Bouře duší

• Lotyšsko Dveselu putenis (viac)

Šestnáctiletý Arturs, rolnický chlapec z Lotyšska, se během první světové války přihlásil do armády, aby se stal hrdinou. Poté, co přežil brutalitu bojů v zákopech a ztrátu rodiny, přemítá, zda nebylo všechno jeho úsilí zbytečné... Lotyšsko. Milostný příběh šestnáctiletého Arturse přeruší první světová válka. Poté, co přijde o matku a domov, mu jistou útěchu poskytne vstup do armády, protože je to poprvé, co jsou v Ruské říši povoleny národní prapory. Válka však není taková, jakou si ji Arturs představoval – žádná sláva a hrdinství, žádná spravedlnost. Je to brutální a bolestivé. Arturs zůstane po válce, která připravila o život jeho otce i bratra, úplně sám. Rovněž zatím nedošlo k žádnému pokroku ve slibovaném rychlém ukončení války a včasném návratu domů. Arturs je jediný, kdo se chce vrátit, zatímco jeho domovina se stala hřištěm pro jiné národy. Najde v sobě sílu pro závěrečnou bitvu a nakonec se vrátí domů, aby začal od nuly, stejně jako jeho nově vytvořený stát. (Cinemax)

Remivsremi

Univerzální příběh mladíka, který je zavlečen do válečného běsnění. Ze začátku je vidět naivita, ta klukovská poblázněnost o hrdinství a slávě. S postupujícím časem, s přibývajícími padlými, se situace malinko mění. Protagonista filmu toho ale moc nepředvede, pouze reaguje na věci okolo něj. Někdy musí být nechápající, jindy rozjařený, pak trudomyslný. Všechno se děje automaticky. Chtělo to nějakou nosnější linku. Film je pouze sledem scének, rozprostírající v rozmezí několika let. První polovina dvacátého století byla pro Lotyšsko dynamická a smutná. Jak to bývá, malý národ byl zachycený ve víru pletichaření větších hráčů. Tvůrci se snaží od všeho pojmout trochu. To by mnohem víc fungovalo v minisérii, kde by měli více prostoru k prokreslení postav a jejích motivací, a ne v dvouhodinovém celovečeráku. Po technické stránce si není na co stěžovat. Měřítko snímku je menší, přesto dokáže příjemně překvapit svým pojetím. Nejedná se o průšvih, ale tenhle film vám docela rychle vyšumí z hlavy. ()

Johnny.ARN

Silné. Nudné momenty naplno vyváži záverečná emócia podaná tak, že rozprávač je zbytočný. Parádne bojové scény, skvelé charaktery, striedanie rôznych situácií, historický exkurz do dejín Lotyšska a hlavne na európskej scéne je veľmi málo takto perfektne urobených filmov. Mňa to potešilo. 4 z 5 ()

cpt.Lynch

Kvalitní válečný film, který epizodicky mapuje účast Lotyšska v první vojně od roku 1915 až po válku o jejich nezávislost v roce 1919. Na mezinárodní scéně může lehce zapadnout, ale pro Lotyše je to velký počin. ()

V.Silver

Lotyšský film? Moc jsem nečekal, ale stejně jako u 1944 (2015) jsem dostal definitivně jeden z nejlepších evropských filmů o válce, který je naprosto srovnatelný po herecké i produkční stránce s hollywoodskou produkcí. Klíčový je ale zvolený styl vyprávění spolu s příběhem, který skvěle vystihuje dobovou beznaděj, deziluze, ale i radost z maličkostí. Zatímco třeba Legiony byly jen dětem velkolepých scén, poslepovaných variantou na romanci, Bouři duší jsem věřil, že se to tak skutečně stalo - ať už se filmaři drželi knižní předlohy více či méně, což nedokážu posoudit. Jedinou vadou na kráse byly některé trochu zbytečně natahované scény, ale není to nic vyloženě kritického, co by kazilo celkový dojem (viděl jsem tu delší verzi, 123 minut). Těším se, co dalšího na nás z Pobaltí ještě vypadne! 80 % ()

Jello Biafra

Keď už Lotyšsko, ktoré má necelé 2 milióny obyvateľov dokáže natočiť tak kvalitný film z 1. Svetovej, tak je potom slovenská kinematografia už skutočne v rámci Európy "chudobný príbuzný". Film si už od začiatku buduje silnú atmosféru podporenú obstojnými hereckými výkonmi a hlavne zručne natočenými bojovými scénami. Plus je tu odvedená dobrá práca s komparsom i dobovými reáliami. Veľmi vydarený film, ktorý určite stojí za pozornosť. ()

janesX

Tak trochu nemotorne natočený vojnový film. Hlavne tá kamera. Ale oceňujem snahu (asi) mladých lotyšských filmárov a bude fér, keď dodám, že čím ďalej ku koncu filmu, tým to bolo o trošilinku lepšie. No aj tak ten komparz mohol dostať aspoň provizórny základný vojenský výcvik, aby nebol jak kopa teliat ;) 56% ()

mira007

Lotyšský velkofilm z první světové války , kterou prochází šestnáctiletý Arturs. Nejprve jsou Lotyši pod Rusama proti Němcům a pak pod Němci proti Rusům, když se dostane k moci Lenin, aby vybojovali samostatnost. Pozitivem je určitě skvělá syrová atmosféra a vizuál, dobré bitevní scény, ale mínusem je absence bohatší dějové linky, a střídání akčních a neakčních scén není moc kontinuální a vede do nudy. Nejlepší je poslední půlhodina. Nicméně klobouk dolů jaké filmy se točí v Lotyšsku. ()

Lucretius

Řemeslně velmi solidně natočený válečný film z první světové války srovnatelný se západní produkcí. Vypadá daleko dráž než kolik stál. Režijně a scénáristicky je též zvládnutý, není nudný, chování postav dává nějaký vnitřní smysl. Problém je v poselství filmu. Válečný film dnes může bavit akcí, ale jen pokud se nebere moc vážně. Čím realističtější a vážnější je, tím hůře je udržitelné poselství "chtějte být taky hrdinové a obětovat se ve válce jako postavy filmu" a je potřeba přejít do protiválečné polohy "válka je vždy tragédie a svinstvo". "Dveselu putenis" chce být vážný, ale pořád je blíže prvnímu poselství, přičem se pohybuje někde na hraně. Naturalistické vyobrazení války by mohlo být čteno jako protiválečné, ale jde spíš o "podívejte, jací to byli chlapáci a jaké hrůzy museli překonat". Když hlavní postava mladičkého vojáka poprvé zabije nepřítele, film jakoby se ani nerozhodl jestli jde o negativní scénu, kdy hrdina obětuje část své humanity pro ostatní, nebo pozitivní scénu, kdy hrdina překoná sám sebe a stane se silnější. Film vznikl k oslavám sto let od založení Lotyšska. Je určen pro domácí publikum a jde mu mimo odvyprávění příběhu i o posílení národní identity a etosu Lotyšů. Z hlediska dvoumilionového Lotyšska s třicetiprocentní minoritou rusů, které bylo dlouho pod Ruskou okupací začleněno v Sovětském svazu, to filmu lze stěží mít za zlé. Jde o dojemný příběh, není nijak iritující, ani zlý. Jen díky výše zmíněnému zůstane uvnitř Lotyšska a nedosáhne na mezinárodní úspěch, na který by technicky bez problémů měl. Tři jsou málo, čtyři je moc, tři a půl. ()

yvona

Film po vizuální stránce skvěle zpracovaný, ale bez příběhu, bez emocí. Tak jsem skoro 2 hodiny koukala na přestřelky vojáků, netušila jsem ani proč bojují. Možná mi něco uniklo, ale film šel prostě totálně mimo mě. A to jsem velký fanda válečných filmů ()

mi-ib

Prostředí první světové války je neokoukané, Lotyšské armády jakbysmet. To dává snímku velkou přidanou hodnotu. Co filmu chybí, je kvalitní a ucelený příběh, který by mě pohltil. Možná měli tvůrci za cíl téměř na dokumentární úrovni zachytit prostředí Lotyšské armády ve Velké válce a pozdvihnout hrdost Lotyšů. To se dle mého názoru povedlo. Ale děj mě nestrhl. Viděl jsem dvouhodinovou verzi. ()

Likan7

V Lotyšsku umí očividně vytvořit reálné válečné peklo, ale dramaturgicky a herecky to za moc nestojí. Co z toho, že tu hlavní hrdina téměř nesleze z obrazu, když mi je úplně jedno, jestli přežije nebo ne. Po technické stránce výborný snímek, ale pokud se zrovna neválčí, nudil jsem se až běda. ()

Inozuka

Sonda do historie vzniku jednoho z pobaltských států, respektive o boji za jeho samostatnost, vyprávěná příběhem mladého rolníka vstoupivšího do střelecké divize během První světové války. Provází nás boji na frontě s prvními ztrátami, hladem i brutalitou až se přeneseme k bolševické revoluci a následně k boji o lotyšskou samostatnost. Do osudu Arturse je promítnuta veškerá tragičnost i velkolepost malého národa, který má tu smůlu, že stojí mezi mocenskými bloky. Natočeno skutečně bravurně, s citem pro detail, bez doslovností a polopatických výkladů. Kvalitní válečný i historický film v ne moc běžných a známých reáliích. ()

Mykhaluu

Dá se obdivovat film z války? Pokud je zamýšlen jako svědectví o jejích hrůzách, tak potom snad ano. Výraz tváře, kterou snímá neúprosně se plazící kamera. Kolo dějin, které mele ruce, hlavy, sny, nohy. Sny. Scéna noci po prvním boji, svíjení a kvílení týraných duší i těl účtujících v noci hrůzy prožitého dne. Světlo, tma, chaos, vítězství, smrt, porážka, ztráta, láska, život. Bouře duší je rozkročena mezi Pouta války (2004) a Neznámého vojáka (2017), kdy happy end v kontextu dějin Lotyšska a v podstatě celého světa se nekoná. Je to jenom nadechnutí bestie před dalším ohnivým mlýnem na maso a duše... ()

SAINTS

Filmy z Lotyšska sa k nám nedostanú až tak často.Film má síce nižší rozpočet,ale kvalita filmu tým neutrpi.Vo výsledku je Dveselu putenis celkom slušná vojnová dráma.Sporné sú niektoré herecke výkony.Pre Lotyšov dôležitý film o zrode ích štátu. ()

helrohir

Veľmi dobrý vojnový film z neokukaného prostredia. Je veľmi sympatické, ako sa malý európsky národ dokázal s touto témou popasovať, a vo výsledku nám priniesol v rámci žánru kvalitne sfilmovaný, nepatetický a príbehovo zaujímavý film. Herecké výkony sú vynikajúce, a v podstate jediné čo film ochudobňuje, je asi len nižší rozpočet, a tým pádom má film nižšiu vizuálnu "silu". Bojové scény nie sú prehnane dramatické, vďaka čomu je film realistickejší. Pre fanúšikov žánru rozhodne odporúčam. 75%. ()

solisoli

Epopejová maxi platná dráma, Lotyšského národa vo vojnovom období krutej 1 svetovej vojny so slušnou výpravou, ale na TV úrovni, pokrivkávajúcou úpravou v prestupoch scén. Aj keď dej mal svoju vojnovú úroveň, scény pripadali nedotiahnuté, bez dynamiky a duševného vplyvu voči udalostiam, ktoré si o to priam volali. Chýbal predslov, ktorý mal hlbšie ozrejmiť, kto s kým, pre koho a za čo. Záver plochý s hlbším vyjadrením k tomu čo bolo od prezentované. ()