Bouře duší

• Lotyšsko Dveselu putenis (viac)

Šestnáctiletý Arturs, rolnický chlapec z Lotyšska, se během první světové války přihlásil do armády, aby se stal hrdinou. Poté, co přežil brutalitu bojů v zákopech a ztrátu rodiny, přemítá, zda nebylo všechno jeho úsilí zbytečné... Lotyšsko. Milostný příběh šestnáctiletého Arturse přeruší první světová válka. Poté, co přijde o matku a domov, mu jistou útěchu poskytne vstup do armády, protože je to poprvé, co jsou v Ruské říši povoleny národní prapory. Válka však není taková, jakou si ji Arturs představoval – žádná sláva a hrdinství, žádná spravedlnost. Je to brutální a bolestivé. Arturs zůstane po válce, která připravila o život jeho otce i bratra, úplně sám. Rovněž zatím nedošlo k žádnému pokroku ve slibovaném rychlém ukončení války a včasném návratu domů. Arturs je jediný, kdo se chce vrátit, zatímco jeho domovina se stala hřištěm pro jiné národy. Najde v sobě sílu pro závěrečnou bitvu a nakonec se vrátí domů, aby začal od nuly, stejně jako jeho nově vytvořený stát. (Cinemax)

pafka

To, ze Lotyši umi vidim prvne a.mozna by bylo potreba se do jejich filmografie trosku podivat. Valecny film, ktery ma ale histroickyy presahno tom, jak ty hazlove rudy zase zacali po prvni svetovy valce ihned uradovat. O tohle jsem obohaceny a skoda, ze film jeste nemapoval dalsi vyvoj teto zeme. Vubec pobaltske republiky by mohly dost o sobe rict, jejich historie je prinejmensim zajimava. Film skvely, jednim dechem. Mate-li radi vojenske film, to je je majstrstik. Velmi doporucuju. ()

xxmurphyxx

Bez silnejšej emócie. To jediné mi tu chýbalo. Technická úroveň excelentná, zvuková stránka detto, herecké výkony na vysokej úrovni a skutočný príbeh poteší vždy viac ako fikcia. Naozaj ťažko hľadať chyby. Všetko šľapalo ako správne namazaný stroj. Akurát mi chýbal hlbší nálet na moje vnútro, scéna ktorá vyslovene dojme, zamrazí alebo prinúti sa naozaj zamyslieť. Možno to je len moja chyba, že sa stávam rokmi viac a viac rezistentný a možno to je chyba celkového poňatia filmu, ktorý aj napriek tomu, že zobrazuje veľmi strašnú a krvavú etapu ľudstva podanú jedným z mnohých hrdinov tej doby pôsobí skôr dobrodružným až romantickým dojmom ako špinavou a krvavou vojnovou drámou. Celkovo mi vyobrazenie vojnového konfliktu prišlo preromantizované, niečo v zmysle jedného neuveriteľného dobrodružstva a hľadania lásky dospievajúceho mladíka na pozadí svetového konfliktu. Tak či onak film je na naozaj vysokej úrovni a obísť ho by bola veľká škoda. ()

DonBraso

Lotyšská válka,kterému nechybí mnoho,ale přesto ano.Hlavní hrdina my moc nesedl a to byl asi největší problém.Místy doopravdy takové až moc na barvu a jdeme pokecat.Jinak ostatní bylo zase fajn.Možná tu nejsou mega dlouhé válečné vřavy,ale ta noční je určitě špičková.Nějak jsem si vybavil film "Železná srdce",kde ten projektyl vypadal jak ze Star Wars.Zde to bylo krásně na hraně a chápu,že na očíčko diváka je to pěkná věc.Neokoukaná válka z jiné strany je opět další spestření.Opět se zde moc nemaže med kolem huby a kluk,který přijde o rodinu musí podstoupit zkoušku,kterou možná ani tak nečekal,když se učil střílet z pušky. 75% ()

brasek

Sklamanie, žiaľ ponúkli mi iba priemernú vojnovú drámu. Príbeh nie je súrodý, je to zbytočne rozkúskované a ani nejaké emócie ma nechytali. ()

rigby

Malé překvapení, které bych od Lotyšska nečekal. A zrodil se výborný evropský film, na který je radost se dívat. Ačkoli pojednává o ne moc příjemných věcech. Ale všechno se odehrává v jistých mezích. A to je také největší slabina tohoto jinak velmi podařeného filmu. ()

Saxos

Naverbovaný kus lotyšského masa hozený do zákopů 1. světové války. I ve svém mladém věku okamžitě pozná, jak zbytečný je vše kolem něj i vlastně on sám. Klady: klasický nádech ruských válečných filmů. Závěr: doporučuji. ()

Dechman

Výborná vojnová dráma na pozadí skutočného príbehu. Solídne natočené bez príkras na aké sme zvyknutý v iných dielach. A áno príbeh mladého chlapca berie za srdce o to viac...keďže vojna bola k nemu naozaj krutá.... ()

stepni.vlk

První 2/3 filmu jsou takříkajíc průměrný a nebýt toho, že miluju válečný ilmy, asi bych to ani nedokoukal. Velká Říjnová tomu ale dala šťávu a tak nakonec hodnotím na roveň s 1917. Na Remarqua a západní frontu to asi nemá, ale i tak zdařilej počin. 5 hvězd za oblibu válečnejch filmů. Jinak si odečtěte 1 hvězdu. Doporučuju Lotyšům a milovníkům válečnejch filmů. Naopak nedoporučuju milovníkům Říjnový Revoluce. Mohli by být zklamaní a kapku dezorientovaní pravdou či hoaxem. Záleží na tom, jak to cítí. ()

Mates Hradecky

Silný příběh 16-cti letého chlapce dospívajícího v nesmyslných bojích válečné vřavy roku 1915 a revolučních letech následných. Dle slutečného příběhu Lotyše, který přišel o rodinu a zdraví, aby nalezl lásku. Celkem dobře natočený film je ke shlédnutí pouze v dabované verzi a studio se opět vyřádilo. Dívákovi bez jazykové výbavy uteklo dost podstatného - film je totiž vícejazyčný a tak četné a důležité dialogy v ruštině a němčině zůstaly nepřeloženy v původním znění. To se týká i historických informací na začátku filmu i v závěrečných titulcích. A obvyklé dabingové prasečiny - jásající obrovský dav odjásají čtyři pseudoherci, dokonce odezpívají (!!!) i vlasteneckou píseň nevtipně otrocky přeloženou za pochodující šiky lotyšských odvedenců. Zkazili mi tak zážitek z jinak dobrého protiválečného filmu. ()

slamic5

Pěkný film, kdy jsem si válečné záběry opravdu užil. Bohužel se mě ten film vůbec nedotknul. Prostě lidI umírali a mě to nechávalo chladným. Ani k hlavní postavě jsem si nevytvořil vztah. Toš tak ()