Gutterbee

(festivalový názov)
  • Dánsko Gutterbee (viac)

Mike a Edward jsou dva beznadějní snílci z malého amerického městečka, kteří spojí síly, aby založili restauraci s německými párky. Snímek o přátelství a uzeninách je zároveň společenskou satirou, ve které se střetává hledání identity s rigidním náboženstvím, intelektuální omezeností, rasismem, homofobií a dalšími formami intolerance. Extrémně výstřední komedie a zároveň bigotní drama získalo nominace na festivalech v Tallinnu a Sao Paulu. (Febiofest)

vyfuk

Přišlo to náhle a dost nečekaně. Už jenom tím způsobem jakým je film natočený. Přeci jen, dánský režisér točící dánský film v Americe s americkými herci o Němci, který si chce na rasistickém založit restauraci na klobásy. Ještě ke všemu, když zjistíte, že to dělal Thomsen, který si to i napsal. To už nějak zní jako bizár sám o sobě. A přitom je to dosti matné. Natočeno trochu netradičně, kdy do posledních chvil nevíte, jestli je film drama nebo komedie a co si obecně myslet. Jenže film nějak sám ukáže, že má svoji vlnu a svoji absurditu, kterou potrhuje satira a autenticita Jihu. Přeci jen, je to nejlepší film o klobásách, jaký jsem kdy viděl. A asi jediný. Sice je člověk snadno na pochybách, ale velmi nakonec se otřepe a dostane to, co čekal. Pokud vlastně něco čekal. ()

Ouwen

Naprosto bizardní kousek s neskutečně nádhernou vizuální stránkou. Ty kompilace barev jsou oku lahodící. Pestrej a úžasnej soundtrack, výborné herecké výkony a místama fakt suprový hlášky a situační humor. Antony Starr si opět krade veškerou pozornost pro sebe, jeho charakter prochází vývojem a jeho mimika a řeč těla je zábava sledovat. Ostatní herci též super a přišlo mi to i dost nepředvídatelné. Má to fakt ojedinilou atmosféru. Vytkl bych místama pomalejší tempo a doufal jsem, že u hlavních dvou charakterů se dočkáme výživnější chemie. Nicméně i tak je Gutterbee skvělá párková jízda. ()