Takmer 5000 rokov po tom, čo získal nadľudské sily egyptských bohov – a následne bol uväznený– je Black Adam (Dwayne Johnson) oslobodený zo svojej hrobky a je pripravený konať v zmysle svojej jedinečnej formy spravodlivosti v modernom svete. (Continental film)

SeBig

Kolýsá to mezi dvěma třema hvězdama. V týhle době seš vděčný za to, že se u filmu nenudíš. Leč je to stupidní a místama fakt trapný, furt lepší než zkurvená nuda. To je hrozná doba. ()

Arsenal83

Všetko čierne je teraz dobré, takže to nemohlo dopadnúť zle. A aj keby, tak by nebolo vhodné to otvorene kritizovať. Vďaka spomaleným záberom sa podarilo natiahnuť stopáž na dve hodiny, takže s nejakým zložitým scenárom si netrebalo lámať hlavu. A v tej jednoduchosti tu bolo aj kus zábavy, dobrý vizuál a dialógy primerané Dwaynovi. ()

Chrustyn

DC to tam prostě nemá a nikdy už mít nebude. Black Adam je přesně to, co charakterizuje většinu filmových DC komiksů a pokud bych nepoužíval slova jako sračka určitě to nejlépe vystihuje slovo nezajímavý. O film jsem ztratil zájem po první "velké" akční scéně a prvotním představení úvodního antihrdiny, kdy jsem pochopil co se bude dít dál. Vše se odehrává ve 2 až 3 kulisách. Herci jsou podivně znudění a nechápající co se po nich chce a na piedestalu všeho dění je samotný Dwayne Johnson, pro kterého se jedná o vysněný projekt ale nikde jsem to neviděl. Jeho pojetí role reprezentuje samotný film a já opravdu dlouho necítil takový nezájem o dění na obrazovce, které jsem u blockbusteru nezažil mnoho let. Film tak nefunguje ani jako případná nová frenčíza (ke které snad nedojde) ani jako akční atrakce, vzhledem k tomu, že samotná akce je pouhý ohňostroj špatně zpracovaných blesků. Jako poslední potvrzení celkového nezájmu až zhnusení postačí i fakt, že ve chvíli kdy jsem se dočkal vytouženého konce, čekala mě ještě půlhodina šedivého digibordelu. Hodně odřené 2* jen díky faktu, že existují filmy jako Venom a Morbius, které jsou filmovému dnu o něco blíže, než tenhle borec v latexu. ()

Marze

Superhrdinsky film se solidni akci, solidnimi efekty a pribehem, ktery lze sledovat i kdyz nejste komiksovy fanousek. Pro me docela zmatek jak byva u techto filmu zvykem a slaby vyvoj postav. ()

Stanislaus

Při sledování Black Adama jsem měl pocit, jako bych sledoval jakýsi slepenec filmů od MCU a DC, vezmu-li zejména v potaz postavy - Doctor Fate (Strange), Hawkman (Falcon), Atom Smasher (Antman) a Cyclone (Storm/Enchantress) - u kterých mě ta až vykradačská podobnost místy maličko iritovala. Po akčně-vizuální stránce je film zvládnutý celkem solidně, byť je v něm místy opravdu až nezdravě moc zpomalovaček (bez nich by byl film možná i o deset minut kratší) - ale co už. Obsazení mi v některých případech přišlo trochu nešikovně vybrané až druhořadé (viz rádoby vtipná a hrdinná rodinka). Škoda, že není Black Adam, jak by se podle názvu dalo čekat, trochu temnější (ale ne tak špatně vizuálně temný jako BvS) a škoda, že netlačí méně drasticky na pilu humoru. (Spoiler alert) "Pobavilo" mě, že si Marwan Kenzari v podstatě zopakoval svého Jafara. ()

rollman1

Black Adam není dobrý film a není ani razantní změnou v komiksovém žánru nebo něčím ultimátním ze stáje DC. Tak proč jsem z kina odcházel uspokojenější, než po kojtusu se sousedem? Odpověď je velice jednoduchá. Tenhle film je totiž šíleně zábavnou atrakcí, která je jako stvořená pro návštěvu kina. Nečekejte hluboký příběh, veliké ambice nebo snad nějaké lomení filmových standardů. Ačkoliv se snímek prezentuje jako gamechanger, tak se opět jedná o rutinní komiksovou podívanou. Výhodou je však to, že tam kde ostatní filmy budují příběh a atmosféru a hrají si na bůhvíco, tady se jedná o ryze čistý popcorn, kde akce střídá akci, hlášky fungují na první dobrou a i když jsou vedlejší postavy spíš jen do počtu, každá z nich si ukrojí kousíček koláče slávy. Vizuálně je film nápaditý, kamera se snaží o nějaké zajímavé úhly a hudba dokáže vtáhnout do akce. Rock je ve své roli skvělý a krade si film pro sebe. Potěší i Pierce Brosnan jako Dr. Fate, jenž je takovou DC verzí Dr. Strange. Fungují i interakce mezi postavami a nějaká chemie mezi nim také panuje. Největším plusem je ale samotná postava Adama. V tomhle filmu je minimálně v první polovině hodně nekompromisní a celý jeho tón je někdy až brutální. Škoda, že sešlo z toho, že by film měl rating R, protože pro utržené končetiny a mrtvá těla by se zde nešlo daleko. I přes to se v rámci nějakých mantinelů dočkáme až brutálního zacházení s lidskými záporáky. Zapomeňte na Familly Friedly Marvel. Konečně jsme se dočkali něčeho temnějšího. (Rozhodně nesrovnávat s letošním Batmanem atd. To je úplně jiná liga samozřejmě, jelikož Batman mířil od začátku úplně jinam). Bohužel ale zamrzí až moc uspěchané finále a docela předvídatelný průběh celého filmu, včetně konce. Záporák je tady opravdu jen pro to, aby si měl Rock s kým vytřít zadek. Takže, pokud opravdu slevíte ze svých nároků na něco ambiciózního a půjdete do kina s tím, že vypnete mozek a užijete si skoro 2 hodiny nekompromisní akční jízdu, která dobře vypadá, budete z kina odcházet velice spokojeni. Pokud tak neučiníte, ušetřete si čas i peníze a do kina nelezte. Po titulkách je ještě jedná scéna, která je prostě boží. ()

BMW12

Ale jo, DC si vybralo velice schopného režiséra Jaume Colett-Serru, od kterého se mi líbily snad všechny filmy. A i tento film mě dokázal zaujmout, děj byl zajímavý a napínavý, udržel moji pozornost po celou dobu. Dwayne Johnson byl fajn a potěšil také Pierce Brosnan. Pár věci by se však dalo vylepšit, např. jsem nechápal postavu toho mladýho týpka, co byl mixem Deadpoola a Ant-Mana. ()

TheEvilTwin

Do kina jsem na BA šel spíše z nudy než z potěšení a vlastně jsem dostal přesně to, co jsem čekal - (pod)průměr. Zatímco MARVEL je pořád víceméně stejný a drží se “ve středu”, aby se zavděčil všem, DC je o něco vyspělejší a dává nám buďto nahláškované komedie (Shazam) nebo vtipné a současně drsně krvavé akce (nový Suicide squad). O to víc je s podivem, že Black Adam není ani jedno z toho a jde o zcela podprůměrnou superhero akci, která nemá čím oslnit. Herecky jde o soubor “no names” spolu s přestárlým Brosnanem a Dwaynem v hlavní roli, který se zde ale za mě až katastrofálně nehodí. Jeho role ve F&F nebo v jungle filmech, kde víceméně paroduje sebe samého, jsou zábavné a jsou hitem internetových memes, ale hlavní superhrdinskou roli mu prostě nesežeru, na to mu (bohužel) chybí větší herecký talent, mimika a vcítění se do postavy. Z hlediska příběhu zde toho taky moc nedostaneme, charaktery hrdinů jsou tuctové, nezábavné a bez silnějšího backgroundu a z audiovizuální stránky diváka taky nic nestrhne, akce je obyčejná a není moc co chválit. Suma sumárum klasická digitální řežba, která ale za jí podobnými filmy zaostává nevýraznými postavami a slabým fan-servicem, no jako slabší trojhvězda se to díky zábavnému žánrovému zařazení přežít hádám dá… ()

HellFire odpad!

Čekal jsem výplachovku, dostal jsem prachsprostý odpad. Black Adam působí naprosto amatérsky a odfláknutě (především co se týče speciálních efektů – tohle musela být pro CGI umělce hotová noční můra), až do takové míry, že je urážející vůči divákovi. Všechny scény s expozicí ve mně vyvolávaly nutkání položit hlavu na polštář a usnout, zatímco všechny bojové scény působily jako děsivá směs zvuků, bláznivého střihu a rozmazaného obrazu. Postavy jsou až na Brosnana krajně nesympatické, příběh postrádá jakékoliv napětí, dialogy by zahanbily i Magnuska (hlášky typu „špatný plán je lepší než žádný plán“ si strčte za klobouk) a ani po technické stránce nemůžu najít žádné plus. Už úvodní bitka Black Adama s armádou, kdy se Rock snaží tvářit jako největší drsňák, působí spíš směšně a při sledování jsem se nemohl zbavit dojmu, že Rockovo ego nabobtnalo na neudržitelnou úroveň. Konečně si ve svých 50 letech mohl natočit svůj oblíbený projekt – ale zapomněl do něj vložit srdce. Film působí spíš jako ukázka toho nejhoršího z dnešního Hollywoodu – jako plytká zábava na jedno zhlédnutí pro diváka bez mozku, který touží jenom po pozlátku. Co mi taky brnkalo na nervy, byly pokusy o humor, které se naprosto míjely účinkem. Napadá mě k tomu slovo „cringe“. Hodí se taky ke scénám typu „voják vypálí na Black Adama raketu, ten ji chytne a pozorně si ji prohlédne, aby si divák všiml, že je na ní doslova! napsané Eternium... výbuch téhle rakety Black Adama zraní, takže víme, že eternium je jeho kryptonit“. Divák se raduje, scénárista skuhrá. Nebo scéna, kdy Black Adam honí několik vojáků na létajících motorkách a zcela bez vysvětlení ví, že mají motorky úložný prostor, kde se může ukrývat unesený chlapec. P.S. Podle box office to vypadá, že diváci přeci jenom nejsou tak hloupí a nechodí na Black Adama v davech, protože tahle předražená produkce si na sebe nevydělá v kinech. Rozpočet se udává okolo 200 milionů dolarů plus reklama a film svou pouť v kinech zakončí někde za hranicí 500 milionů. Tudíž v červených číslech. P.P.S. Zajímalo by mě, kolik procent filmu bylo natáčeno před green screenem. Tipoval bych 80 %. Barevná paleta filmu ve mně vyvolávala nutkání nasadit si sluneční brýle a zběsilý střih maskující nespočet neduhů mi zase otevíral kudlu v kapse. Takhle nasraný jsem při sledování filmu dlouho nebyl :). Od superhrdinů si dám přestávku tak na příštích 10 let. ()

JASON_X

Konečně nějaký comicsový hrdina s koulema... tedy s povolením zabíjet... vlastně on zabíjí bez povolení, to je ještě lepší. Sice se mu to snaží překazit (nebo ho aspoň převychovat) zoufale nezajímavá partička dušínovských kazišuků z jakési Justice Society, v čele s trapným okřídleným zulukafrem, ale Adam je má naštěstí na háku a na potkání jim dává nakládačku. No a když potom kazišuci dostávají na budku i od jinýho borce, tak to je jim najednou Adam dobrej a hned mu lezou do zadku, ubožáci. A jak to všechno probůh nakonec skončí? Podaří se osvobodit Iraq... totiž Kahndaq okupovaný křižáky z NATO... totiž z Intergangu a nastolit v něm konečně liberální demokracii? Nechte se překvapit. Já osobně jsem divácky naprosto spokojený. Po dlouhé době zfilmovaný comics, který mi stoprocentně sedl. Bombastický digivizuál, slušný příběh s atraktivním motivem prastaré fiktivní mytologie, relativně neinfantilní děj, sympaťák Rock v hlavní roli, heroický hudební doprovod, spousta akce, prostě prvotřídní mozkovýplach. A nějaké ty mouchy blahoskonně přehlédnu. No a jsem moc zvědavý na pokračování, protože jistá odporná babizna, která je díky pozitivní diskriminaci velitelkou Justice Society, se chystá na Adama poslat ve dvojce svého mazánka, pravdoláskaře Supermánka. Už se těším, jak mu Adam utrhne jeho zakrnělé kulky i s pindíkem, uřízne hlavu a nachčije do krku. ()

luka4615

Neskutečná přehlídka chaoticky nepřehledné digitální akce, kterou ještě ke všemu zastřešuje velmi podivná herecká poloha Dwayna "The Rock" Johnsona. Tak přesně takto lze v jedné větě snímek Black Adam studia DC, na který se většina komiksových fanoušků, potažmo i fanoušků The Rocka těšila po mnoho dlouhých let. Je mi tedy vážně velkou záhadou, že jsme nakonec dostali něco tak neuvěřitelně infantilního a po všech stránkách nudného. Jistě, několik světlých momentů v tomto hlubokém moři marnosti sice najdeme, nicméně tváří v tvář lacinému příběhu a plytkým postavám (Atom Smasher) i tento malý náznak kvality a kreativity pohasíná a umírá v nepěkných bolestných křečích. Co se týče akční stránky, tak tento rok jsem snad neviděl nic tak neuvěřitelně ošklivého jako právě tady. Veškeré akční sekvence jsou navíc ještě poměrně amatérsky sestříhány, takže pokud zde není nějaký slow-motion záběr, tak nemáte absolutně žádnou šanci pochytit co se před Vámi děje. Co tedy dodat na závěr? Smolná filmová šňůra studia DC bohužel pokračuje i nadále, jelikož Black Adam bez sebemenších problémů zosobňuje to nejhorší ze všech předcházejících snímků. Je vážně velká škoda, že se tvůrci odmítají z těchto neúspěchů poučit a konečně nám naservírovat nekompromisní komiksový zážitek, u něhož nebudou fanoušci nevěřícně kroutit hlavou nad tak pošetilým přístupem k rodinnému stříbru. No, doufám, že příště už to tak nepovedené a chaotické nebude – ta plejáda kvalitních komiksových hrdinů, antihrdinů a padouchů si tento laxní přístup vážně nezasluhuje. PS: Pierce Brosnan zde absolutně kraluje! „My powers are not a gift. They're a curse, born out of rage.“ ()

Morholt

K nerozeznání od tuctových marvelovek, které se Collet-Serra nestydí vykrádat. Ve finále je to jen přeplácaný digitální ultrabordel bez valného příběhu, který patlá dohromady všechno možné, co se kdy v komiksových filmech objevilo. Na prázdno vychází o snaha o vtip a najdete tu koncentraci snad těch nejtrapnějších hlášek, jaké se kdy v jednom filmu objevily. Ani s postavami se nedá moc sympatizovat a Johnson jse snad nejprkennější kostýmák, jakého jsem kdy viděl. Samozřejmě pár momentů to má, ale to nic němní na tom, že se jde o jeden z nejhorších žánrových blockbusterů. DC by se mělo držet cesty, kterou vytyčili poslední Batman s Jokerem a nechat přeplácané omalovánky Marvelu. 25% ()

Lucasion

Black Adam kombinuje dvě skvělé věci pro které mám slabost. DC a Rocka. Od Black Adama jsem prakticky nic nečekal a dostal jsem vlastně to, co jsem si myslel, že dostanu. Přiblblou digitální komiksárnu, která bude zábavná. Black Adam snad neměl ambice udělat díru do světa. Příběh je komiksově jednoduchý a vykresluje nového antihrdinu. Snad jen to, že DC představuje dalších několik hrdinů, kteří se mu postaví a představí je z rychlíku a člověk si k nim nemůže ani vytvořit vztah. Ale tak to holt u DC chodí. Navíc nás čeká nejsladší camao, které dalo naději snad všem fanouškům po celém světě. Včetně mě. Zase si musím postesknout, že to DC nevyšlo. Každopádně digitálními triky se tu nešetří a já si vzpomněl třeba na Green Lanterna (2011), který měl stejný problém. Tak i on byl zábavnou digitální komiksárnou. Příběh se vyvíjí přesně tak jak byste čekali a skončí přesně tak jak byste chtěli. Nic víc, nic míň. Ovšem The Rock to celé dělal s láskou a je to vidět. Já jsem vlastně spokojený. (70 %) ()

ScarPoul

Black Adam sa mi páčil. Je to trošku iný origin story a Dwayne si za veľmi dlhú dobu zahral postavu, ktorú mu riadne sadla a v ktorej je aj dobrý. Iste má to svoje chyby. Snaží sa to priblížiť Marvelu a posledná pol hodina je nechcene smiešna a podkopáva nohy slušne budovaným vzťahom a mytológií Black Adama. Peklo príde na zem a z toho asi šestnásť kostier, ktoré porazia ľudia s odtrhnutými trubkami. Tých je asi tiež šestnásť. No áno. Stále tomu chýba zmysluplná koncepcia a stále stále tomu chýbajú Snyderovské symbolizmy a temnota. Ale keďže som mal DC vždy trošku radšej, tak som spokojný. Aj napriek chybám. Justice Society je výborná ( aj herecky aj čo sa týka predstavenia) akčné scény celkom nápadité a keby nebolo poslednej polhodiny a zbytočného záporáka bola by to lahodná záležitosť. Veľkým prekvapením boli vtipy, ktoré v zásade takmer vždy fungovali. Aspoň pre mňa. Možno to neprináša nič nové do sveta komiksových filmov a keby to vzniklo pred piatimi rokmi viedlo by sa tomu lepšie, ale za priemer to nepovažujem. ()

corpsy

Našľapanosť a vizuálne obžerstvo sa filmu uprieť nedá. Trikový majstri sa vybláznili a komiksové srdiečka fanúšikov, môžu byť nadmieru spokojné. Na počudovanie ušlo aj politicky korektné obsadenie superhrdinov, The Rock má skvelé hlášky a čo je najmenej zaujímavé ( a v celkovom vyznení filmu aj nepotrebné ), je samotný príbeh. Origin je poskladaný formou flashbackou a zvratov. Pre DCEU ďalšia labutia pieseň, pred v budúcnosti opätovne pripravovanom reštarte ( 2025 ). ()

liquido26

Byl jsem rád, že se objevily na filmových plátnech neokoukané postavy jako Doctor Fate, Hawkman nebo Atom Smasher. Pierce Brosnana bych vůbec nepoznal :-) Potěšilo i cameo Henryho Cavilla. The Rock mi nevadil (většinou filmy s ním nemusím), ale jinak to byla naprosto tuctová přeplácaná akce plná destrukce a destrukce a zase další destrukce s průměrným příběhem, kterou už rozhodně znovu nepotřebuju vidět. ()

Nový Svatý se hýbe kupředu

20.08.2023

Disney a Flash v kinech zakopli

Disney a Flash v kinech zakopli

19.06.2023

Strastiplná produkce Flashe by vydala na samostatnou knihu, minulý týden ale komiksový blockbuster konečně vběhl do kin a díky nadějným vyhlídkám, kdy podle některých odhadů mohl mířit až na… (viac)