Úspěšná autorka Veronica Henleyová (Janelle Monáe) je lapena v děsivé realitě. V zápase s vlastním vědomím musí odhalit šokující záhadu dřív, než bude pozdě. Vyvolená je hororový thriller od producentů snímků Uteč a My v režii novátorského dua, které tvoří fenomenální Gerard Bush a Christopher Renz (Bush+Renz). (Vertical Entertainment)

EvilPhoEniX

Ok tady musím nadhodnotit, jelikož se zde opět šíří hateful racist propaganda a přitom film své kvality má a dokáže zaujmout. Na Antebellum jsem se těšil hodně a ve výsledku trošku mrzí, že je spíš hutným dramatem říznuté Thrillerem, než hororem, ale i tak si mě film získal. Podobně laděné filmy můžu, za které i vděčím nové éře Jordanovi Peelovi a nutno uznat, že potenciálně oscarově nadaná Janelle Monáe hraje naprosto úchvatně ( Moonlight, Hidden Figures a Harriet tři filmy nominované na oscara). Jedna z mála hereček, která výborně hraje, ale zároveň je i neskutečně krásná žena, se kterou jsem celý film silně empatizoval. Napadly mě v průběhu filmu různé teorie, ale to s čím tvůrci vyrukovali v závěru mě odrovnalo. Hodně originální film, který je skvěle natočený, výtečně zahraný a poslední půl hodinu napětím a emocemi nabitý. Bavilo mě to. Příběh****, Akce>Ne, Humor>Ne, Násilí**, Zábavnost***, Hudba***, Vizuál****, Atmosféra****, Napětí***. 7/10. ()

novoten

Krásný příklad snímku, který soustředěně vykládá karty, sem tam sympaticky utrousí falešnou stopu - a pak mi nadběhne, zaklepe na rameno, já nadskočím a ještě mu poděkuju. Antebellum tak nakonec funguje v úplně jiných souvislostech než jen v žánrově či narativně očekávaných. Až mě mrzí, že si takhle vizuálem důkladně podpořený vypravěčský styl spousta lidí neumí či spíše nechce užít kvůli neschopnosti dohlédnout za první signální. ()

tron

10 náckov z 10 tento film hrubo neodporúča! Pri ich finálnej likvidácii som sa spokojne uchechtával, keďže táto háveď si presne takéto zaobchádzanie zaslúži. Je pravda, že scenár nie je až taký perfektný, aký mal byť. Takisto je pravda, že v strede sa nachádza veľmi divná (a pravdupovediac aj nudná) pasáž. No lenže práve vtedy sa odohrá šokujúci twist, ktorý všetko dovtedajšie dianie postaví na hlavu. Odrazu i divnejšie momenty dostanú zmysel (nebudem spoilerovať, ale určite si spomeniete na jeden veľmi konkrétny film od Shyamalana). Za horor by som to každopádne fakt neoznačil. Nie, že by na tom záležalo. Pravdupovediac, čudujem sa, že to neprodukoval Jordan Peele. ()

Marceloo

Uznávaná aktivistka Veronica Henley (Janelle Monáe) uviazne v desivej realite svojich černošských predkov, ktorí boli otrokmi na plantáži v Louisiane. Musí na vlastnej koži prežívať teror, ktorým si prechádzali jej predkovia každý deň a ktorý sa prenáša aj do jej života. Je len na sile jej mysle, či sa z tejto krutej reality dostane von. - Konečne poriadny horor, ktorý je sociálne relevantný, pretože práve v tomto spočíva sila tohto žánru. Najväčšou nevýhodou je to, že sa posolstvo filmu kvôli udalostiam v Amerike v posledných mesiacoch podstatne vytráca. Keby tento film vyšiel pred 25. májom, išlo by o dielo, ktoré nemá obdoby. Prečo to teda tak nie je? Pretože BLM movement, ktorý bojuje za černošské práva, infiltrovali LARPujúce deti z bohatých rodín (https://nypost.com/2020/09/12/rich-kid-rioters-are-ignorant-about-the-poor-working-class/) a leje do neho milióny dolárov George Soros (https://www.nytimes.com/2020/07/13/us/politics/george-soros-racial-justice-organizations.html), takže sa jeho zmysel úplne vytratil a väčšina ludí nezaujímajúcich sa o politiku tento movement nebude podporovať (https://www.pewresearch.org/fact-tank/2020/09/16/support-for-black-lives-matter-has-decreased-since-june-but-remains-strong-among-black-americans/), keďže vďaka sudcom ktorých podporuje práve spomínaný odporný dedek (https://www.washingtontimes.com/news/2020/aug/16/kim-foxx-mike-schmidt-accused-fueling-riots-chicag/) sa tieto deti dostanú späť do ulíc a môžu robiť bordel aj naďalej. Ďalej preto, lebo tie najkrutejšie scény z tohto filmu, za ktoré považujem nasadenie slučky na krk a následné ťahanie za koňom zneužívajú primitívni športovci, ktorým sa nedarí v ich disciplínach, tak si musia nájsť iný spôsob ako zaujať (https://www.cbc.ca/sports/nascar-bubba-wallace-noose-1.5626941). Ďalej nesmiem zabudnúť na atlétov, ktorí si myslia, že sa v uliciach ešte stále pohybujú ludia, ktorí lovia černochov podobne ako v tomto filme a preto musia byť neustále v strachu (https://www.espn.com/nba/story/_/id/29735483/lebron-james-says-black-community-terrified-result-police-conduct). Najviac ma ale zaujal záver, v ktorom sa divák dozvie, čo to Antebellum vlastne je. Osobne si myslím, že by sme sa ako ludia nemali snažiť mazať históriu (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_monuments_and_memorials_removed_during_the_George_Floyd_protests), ale poučiť sa z nej a zaistiť, aby sa už nikdy neopakovala. Každopádne úžasný film, ktorý zaujme každého, kto sa aspoň trochu zaujíma o históriu USA. Je mi jasné, že potomkovia komunizmu budú mať primitívne komentáre o tom, že je to 'film o negrech pro negry', ale tak to nie je až taký problém, pretože internet je ich safe space a irl by to v živote nikomu do očí nepovedali. Milujem túto novú vlnu černošských hororov, a aj keď mi je ako oddanému pasažierovi Trump trainu mnoho scén proti srsti, dokážem túto formu umenia oceniť a som rád, že si tento projekt všimli ludia z okolia Jordana Peelea. Nehneval by som sa ani keby dostal tento film nomináciu na Oscara, keďže tie nové požiadavky na diverzitu určite splnil. + herečka z American Horror Story () (menej) (viac)

Eliott

,,Věci nejsou vždy takové, jako se na první pohled můžou zdát" - Zásadní hláška z filmu, která perfektně popisuje zápletku. Film začíná na plantáži a za doprovodu skvělé hudby nás provede okolím a jsou nám letmo představeny hlavní postavy. Nacházíme se na půdě konfederace v dobách občanské války v USA, kde jsou černoši denně mučeni. Pak nastane jistý zlom který diváka zmate a brutálně otřese s bodovým hodnocením. To vše se naštěstí vysvětlí u závěrečné kapitoly a dojmy z filmu napraví. Vřele doporučuji dokoukat a nenechat se druhým dějstvím znechutit. 80% ()

Botič

Silný námět, jen ta exekuce je dost slabá. Antebellum mělo náběh na to být mnohem lepší, než podobně si hrající Vesnice, ale trestuhodně nevyužilo svůj potenciál. Škoda, že si tohle nevzal do parády Jordan Peele. ()

*CARNIFEX* odpad!

To už aj “12 rokov otrokom” pôsobí hororovejšie, ako táto “historická”, nevýrazná, trápna záležitosť bez emócii od “LionsGate”. Celé mi to v tomto období príde ako umelo vyvolaná propaganda: “Black Lives Matter”. To je ako natočiť thriller o rúškach, ktoré si počas nákupu v Kauflande, nikto nechce nasadiť, pričom napriek hrozbe úmrtia z infekcie, nakoniec aj tak nikto neskape. Pre mňa černoch ako cigáň, na farbe pleti nezáleží, no toto mám naozaj vnímať ako HOROR? Toto nie len že nie je horor, toto nie je ani len film, ktorý si zaslúži pozornosť. Absolútne zbytočná zlátanina, ktorá sa snaží pôsobiť mysticky, pričom ten umelecký záver je už doslova ala “Free Willy”. Trápne, nezaujímavé, zbytočné .. ()

Davies182

Nemůžu říct, že by mě to konstantně nepřekvapovalo, a to postupné odkrývání karet je taky hodně zajímavé. Jenže i přes super námět je zde napětí cítit jen v několika málo kruciálních scénách, a ten mdlý televizní look tomu taky prostě nikdo neodpáře, i kdyby šlo nakrásně o záměr. Jinak super práce s postavami, dlouho jsem ve filmu necítil takový odpor k sebestřednosti, aroganci a namyšlenému chování. [HBO GO] ()

darkrobyk

Horor určitě ne, vztahové drama říznuté thrillerem ano. Nevyvážený snímek se skládá ze dvou příběhových linií, z nichž jednoznačně lepší je ta odehrávající se na bavlníkové plantáži. Nebo obráceně, linie ve městě je nudná, užvaněná a jako spojnici pro scény v jiné realitě by jí stačilo pár minut. Monáeová hraje výborně, o tom žádná. Plantážová linie má také báječný vizuál a výbornou hudbu. Pár scén je drsnějších, posledních dvacet minut má spád. Původně jsem měl obavy, že půjde o čistě rasovou problematiku, ale i když ti špatní jsou vesměs bílí, není tomu tak. Možný spoiler: únos mi byl jasný, ale jak se Henleyová do plantážové linie dostávala před tím, to mi tedy jasné není.... Řemeslně i herecky zdařilé, ale kvůli prostřední části pro mne jen lepší průměr. ()

filmfanouch

Filmoví debutanti Gerald Nash a Christopher Renz dle svého scénáře zrežírovali jeden těžce uchopitelný hororový thriller, který si na paškál bere čím dál tím ožehavé téma rasismu. Antebellum je příběhem afroamerické ženy žijící v současnosti, která se objeví v době, kdy Americe vládli plantáže plné afroamerických otroků. V Antebellumu se tak protínají dva zcela odlišné světy, které jsou ale nadále ovlivněny rasovou nenávistí a dá se tak lze nalézt i komentář o tom, že i když od té doby díky Abrahamu Lincolnovi nebo Martinu Lutheru Kingovi došlo k razantním změnám, ideální to nadále není, což dokazuje například i letošní hnutí Black Lives Matter. Samotný koncept Antebellumu je tak velmi zajímavý a aktuální, o to více zamrzí jak tuctově nakonec film dopadne a jak se z toho tématu nedaří vyškrábat tolik jak by to šlo. Samotný koncept je ve finále vytěžen ve finální produkt, který je ve finále tak trochu bezduchý, emocionálně prázdný a víceméně též málo odvážný. Jde přesně o ten typ filmu, který si vybral strašně obtížné a těžce uchopitelné téma a ve finále z toho nedokázal vydolovat téměř nic. Antebellumu se nedá upřít povedený vizuál, slušně budovanou atmosféru a především povedené obsazení. Janelle Monáe je v hlavní roli velmi dobrá a doufám, že bude dostávat čím dál tím více zajímavějších rolí, Jena Malone si svou roli neskutečně užívá, Jack Huston je též povedeně typově obsazen a role parchanta mu neskutečně sedí a i zbytek castingu se povedl. Film zároveň dost dobře utíká a dramaturgicky vyloženě hluchá místa nemá. Závěrečný zvrat se navíc povedl a předvádí, že scenáristé přece jen v rukávu měli jedno eso. Jenomže ta pachuť z nevyužitého potenciálu zůstává i po tom závěru a především si cestu k tomu závěru musíte tak napůl protrpět tím neurážejícím, ale zároveň tak trochu toporným zbytkem. Bush a Renz se svým celovečerním debutem vyloženě neponížili a předvedli, že v nich možná něco je, Antebellum si ale ukousl příliš velké sousto a nedokázal přijít s dostatečně zajímavým kreativním výsledkem. Je to vyloženě tak trochu promarněná šance......... ()

Anderton

Antebellum trpí tým, že nevzniklo už dávnejšie, pretože dnes bude, či už je, vnímané skôr ako film vezúci sa na vlne svojej doby. Ale ak sa od podobných úvah úplne oprostíme tak uznáme, že námet a jeho pointa sú pomerne originálne aj prekvapivé a okrem toho, že majú aj metaforický význam ohľadom prelínania minulosti a prítomnosti, funguje aj fikčný svet filmu. Ak teda vopred viete, že film vás film ťahá za nohu, tak budete zrejme premýšľať nad inými variantami, než nad tou, ktorú na nás tvorcovia vybalia tesne pred tretím aktom. Áno, čiastočne cítime variáciu na istý kontroverzný film z roku 2004 a seriál zo súčasnosti, ale film má svoju jasnú tvár. ()

Kudly4

Krásně tahle sračka vyšla plánovaně v období “Black Lives Matter”, že ? Stejně jako u My, sledovat hnusný černošky, to jediný bylo Hororový. Slátanina, bez hlavy a paty, kdyby to zůstalo pouze na té plantáži, mučilo se a zabíjelo, tak oukey, ale takhle nasrat. Hvězda za moji oblíbenou Malone, která je stále šukatelná a Antebellum, jsem si pustil jen k vůli ní. ()

silentname

"Antebellum" bolo pre mňa jedno z najväčších tohtoročných filmových očakávaní. Uvidel som poster, prvý teaser a bol som okamžite zvedavý aký bude film. Ako ale Marceloo veľmi dobre poznamenal, myslím si, že tento film bude z politických dôvodov vysoko polarizujúci. A obávam sa, že sa nevyhne obrovskej dávke hejtu. Nebudem tu ale politiku rozoberať. Súhlasím ale, že keby vyšiel tak, ako sa pôvodne plánovalo (v apríli 2020), tak by asi pôsobil oveľa silnejšie a údernejšie. Vnútorne mám pocit, že herci svoje role odviedli skvele. Janelle Monáe je vynikajúca v hlavnej role. Pôsobí ako skutočná líderka a dáva do toho absolútne maximum. Plus keď na konci vidím ako to celé naplánovala a prevedie, tak jej skladám obdiv. Opäť platí, že som bol zvedavý aj na Jenu Malone a myslím si, že týmto filmom pokračuje vo svojom trende, kedy si asi dievča vyberá viac role zloduchov. A miestami tu pôsobí skutočne elegantne a hrozivo. Mám však s filmom jeden veľmi vážny problém a to je spôsob, akým sa rozhodli tvorcovia podať príbeh. Myslím si, že keby začneme skutočným životom a odtiaľ by sme sa dostali na plantáž, tak by to bolo zaujímavejšie, než keď sme na plantáži, potom v skutočnosti a nakoniec naspäť na plantáži. Buď mali tvorcovia nechať celý film na plantáži, alebo tú časť zo skutočnosti dať na začiatok. A myslím si, že film by pôsobil silnejšie a efektnejšie. Pretože by nechal viacero momentiek lepšie vyznieť a mohli by sme hádať čo sa vlastne deje a ako sa to celé deje. Pretože v poslednej polhodine film vyloží karty na stôl a všetko tajomno sa stratí. A je to škoda. Bol by som radšej, keby si nechal nejaké esá v rukáve a mohli potom prísť ako skutočné prekvapenia. Okrem toho je tiež škoda, že toho nevieme veľmi veľa o postavách. Nemám pocit, že za ten čas sme ich mali časť spoznať. Záver je ale vynikajúci a takisto je zaujímave zistiť, čo je vlastne "Antebellum". Nebudem to ale prezrádzať pre tých, ktorí film nevideli. Ja som rád, že som film videl, no cítim, že zo svojho potenciálu mohol vyťažiť oveľa viac. A hlavne je treba povedať, kde sa stratili strašidelné momentky? Film je viac thriller a dráma, než horor. Ani raz som nemal pocit, že by som mal z niečoho strach. Hodnotenie: B ()

Marze

Hrozně "provokativní" zábava , jejíž hlavní myšlenka odletěla s větrem. Zneklidňující obrázky otroctví jsou zde jako v Zakletém zámku na Matějské pouti. Je to vizuálně pěkné, ale nesmyslné melodrama. ()

classic

„Antebellum” , ak povedzme teraz ešte prekrojíte na polovicu, trebárs "Ante" a "bellum" , čo v latinskom jazyku inak deklaruje « Pred vojnou » , ste práve v najlepšom obraze, keďže zrovna s » VOJNOU « nejako súvisí taktiež i scenáristické uchopenie scenáristov G. Busha a Ch. Renza, ktorí zároveň sedia i na režisérskych stoličkách, ale treba tiež podotknúť najmä to, že už akési úvodné motto filmu: „Minulosť nie je nikdy mŕtva. Ani nie je minulosťou” , a to z osobných myšlienok amerického básnika a prozaika - Williama Faulknera, kedy akurát začínam sledovať otváraciu sekvenciu, v (zo)pár minútovom, neprerušovanom zábere, vskutku naozaj veľmi precíznom a majstrovskom, pretože sa počas toho nielenže zoznamujem s naprosto celým prostredím, ale aj s jednotlivými charaktermi postáv, čiže v skratke asi takto: Louisiana - plantáž - otroci - otrokári, teda už podľa tejto zreteľnej informácie, by som mal byť kdesi v období občianskej vojny, čo už bolo naozaj dosť dávno, n-a-z-n-a-č-u-j-e, že čochvíľa spoznávam i hlavnú postavu, t. j. afroamerickú ženu Eden, konkrétne po extrémne vyhrotenej situácii, na aké si museli "šikanovaní" často zvykať, lebo nemali na žiadny iný výber. To je už citovaná minulosť, s ktorou sa strašne zvláštnym spôsobom p-r-e-l-í-n-a aj aktuálna prítomnosť, kedy stretávam PHD Veronicu Henley, veľkú autoritu medzi samými aktivistami, keďže významne bojuje za práva Afroameričanov. V jej prvej scéne sa našťastie včas prebúdza, akoby zo zlého sna, a tak to celé dianie predtým, v podstate znamená maximálne tak to, že si len (od)snívala nepríjemnú, nočnú moru, a potom už má vari po všetkých peripetiách, alebo sa s nami iba niekto (ne)pekne zahráva ? Na prvý pohľad to vyzerá byť poriadnou šľamastikou, no verte mi, že i napriek tomu, všetko do seba náramne dobre zapadá, ako ozubené koliesko do hodín, na čo prídete ináč úplne sami, akonáhle zistíte základnú pointu... Vyviera z toho zvrátená hra, a to je už samotný - strhujúci koniec. Janelle Monáe bola v dvoj/roli rovnako strhujúca ! ()

Arsenal83

Rasistické hnutie BLM sa v uliciach prejavuje rabovaním a vypaľovaním síce len pár mesiacov, ale v kinematografii si hovie už pekných pár rokov. Ono sa ani nič iné čakať nedalo, keď film vyprodukujú ľudia, čo si svoje komplexy vybili už pri filme Get Out. Odteraz sa budú už len točiť filmy o zlých belochoch, trpiacich černochoch a aby sa nepovedalo, každý štvrtý film bude o holocauste. A slniečkári a sfetovaní antifáci s odporne mastnými dredami ešte tlieskajú. Filmovo to nebolo až také zlé, ale propagandu a tlačenku jediného správneho názoru neznesiem. Žiaľ mnohých to už ovládlo, veď aj tu vidíme, že v komentároch jeden užívateľ, ktorý si dobrovoľne dal do nicku slovo „Zlo“, označí všetkých, ktorým sa film nepáčil za rasistov. Asi ho v írsku ešte málo obohatili. Nech vyčká času. ()

TheEvilTwin

Nesmyslná slátanina s ješte hloupější myšlenkou. Rasistický snímek, který se neštití na plátně podat zobrazení bělochů, kteří unášejí černochy a hrajou si s nima na dávné scény na plantážích, šikanují a bičují je. Jak absurdně vám samotná myšlenka zní, stejně špatně je téma uchopeno a zpracováno. Vykresení černé rasy jako “té nižší” ať už právě z minulosti, tak v současné Americe, kde vystupuje nesympatická aktivistka za práva své rasy a následně je unesena. Rozuzlení zajímavé, ale provedení je otravné, zobrazování “chudinky” hlavní postavy je jednostranné a přiliš okatě poukazující na celý film dokola omílané utlačovanosti černochů. Nic víc než využití dnešního trendu Black lives matter. ()