Při náletu za druhé světové války bomby omylem dopadnou na kodaňskou školu plnou dětí a přitom se protnou osudy několika místních obyvatel. (Netflix)

Jirka_Šč

Zaprášená, tichá holčička, která jí kaši. ■ Stín v mém oku (překlad originálního názvu) je realistický, krutý, lidský a "tichý" film, vyprávějící o u nás málo známé události z konce 2. světové války, kdy část spojeneckých bombardérů zmýlil pád jednoho z nich, požár byl považován za cíl a omylem byla vybombardována škola v Kodani. Film má tah na bránu, orientuje se na cíl a vynechává nepodstatné dějové linie a informace (například, že nálet na sídlo kodaňského gestapa byl úspěšný). Díváme se očima jedné mladé řádové sestry, jednoho dánského kolaboranta a tří dětí - dvou dívek a chlapce, který po traumatu z úvodu filmu nemluví. Tyto pravděpodobně fiktivní postavy hledají na historickém pozadí svoji cestu - jeptiška bičováním a čekáním na trest, kolaborant snahou o nalezení víry a očištění, děti vnímáním světa okolo sebe svýma vlastníma, fantazijníma očima. Zatímco dospělí řeší chlapcovo trauma a mlčenlivost mluvením a kritikou, holčičky přijmou stav takový, jaký je a maximálně ho přes ulici přetáhnou uvázaného na provaze a za pomoci tlačení zezadu - což je velmi sympatický přístup. ■ Film, ve kterém zdaleka nevidíme vše, co se děje a ani se nedozvíme, co se s kým přesně stalo. ()

gogo76

"Urobili z nás živé štíty..." Na netflixe sa objavila novinka zo severu, ktorá má už tradičnú kvalitu, nepochyboval som, že to bude dobré. Po úvodných minútach, kde sme svedkami omylu letcov RAF, som čakal profesionálnu odvetu a útok na sídlo gestapa v centre Kodane, aspoň tak to bolo prezentované a skutočne som veril, že náckovia dostanú peknú nakladačku. Osud je však niekedy poriadne krutý a stal sa opäť omyl a odniesla si to škola plná detí. Prvá polovica filmu je skôr priemerná, druhá nadpriemerná. Máloktorý film dokáže takto preniesť diváka do skutočného pekla, ktoré dokáže urobiť poriadny letecký nálet. Záver je emočne silný, beh žien a matiek ulicami smerom k škole alebo záverečný beh jednej z matiek... Aj keď film sa končí malým zázrakom a šťastím v obrovskej kope nešťastia musíme povedať, že ostatní toľko šťastia nemali a záber na starú pohľadnicu plnú detí mnohým zovrie hrdlo, zvlášť v dnešnej dobe keď máme veľký vojnový konflikt hneď za hranicami...80%. ()

oveckaoa

Nejprve si dáme seznám ruských zločinů jelikož je potřeba , aby na to lidi nezapomínaly jelikož jich je mnoho vyberu jen pár .  Březen 2022 masakr v Buči (Ukrajina) uvádí se až 300 mrtvých 7 dubna 1995 Čečensko masakr v obci Samaški ruská armáda zde zabila upálila a znásilnila přes 100 Čečenců žen mužů a dětí Únor 2000 Katyr-Jurt Ruská armáda toto místo bombardovala a zabila zde přes 170-330 čečenských civilistů  1994-1996 první čečenská válka uvádí se úmrtí až 35 000 čečenců v důsledku ruských útoků   1940 Masakr v Katyni Ruská armáda zde zabila až 22 000 Poláků Jinak k filmu 50 minut se zde děje úplné kulové jen sledujeme jeptišku jak chce roztáhnout nohy náckovi , který jí je odporný (absolutně nereálné) a malé děcka, které nejsou vůbec podstatné jelikož z 3 se o tom posledním nedozvíme jestli přežilo a režiséra to ani nezajímalo nám to sdělit a jejich životy. Jo ještě jsem zapomněl na nevěstu co postřílí s družičkami  Angličané a pak se tomu smějí a radují se z toho. Pak je anglická armáda vybombarduje ve škole a máme konec filmu nedozvíme se jestli to bylo omylem nebo jim někdo dal špatné informace  a máme konec. Jinak Němci byly fakt dobré svině , když kluka co to přežil zneužily na to, aby sepisoval seznam obětí a přežitých  to nemohl zapisovat někdo z nich musely ho ještě více traumatizovat. Mimochodem tento kluk je asi člen Justice league jelikož dokáže všechny obejít sepsat a popsat. Jako válečný film to selhává 40 procent za téma a za to, že se dozvíme jaká byla církev svině, že schvalovala zabíjení Židů (tohle se i opravdu dělo viz papež Pius 12 https://www.stoplusjednicka.cz/padouch-nebo-svetec-skutecne-spolupracoval-papez-pius-xii-s-nacisty ()

Tuzinho

Hodně silný snímek dle skutečnosti, který navíc v dnešních dnech dostává násobný prožitek díky aktuální situaci na Ukrajině, kde to vypadá dost podobně, aneb nejvíce to stejně odnesou obyčejní lidé. Natáčelo se v České Republice a na filmu jsou lokace krásně k rozpoznání. Dánská tvorba si mě víc a víc získává a tento snímek dlouho zůstane mezi těmi lepšími. ()

Enšpígl

Já si ten film neměl dávat, protože až příliš mě připomínal to peklo, co na Ukrajině rozpoutala ta odporná zbabělá zrůda zalezlá strachy někde v bunkru a jeho armáda plná rusáckej kreatur, no nic stalo se a já si teda fakt naložil masírku. První část se na můj vkus zbytečně vlekla, ale pak to začalo a já si přal ať čumím radiš na tu první část. Neskutečně silny, emotivní a bolestivý, znásobený ještě tím, že vraždění děti provádí teď Putin a jeho rusácký skřeti na Ukrajině. ()

• Natáčelo se v České Republice, lokace lze mnohokrát spatřit ve filmu, např. Zámek Roudnice nad Labem, Vyšehradský Park, letiště Plzeň Líně či Josefov. (Tuzinho)
  • Nálet se uskutečnil 21. března 1945. Ve škole zemřelo 86 dětí a 16 dospělých. Dalších 67 dětí a 35 dospělých bylo zraněno. (Tuzinho)