Pravdivý príbeh vzostupu hudobnej ikony Arethy Franklin. Od jej počiatkov, keď ako malá spievala v kostolnom zbore, k tomu ako sa vypracovala na medzinárodnú super hviezdu. (Forum Film SK)

BOURQUE

Režisérsky debut Liesl Tommy nedopadla podľa predstáv (minimálne z môjho pohľadu). To je však každopádne na pochvalu, že si vybrala ťažkú úlohu. Sfilmovať život úžasnej (Soul) speváčky Aretha Franklin totiž vôbec nie je jednoduchý. Výsledný film nesie na sebe všetky tie klišé motívy, ktorým by sa v takýchto prípadoch malo čo najviac vyhnúť. Tých 145 minút napriek snahám plynie pomaly a všetky prostriedky sú využité neefektívne. Škoda za ten výsledok – tento životopisný film nedokáže priblížiť skutočnú A. Franklin. Každopádne J. Hudson sa snažila. Osobné hodnotenie: 66% (**) ()

strikeman

Na začátku přes značnou stopáž dějepisně zkratkovitá, ale jinak zcela šablonovitě zpracovaná biografie s tradičními ublíženeckými a sebelítostnými černošskými kecy o zlých běloších etc., kterou zachraňuje skvělá muzika a některé pěkné herecké a pěvecké výkony... 72% ()

Maximilianus

Životný príbeh Arethy Franklin nebol tak búrlivý, zaujímavý a dobre a inovatívne natočený ako Bohemian Rhapsody a najmä Rocketman, ale aj královná soulu si čo to odžila a v živote to nemala jednoduché. Podľa mňa sa film zameriava na málo z jej života, nejde až tak do hĺby a do emócie. A pritom mi to na tomto filme ani nevadilo a užíval som si pesníčky a skvelý spev Jennifer Hudson. Vo výsledku som ale nemal pocit, že sledujem niečo výnimočné. Ako pocta legende ale film slúži fajn. 6,8/10. ()

ER

Zhlédnutí filmu byla pro mě povinnost i když recenze nebyly moc dobré. Bohužel se s nimi musím shodnout. Scény byly dlouhé, provázanost na milníky v životě Arethy nemají potřebnou dynamiku a utápí se v dějovém průměru. Naštěstí je tu Jennifer "Aretha" Hudson s jejím úžasným hlasem a výborným hereckým výkonem. ()

jprmusic

Nikdo jistě nezpochybňuje příns Arethy pro hudební svět, nicméně ten film je děsivě nudnej. Všechno už tu bylo - boj proti rasismu, talent, chlast ..... a pořád mi z toho neleze ta Aretha Franklin jak si jí pamatuju z duetu s Georgem Michaelem. Film prezentuje Arethu jako rezmazlenou dylinu, která klidně opustí svoje děti. Nevím jak to bylo opravdu, ale pokud by to byla pravda, byl bych lidsky dost zklamanej. ()

Tominni

Hudebně sice mimo můj šálek kávy, ale i tak jsem se na film těšil, protože Aretha Franklin je jedinečná, nicméně zfilmování jejího příběhu je spíše průměrné. Dějí se s ní změny, které jdou skokově, spíše to je sestřih epizod než ucelený celek. Na jedno zhlédnutí to je fajn, ale zůstává ve mně pocit, že při vystřižení některých scén a větším prohloubení těch klíčových scén by to fungovalo líp.... ()

koza3

Re Re byla pro mě pouze pojem. Zpěvačka...Slavná...Černoška...Jazz nebo Soul... Víc jsem toho nevěděl. Nevím, zda jsou ostatní natolik vzdělaní, že znají každou hvězdu minulé generace, ale já jsem uvítal tohle filmové shrnutí jejího života. Zažila toho dost. Už jen to, že byla ve 12 těhotná značí, že si v sobě nesla silné démony. Kontrola mužů nad její kariérou se táhne po celý její život a zlomový okamžik, kdy se konečně nas*re a vezme osud do svých rukou bude asi ten, který napumpoval její kariéru tím jejím správným směrem. Komentující tady tvrdí, že film je bez emocí a že se tam moc neděje, ale já to vnímám jako emoce skryté, zahloubané právě za maskou, která je kontrolována jejím otcem a následně manželem/manažerem. Určitě by se to dalo trošku více zdramatizovat, ale to, že samotná Aretha Franklin se podílela na scénáři a sama si vybrala herečku do hlavní role přidává punc realističnosti. Já nepotřebuju vymyšlený příběh v životopisném dramatu. I tak jsem si přelouskal wikipedii a něco je tam lehce poupraveno, ale to už tvůrcům odpustíte v zájmu dobré dramatičnosti. Výtku bych dal asi délce filmu. Dvě a půl hodiny jsou přeci jen dost, ale na druhou stranu tam nebyla jediná píseň dvakrát a pořád se něco dělo, takže i tu bolavou prdel z kina nějak přežiju. ()

blondboss

Pri každom životopisnom filme by si mali tvorcovia dávať pozor na stopáž. Niektoré životné príbehy sú totiž zaujímavé a niektoré len také šedé a ničím výrazným nepoznačené, čo je aj prípad Arethy Franklin. Bolo tu síce pár dramatickejších dejových liniek, ale v konečnom dôsledku to nudilo a vzhľadom na fakt, že sa jedná o špecifický hudobný žáner, ani toľko divákov to nemusí zaujať. Mňa to bavilo prvú polku, ale potom už to skĺzlo do šedého priemeru a v zásade som to dopozeral len z povinnosti. Takže za mňa ľahší nadpriemer, ktorý však ťahá hlavne skvelý herecký výkon Jennifer Hudson. 60 % ()

Skrivan

Mám pocit, že tenhle film (už jen námětem) měl velký potenciál, ale bohužel ho nedokázal využít. Postavy byly ploché, nezajímavé a bez vývoje (když už nějaká postava prodělala nějakou změnu, tak to nebyl vývoj, ale cvaknutí spínače), děj se zbytečně táhl, a přitom klíčové události tak nějak chyběly nebo se staly v ústraní. Byla to zkrátka nuda a zklamání. Jedinou kladnou stránkou filmu je tak ta hudební, nicméně ta by nebyla tak dobrá, nebýt Arethy samotné. Nutno ovšem říct, že se jí Jennifer dokázala skutečně hlasově přiblížit. ()

hufnagel

Ak by niekto vedel zaspievať piesne Arethy Franklin s tou jej plnou chrapľavou dušou,tak to je iste Jennifer Hudson.Pocta Arethe bola príbehovo dosť slabá,ale ten spev to zachránil.A to čo zaspievala Jennifer v tom finále,z toho som mal zimomriavky až za ušami.Musím upozorniť,že som starý milovník kvalitnej soulovej hudby,možno preto taký rešpekt. ()

Saxos

Bída a utrpení. Zatím žádný hudební, životopisný film mě nedokázal tak krásně uspat. Ještě, že jsem si po konci projel pár jejích hitů na jútúb... a probudil se. Závěr: nedoporučuji. ()

bonovox

Aj slávna A.Franklin si zaslúži svoj životopisny snímok, škoda len že je bez prekvapení či nejakých nezabudnuteľných momentov. J.Hudson je samozrejme výborná a veľmi presvedčivá. Scenár ale mal byť viac odvážnejší. 60% ()

Juraj007

RESPECT (recenzia filmu): 7/10    Po Freddie Mercurym a Eltonovi Johnovi dostala svoj skvelý hraný filmový pomník aj ďalšia hudobná legenda. A tak po zástupcoch rocku a popu si prostredníctvom filmového príbehu môžeme priblížiť aj históriu soulu. Nepochybujem, že v Amerike môže osloviť desiatky milióny ľudí nielen z černošskej komunity, v našich zemepisných šírkach to bude zrejme podstatne menšinovejšia záležitosť - ak si porovnáme Arethu Franklin s jej britskými kolegami.    Názov filmu je symbolický vo viacerých rovinách. Aretha si musela vydobyť rešpekt voči sebe nielen voči svojmu otcovi, voči svojmu prvému manželovi a v závere filmového príbehu aj voči hudobnému producentovi Jerry Wexlerovi, ktorý nedôveroval jej zámeru nahrať čisto gospelový live album. Rešpekt si musela doslova vybojovať z pohľadu ľudských práv v Amerike celá černošská komunita a Aretha sa stala jedným z hudobných symbolov tohto boja previazaná aj s jej najväčším symbolom Martinom Lutherom Kingom.    Mňa, ako belošského Stredoeurópana, zaujali dva momenty. Po prvé, skutočnosť, že najviac násilia (fyzického aj psychického) počas svojho života zažila Aretha od mužov svojej vlastnej komunity - vrátane vo filme len jemne naznačeného faktu, že jej prvé dve tehotenstvá a pôrody sa viažu k veku 12-15 rokov. Tým druhým momentom je spôsob vyznávania svojej náboženskej viery prostredníctvom extaticky pôsobiacich omší a náboženských stretnutí v kostoloch, ktoré dávajú prirodzený priestor pre neuveriteľný a nádherný hudobný prejav - v tomto prípade Arethy.    Akokoľvek na Stredoeurópana to môže byť až prehnane emotívne - všetko pozitívne prebíja skvelá hudba a božský hlas. Navyše v interpretácii fenomenálnej Jennifer Hudson, ktorú si už za svojho života Aretha vybrala ako svoju filmovú predstaviteľku. Oscary, Zlaté glóbusy a aj iné filmové ceny majú svojho veľmi horúceho favorita. Výborne jej sekundujú aj predstavitelia troch hlavných mužských rolí - Forest Whitaker (už po tretí raz bola Jennifer jeho filmovou dcérou) v úlohe jej charizmatického, ale psychicky despotického otca, Marlon Wayans ako jej majetnícko-násilnícky manžel Ted White a Marc Maron ako jej producentsko-manažérsky (znovu)objaviteľ Jerry Wexler. Pôvodom z JAR pochádzajúcej režisérke Liesl Tammy sa jej filmový debut vydaril.   Film aj skvele dokumentuje, že napriek fenomenálnemu talentu si na svoj úspech musela počkať. Po dvoch desiatkach vo svojej podstate neúspešných singlov a deviatich rovnako málo úspešných albumoch. Až album číslo 10 (I Never Loved a Man), kde ju producent Jerry Wexler nechal prejaviť sa nielen ako “iba” skvelú speváčku, ale ako ozajstnú osobnosť v hudobnom i tom najosobnejšom slova zmysle. A výsledkom bola skvelá séria albumov, ktoré Arethe priniesli zaslúžený titul Lady Soul. Film má svoje herecké a aj hudobné highlighty - pre mňa určite skladby  Ain’t No Way, Respect a aj finálová Amazing Grace. Titulková verzia Natural Woman s archívnym zábermi Arethy Franklin počas jej vystúpenia v Kennedy Center je už tá fantastická čerešnička na záver.    Kto by si ho mal pozrieť? Všetci fanúšikovia hudby zvanej soul až po najmladšiu generáciu reprezentovanú po interpretačnej stránke trebárs Arianou Grande. A ktokoľvek, kto dokáže dať za pravdu známemu veršu z pesničky Honzu Nedvěda o tom, že “holky těžší to maj” - obzvlásť ak ide o černošku, ktorá vyrastá bez mamy v Amerike 50-ych rokov. A ktorá, nádherným hudobným spôsobom, dokázala zhmotniť slovo - termín pre (nielen) ženy tak dôležitý - Respect.    P.S.: Ten, vo filme tiež len naznačený, dokument o nahrávaní živého gospelového albumu Amazing Grace nakrúcal v roku 1972 oscarovský režisér Sydney Pollack. Len pri nakrúcaní nepoužíval klapku a tak sa nepodarilo v predpokladanom čase zosynchronizovať zvuk s obrazom 16 kamier. Stalo sa tak až takmer 40 rokov neskôr a samotný film mal premiéru až po smrti Arethy Franklin v roku 2018. Na Slovensku sa premietal jediný raz na jeseň 2019 v rámci skvelého cyklu Music & Film, ktorý už veľa rokov v bratislavskom kine Lumiére pripravuje Miro Ulman.   P.P.S. film má 144 minút a to bol pre kiná skrátený z pôvodnej trojhodinovej dĺžky – tak už teraz sa teším na director’s resp. extended cut .   zverejnené na okulture.s () (menej) (viac)

Sopholojong

To, ze mam jednu z najprijemnejsich ciernych hereciek a spevaciek Jennifer Hudson, ostrielaneho matadora Whitakera a vyplnim to najpreflaknutejsimi slagrami "legendarnej" Arethy este neznamena, ze mam i skvely film. I ked ta Jennifer pravdepodobne minimalne "globusovu" nominaciu dostane a kostymy/vyprava tu "oscarovu", vsetky ostatne aspekty plavaju po povrchu. Par serialovymi epizodami sice "ostrielana", ale v mainstreame neskusena Liesl Tommy nedokaze priniest nieco viac, ako priamociaro si plynucu biografiu o zranenej dusi, ktora opat raz trpi pod tyranskymi rukami otca ci partnera. Chcel by som to vidiet v directingu Mangolda, alebo co tak Jordan Peele. ()

fruitixx

Takový písničkový film s pár životními událostmi.. Paní umí a její týpek se viditelně cítil méněcenný, tak celou dobu dělá scény, jak malý kluk. Potom sbalila konečně duchovního partnera, který ji chtěl podržet, ale zase se karty obrátily a sláva ji stoupla do hlavy, jako alkohol..prostě klasický boj s egem, který asi každý zná, akorát se při tom nepromenáduje na pódiu. Je hezké, že celý život tvořila ze sebe, tak jak to má být. ()