Filmy našeho dětství - Série 4 (2021) (séria)

Halloween (S04E01)

(epizóda)

Za vznikem tohohle nekrvavého, ale extrémně děsivého a úspěšného hororu stojí obrovské úsilí mladých filmařů – a jeden mimořádně všestranný vizionář. (Netflix)

tron

Svižný dokument o vzniku jedného z najkultovejších slasherov sa nesie v sympatickom, pohodovom a zábavnom duchu, aj keď mi chýbali nejaké utajované zásadné informácie, ktoré mi doteraz unikali. Dá sa povedať, že skoro všetko, čo v dokumente zaznelo, som vedel a to, čo som nevedel, boli len neveľmi šťavnaté detaily. Je zaujímavé, že na rozdiel od spriaznených kusov Piatok 13 a Nočná mora z Elm Street nemal Halloween finančné problémy. Stál síce pomerne málo (300 tisíc), ale nestalo sa to, čo u spomenutých titulov, že došli peniaze, neboli financie na výplaty atď. Carpenter mal všetko tvrdo pod palcom, čo bolo divné, lebo sa nedá povedať, že by v tom čase bol skúseným profesionálom majúcim na konte desiatky filmov. Zaujímavým bolo jeho vizionárske rozhodnutie nemalú časť z rozpočtu neinvestovať do slávnych hercov, ale do na tú dobu špičkových kamier, vďaka čomu snímka dodnes zostarla len veľmi málo. V dokumente výrazným spôsobom chýbajú Jamie Lee Curtis a Carpenter. ()

castor

John Carpenter měl prostě tehdy koule. Jeho Halloween položil základní kámen slasheru, byl debutem hororové královny Jamie Lee Curtis, on je zároveň tvůrcem děsivého hudebního motivu, který máme všichni hluboko pod kůží. Celé to drželo pohromadě jen díky nadšení party známých, kteří za směšných 300 tisíc dolarů natočili hororový kus o hlídání dětí, které se šeredně zvrtne. Carpenter tehdy řešil trable se svým béčkem Přepadení 13. okrsku a jeho distribucí. Spolu s Debrou Hill (která se obzvlášť zajímala o role a příležitosti žen ve filmové tvorbě) vytvořil vraha, který má styl. Kromě hudebního motivu vsadil na ztvárnění bílé masky ďábelského Michaela Myerse a na kameru (za kterou taky značnou část rozpočtu obětoval), která často lpí na snímání z pohledu vraha. A pak už to šlo samo. Film dostala nahoru klasická šeptanda. Nikdo o něm dopředu moc nevěděl, ale zvěsti zařídily své. Zaslouženě. ()

Trevor

Na navnadenie pred Halloween Kills a zároveň ako pocta legende hororu Filmy nášho detstva začínam práve 4 sériou a praotcom všetkých slasherov. Hodnotenie možno nie je príliš objektívne, pretože samotný film patrí určite do mojej topky ale dozvedieť sa mnoho informácii o tejto legende bolo nielen mojou povinnosťou ale dá sa očakávať že si ho v dohľadnej dobe určite pozrie aj Podtatranský kinomaniak. Áno, Halloween je jeden z filmov ktoré Made Us. ()

David.Darco

Keďže som už videl dva rôzne diely, z dvoch vzdialených sérii (1. a 4.) môžem konštatovať, že na hodnotení epizódy sa výrazne bude odrážať to, či sa vám daný film páči, alebo nie. Inak je to hlavne o povrchných produkčných peripetiách. Do hĺbky sa nedostaneme. Naozaj interné informácie nedostaneme, a ak aj tak len pramálo a v náznakoch. ()

chrispe

Co si ve ztichlým, tmavým baráku pustit ve dvě ráno, když nemůžete spát? Kdo by neznal Halloween, ke zježení chlupů na těle stačí jen typická, dnes už kultovní, hudba. Nízkorozpočťák s drahou kamerou, nadšením, minimem krve, který si vzal za úkol, aby se divák děsil především sám vlastní představivostí. Vyšlo jim to. Klobouček. ()