vystřílet zásobník a je to k prdu. Ještě že jim tam tekla voda, asi platili řádně nájem. Mně ani tak nevadí to minimum akce, Sly by to v pohodě svým charisma utáhl, ale to, že film odnikud nikam nejde a ve scénách s klukem je někdy otravnější než Poslední akční hrdina s Arniem, který je zhruba podobně zaměřen. ()

Big_Boss

Sylvestr Stallone jako stárnoucí superhrdina, kterej se schoval do ústraní a jen jeden malej kluk ho může motivovat, aby se vrátil a zachránil svoje sousedství? To zní skoro jako něco z Rockyho, perfektně napsané přímo pro Stallona. Ale bohužel je film odfláknutý a nedotažený. Skoro jako kdyby se ani tvůrci nechtěli snažit, splácali rychle něco ve střižně, zjistili, že to na kino nestačí a rychle to hodily na streamovací služby. Mělo to potenciál být zajímavé béčko, ale to by se museli trochu upravit dialogy, vyvážit tón filmu, kdy jsem nevěděl jestli ito je komedie nebo drama, rozhodně upravit genericky nudné záporáky jak z 90. let, přidat nějakej zajímavej zvrat a ne takovej, kterej jsem odhadl v půlce filmu, ale tvůrci si mysleli že jsem moc blbej a že budu šokovanej zvratek, kterej si nechali až do finále. Stallonovo chemie s klukem byla fajn, ale pod le mě tomu chybělo to srdíčko. Škoda, takhle si to odnáší 4,5/10 ale rozhodně nemám důvod se na film někdy znovu podívat. ()

noriaki

Kdekdo se rozčiluje že Stallonovi tyhle charakterní role nejdou, jenže vedle zbytku filmu je ještě zlatý. On je tam a akce je docela fajn, jenže zbytek je mimo moje chápání. Chtělo by to přidat tomu otravnému klukovi deset let věku, adekvátně přizpůsobit zápletku, a mohl z toho být krásně syrový thriller se superhrdinou. Mám pocit, že to bylo v plánu, jenže s tím jak jsou napsané postavy a dialogy to moc nefunguje. Občasné ohýbání jejich charakterů aby do toho zapadly, je spíš na škodu. ()

Arsenal83

Možno aj vďaka nízkym očakávaniam to dopadlo podľa mňa celkom dobre. Asi ma prekvapilo, že to nebol žiadny prepadák. Stallonemu jeho pózu napriek 2 centimetrovým škáram v tvári ešte stále veriť. A taký Pilou Asbaek bol frajer v Borgen, bol frajer v Game of Thrones a aj tu bol frajer. Dobrý ksicht na také roly. ()

• Když jde Joe (Sylvester Stallone) v dešti po ulici a začne ho sledovat gang, má kapuci, která je součástí bundy. Tu má v některých záběrech nasazenou a v některých ne. (Fenk)
  • V 65. minúte nastáva scéna, kedy Joe (Stallone) aj s malým dievčaťom preskočí cez auto, prevrhne ho a ukryje sa zaň pred hodeným granátom. Takým, aký v minulých scénach dokázal vyradiť všetku elektroniku v okolí výbuchu. Tu však nevyradí ani len mobilné telefóny početných pozerajúcich sa ľudí, ktorí celú scénu na mobil natáčajú. (baclajean)

Warneři uzavřeli dohodu s MGM

Warneři uzavřeli dohodu s MGM

15.08.2022

Studia MGM a Warner Bros. Pictures uzavřela novou několikaletou smlouvu, podle níž v budoucnu přeberou Warneři zodpovědnost nad mezinárodní (tedy mimo USA) filmovou distribucí MGM. To mělo doposud… (viac)

Russell Crowe bude papežovým exorcistou

Russell Crowe bude papežovým exorcistou

28.06.2022

Novozélandský herec Russell Crowe se v poslední době v tvoření jen tak nezastavuje. Zatímco už za pár dnů ho diváci budou mít šanci vidět ve vedlejší roli boha Dia ve značně očekávané nejnovější… (viac)