O třech ztracených princeznách

(TV film)
Rozprávka / Krátkometrážny
Československo, 1969, 18 min

V rámci sobotních Pohádek pro pamětníky vám dnes nabízíme jednu z cyklu Norské pohádky. Krále s královnou trápí, že nemají děti. Pak se jim ale narodily hned tři princezny. Jenže byly zakleté, do patnácti let nesměly opustit komnaty paláce. Jednoho dne už to nevydržely a vyběhly do zahrady. Strhla se bouře a princezny zmizely. Král dal rozhlásit, že dá půl říše a ruku princezny tomu, kdo je najde. Našel se jeden chudý vojáček, který se rozhodl princezny za každou cenu najít… (Česká televize)

honajz

Tak konečně vím, odkud brala inspiraci pohádka O statečném kováři!! Celá ta zápletka s pokušením v opuštěném domě, s trollem (v Kováři s čarodějem) v podzemí, dvěma nedůvěryhodnými parťáky, kteří Mikeše, tedy tady vojáka, nechají v podzemí, je tady taky. Jinak zajímavá ukázka toho, jak lze udělat docela napínavou pohádku jen ve třech lidech (!), kteří každý hrají v různých scénách jiné postavy (vyjma Přeučila, ten hraje pořád vojáka), vlastně čtyřech, ale herec stařečka není ani v titulcích, pokud se nejmenuje A další. Jinak Štěpánka hraje vypravěčku, vědmu, maminku, důstojníka a princeznu, Velen představuje krále, kapitána, trolla, džina. A vlastně i ta minimalistická scéna je hodně zajímavá. ()

Tommassi3

"Vysoko míříš, mládenče !!" Neskutečná ochotničina a právem zazděná rarita, kde šestnáct postav odehrájí tři herci a na niž nelze zapomenout, když Jordanová dala mladému Přeučilovi dlouhé vlasy a Štěpánce Haničincové dvě mužské role.. Polopatistická přepjátá šmíra, která ovšem měla našlápnuto stát se legendou.. ()

kocik1

Téhle pohádce se evidentně podařilo setřít rozdíl mezi pohádkou televizní a rozhlasovou. Ale protože měla naši Štěpánku, tak to vlastně tolik ani nevadilo. A vzhledem k jisté "přestárlosti " princezny i vojáka, to vlastně bylo i žádoucí.:-) ()