Filmy našeho dětství

• USA The Movies That Made Us
USA, (2019–2021), 12 h 38 min (Minutáž: 44–54 min)

Tvorcovia:

Brian Volk-Weiss

Réžia:

Brian Volk-Weiss

Dan Aykroyd, Daniel Stern, Ivan Reitman, Chris Columbus, Bruce Willis (a.z.), John McTiernan, Steven E. de Souza, Jan de Bont, Bonnie Bedelia (viac)

U těchhle kasovních trháků jsme společně užili spoustu zábavy. Seznamte se s herci, režiséry a dalšími lidmi ze zákulisí, kteří je pro vás natočili. (Netflix)

Kinofil

|| TV-MA || Netflix || Parádní dokument a povinnost pro všechny cinefily, odkud mohou brát další zajímavosti o divácky oblíbených filmech. Dokument sám o sobě není nějaká extra třída a třeba neustálé přetáčky, pauzy a vsuvky ala VHS éra mě po dvou dílech začaly štvát. Mnohem důležitější je obsah. Všechny filmy z obou sérií mají mnoho společného, přestože jsou každý jiný žánr. Ať už jde o náročnou látku, ve kterou nikdo nevěří, nespolehlivý režisér, zlá castingová volba, bobtnající rozpočet atd. vždy z toho nakonec vylezlo veledílo, které si lidi přehrávají dodnes. A o to zajímavější je sledovat jejich zrod a vlastně fungování tehdejšího i dnešního Hollywoodu. Potěší rozhovory se skutečnými scénáristy, producenty, herci a několikrát i samotnými režiséry. Sami zjistíte, kolik jste toho o svých oblíbených filmech dosud nevěděli. 75%. ()

mm13

Po piatich epizódach ("vianočnú" sériu vynechávam) mľaskajúci konštatujem, že je to veľmi príjemné a miestami na zaujímavosti aj celkom výdatné obzeranie sa za natáčaním vybraných perál z kinematografie tohto obdobia (80-ky a 90-ky rulezzz !!!). Ak to ostane tak, že štyri epizódy na sériu, tak potom čakám ešte aspoň 10 ďalších sérií. Je do čoho načierať! (I want more... morrrrrrrrrrrrrrr) ()

Lucasion

Já na dokumenty moc nejsem, ale když už si nějaký najdu, tak to obvykle stojí za to. Filmy našeho dětství je krásná nostalgická vzpomínka pro všechny, kdo jsou tak staří aspoň jako já. Ach bože, jak mi chybí videokazety a půjčovny. To jsou prostě zlaté časy. Sice mi tu chybí několik oblíbených klasik, které bych chtěl vidět stejně zpracované. Ale i tak všemi palci doporučuji. Až na dva filmy, jsem totiž všechny miloval a stále si je občas pustím. Zpracování dokumenty je zábavné, chytré a skvěle předá vtipné zážitky u zajímavé informace. Někdy holt ty největší legendy vzniknou zcela náhodně. Parádní dokument. (80 %) ()

Vajonek

Po první sérii: Každý máme asi jiné filmy, o kterých bychom řekli "that made us" (a nebude to ovlivněno jen rokem narození), takže bychom mohli asi polemizovat nad tím, proč byly vybrány zrovna tyhle čtyři a ne jiné, proč jich nebylo třeba více atp. Každopádně se asi většina lidí shodne na tom, že všechny snímky z výběru jsou dnes už skutečně kultovní. Osobně jsem se díky této sérii dozvěděla spoustu nových, mnohdy překvapivých informací, bylo zajímavé poslouchat jednotlivé tvůrce, z nichž řadu jsem znala jen podle jména (nebo ani to ne), jak poutavě o svých "dětech" s odstupem času hovoří. Místy jsem až žasla, kolik náhod a zároveň obrovského úsilí bylo třeba, aby tyhle hity (v podobě v jaké je známe) vznikly. I když "moderátor" mi přišel, hlavně zkraje, než jsem si na jeho hlasový projev zvykla, nadšený někdy až moc, celkově se mi líbil styl, jakým je dokument natočen, tahle nadšená vyprávění zúčastněných myslím dokáží probudit velký zájem o představované snímky i u lidí, kteří by jinak vůči nim zůstali neteční. ()

Shakers

Výborný dokumentík, radosť spomínať. Kto vyrastal na týchto klasikách vrelo doporúčam, okrem zaujímavých informácii, je tento dokument aj celkom vtipne podaný a za tu necelú trištvrte hodinu to neuveriteľne ubehne. Najviac ma bavili Aliens, Jurrasic Park, Back to the Future a Die Hard. Vianočné sériu som nevidel, pretože som tie filmy nevidel a Coming to America tiež nie. Trošku ma štvalo, že väčšinou sa k slovu dostali iba nejaký výrobcovia efektov a nie režiséri, ale tak či tak sa sa jedná o výborný zážitok, kde takmer vždy keď končí epizóda sa pozrieme na priestory a miestami, kde sa ten film pred rokmi natáčal.  85% - 4* ()