Divoch

• Nový Zéland Savage
Nový Zéland, 2019, 100 min (Alternatívna 96 min)

Film Divoch, inspirovaný skutečnými příběhy pouličních gangů na Novém Zélandu, které se odehrály v průběhu uplynulých 30 let, sleduje jednoho z jejich zakladatelů během tří klíčových okamžiků jeho života. Danny (Jake Ryan), rozpolcený mezi biologickými příbuznými a gangem, který považuje za skutečnou rodinu, musí učinit zásadní rozhodnutí. (Cinemax)

Arsenal83

Nový Zéland je krásna a špecifická krajina. Aj svojimi ľuďmi, čo vidno aj na tradícií, ktorú predvádzajú na ragby. Tento film mi nesadol hneď od začiatku. Kto je to ten Savage alebo člen imbecilov zo Savage? Na ksichte potetovaný idiot, vulgárny a násilný? Čím si má teda získať sympatie? Potom sa rozvinie jeho príbeh od detstva, v niektorých líniách je zaujímavý a dá sa pochopiť prečo a kam sa dostal. Ale aj tak nechápem, čo je to za kultúra pouličných gangov a ako je možné, že desaťročia bežne funguje? Celkovo mi to prišlo ako príbeh o bande bezdomovcov ozbrojených zvyčajne kladivom, v ktorej jeden chlapík precitol na staršie kolená, že toto asi nebude dobrá životná cesta. Len neviem ako si odstráni tie tetovačky na fasáde. ()

Big Bear

Divoch je hodně zvláštní film. Ani já neznám podrobně reálie týkající se podobných band na NZ. Něco jsem už ale viděl z Austrálie a viděl jak tam přežívají původní obyvatelé podobně jako původní etnika Ameriky, hlavně Severní. Jsou na okraji zájmu společnosti s velmi vysokou kriminalitou, drogovou závislostí a závislostí na alkoholu... Nedivil bych se kdyby na NZ to bylo podobné. Také už jsem něco viděl i četl o pasťácích šedesátých let a je to děs, leckdy je to až jako přes kopírák. Šikana, zneužívání dětí vychovateli a dozorci, velmi špatné podmínky, které místo nápravy jen zhoršily duševní stav dětí i jejich schopnost návratu do ,,slušné'' společnosti. Tady je zajímavé, že hlavním hrdinou je běloch zatímco většina bandy jsou potomci původních obyvatel. ,,Zvíře'' - seržant prezidenta bandy pochází z docela normální bílé rodiny. Přesto z ní byl jako malý vytržen a následující události mu způsobí takový psychický blok, že se stydí vrátit. Přesto přeze všechno není typickým kriminálníkem. Vnitřně i přes působení v bandě umí rozeznávat dobro a zlo i když je vykonavatelem prezidentových rozhodnutí a pro ránu kladivem nejde daleko. Celý film je vlastně takovým potácením se od špatného začátku po snahu vrátit se domů. Já mám takovou životní zkušenot, že když se něco na začátku naboří a podělá, většinou se to k dobrému obrátí opravdu často jen zázrakem. Tohle byl dost zajímavý psychologický film a oceňuji herecký výkon zejména hlavního hrdiny. proto dávám za 4 zářezy do plaňky plotu na dohled rodného domu. * * * * ()

Malarkey

Vůbec jsem netušil, že na Novém Zélandě kooperují nějací magoři – gangy – a dělají v okolí trošku bordel. Na druhou stranu, pravda, když už nějakej novozélandskej film potkám a není to zrovna kousek od Waititiho, tak ty herecké postavy jsou ošlehaní drsností a vážností, že potkat byste je ve tmě v ulici nechtěli. Tady to není jiné, navíc drama je to čistě výpravné a vyprávějící, jak k těmto nacionalistům Nový Zéland vůbec přišel, mě to ale celou hodinu a půl děsně nudilo. ()

KosiR_ksr

Příběh pouličních gangů podobný The Warriors (1979), ale z prostředí Nového Zélandu. Snímek se ovšem vyznačuje pomalejším tempem, čímž se hodně liší od akcí nadupaných současných gangsterek. To není nezbytně ke škodě, ale hodí se to od snímku předem čekat. 60% ()