Filmy našeho dětství - Série 4 (2021) (séria)

Pátek třináctého (S04E02)

(epizóda)
  • USA Friday the 13th

Tenhle film začal jako odvážná imitace, ale záhy si získal srdce všech milovníků pořádných krváků. Štáb a herci teď vyprávějí, jaký horor to byl v zákulisí. (Netflix)

tron

Cunningham patrí k mojim najobľúbenejším osemdesiatkovým hororovým režisérom, ale prvý raz som ho poriadne „naživo“ videl až tu. Prekvapilo ma, aký veselý človek to je, aj keď nemalo, lebo hororoví tvorcovia čatso bývajú podobný sympaťáci. Zaujímavé, že viacerí žánroví režiséri boli z podobného súdka (napr. aj Seanov brat v zbrani, rovesník a kamarát Wes Craven). Vôbec, tento dokument ma prekvapil mnohými vecami. Napr. tým, že Piatok 13 bol pomaly temer až nezávislý film. Z líčenia tvorcov vzniká dojem, že to nebolo ani tak natáčanie filmu, ako skôr blbnutie bandy „puberťákov“ v lesoch ďaleko od producentskej kontroly. Tomu odpovedajú partizánske podmienky v čele s dvojicou svojráznych maskérov a expertov na gore (Tom Savini a Taso N. Stavrakis), ktorí vyzerajú ako fakt brutálni maníkovia, ktorých je fajn mať na natáčaní pre prípad, že by sa niečo (čokoľvek) vymklo spod kontroly. Ďalšia vec, ktorá ma zaskočila: vždy som si myslel, že kultový Manfrediniho hudobný motív je zmesou náhodných, hoc nezabudnuteľných zvukov. Ale nie, ono je to v skutočnosti „kikiki-mamama“ (!). Nevedel som ani to, že Betsy Palmer nadávala ako dlaždič, scenár považovala za sračku a rolu napokon prijala len vďaka tomu, že sa jej pokazilo auto a potrebovala peniaze na nové/na opravu. Piatok 13 je projekt, ktorý začínal ako lacná kópia Halloweenu, ale veľmi rýchlo sa z neho stalo suverénne a samostatné dielo, ktoré dnes číta množstvo sequelov, remakov a crossoverov, stovky miliónov na tržbách, patrí s HalloweenomNočnou morou z Elm Street k svätej slasherovej trojici a svojho času sa radilo medzi komerčne najúspešnejšie horory svetovej kinematografie (!!). Tvorcom dokumentu nevyčítam dojemný návrat na miesto natáčania. Skôr naopak. Rozhodne im ale vyčítam absenciu Kevina Bacona a to, že vo finále aspoň v skratke nepripomenuli zvyšok série. ()

choze

To, co vždycky - hodně informací ve svižném tempu s hloupými fórky a patetickou tečkou. Tady se pro jednou podařilo sehnat všechny klíčové autory - režiséra-producenta (Cunnigham), scenáristu a maskéra-trikaře (Savini). ()

castor

Klasika slasheru, jejíž tvůrci si řekli, že když Halloween vydělal takový balík, oni úspěch zopakují. Holt 80. léta byla mimo jiné dekádou „krvetrysků“. I Pátek třináctého stál pakatel, Sean S. Cunningham, kamarád Wese Cravena, kterému produkoval Poslední dům nalevo (který si získal zvučné jméno), chtěl zkusit něco dalšího. Líbilo se mi, jak přiznal, že postupně docházely nápady na „vyplňovací“ scény, jak zmínil, že o filmařině z pozice režiséra věděl vlastně hrozně málo. Bylo mu jasné, že v rukou nemá žádné veledílo. Odevšad posbíral puberťáky, spolu s kolegy neuměli příběh, neuměli postavy, o technické stránce filmu moc mluvit nelze – šlo o napětí a o vraždy. Právě detailní návraty k jednotlivým mordům jsou fajn. Výsledkem je zrod jednoho z nejvýraznějších kosičů mladého masa a zlověstná atmosféra. Přitom nikdo z tvůrců horory zrovna nemusel. ()

topi

Miluju Jasona a tenhle díl o Pátku třináctém je tak napěchovaný bezvadnými informacemi a zajimavostmi v rychlé kadenci za sebou, že jsem měl co dělat, abych to vše vstřebal. BOMBA!!! Pochvalu rozhodně zaslouží i překladatel titulků do Češtiny. ()

Trevor

Ďalší legendárny slasher ktorý sa podľa môjho názoru plným právom dostal do zoznamu filmov, ktoré Made Us. Film, ktorý nepochybne osloví predovšetkým teenagerov nestratil nič zo svojho čara ani po toľkých rokoch a mňa priviedol k tomu, aby som si svojho času pozrel všetky pokračovania s legendárnym Jasonom Vorheesom. Škoda že sa v dokumente podozrivo často spomína húlenie trávy. ˇNa Netflixe úplná novinka. ()

MrPierc

Tohle je špatný sen. Celý díl je natočený jako vtipná anekdota, ale bez humoru. Historky z natáčení nudné, skoro žádné popisky efektů a z tvůrců dělají trouby. Kultovní sérii mohli podat trochu s respektem. Savini to trochu zachránil. ()

chrispe

Pátek třináctého jsem viděla zhruba před dvaceti lety :D a dost mě překvapilo, že ta nejlepší závěrečná scéna ve filmu málem ani nebyla. Je šílený, že se tento film, šitý horkou jehlou na koleně, kdy snad pravá ruka netušila co dělá levá, stal kultem. Čím jsem starší, tím míň holduju hororům, zvlášť tohoto typu (přiznávám, u ukázek jsem zavírala oči) a teď už chápu mámu, když tenkrát říkala, že jsem praštěná, když na takový voloviny koukám. :D Ale... kdo neviděl Pátek třináctého jakoby nebyl, no ne? ;) ()